Skocz do zawartości

Czy mogę wpuścić rybki do częściowo zrestartowanego akwa?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie odnośnie zrestartowanego akwarium, czy mogę już wprowadzić rybki:

oto informacje odnośnie zbiornika i obsady:

Zbiornik założony 02/03/13:

 

80x42x30 - ok 96l

Lampa t8 sun glow 20Watt

Temperatura 25-26C.

Filtr wewnętrzny: Fluval U2 - założony 1 tydz. temu, nowy, dodatkowo oxyboost 150.

Podloże: JBL Manado i piasek 0,1-0,9 mm biały (Rosis - z zoologicznego)

 

Rośliny (część z nich w starym akwarium, część w nowym) - te w starym obecnie działajacym akwarium sa troszke zaatakowane przez krasnorosty; w nowym, wlaśnie dojrzewajacym akwa już się zregenerowały i ładnie rosna;

-Anubias Bartera

-Ludwigia

-nurzaniec

-Żabienica amazonska

-moczarka argentynska

- Cladophora aegagropila

Nie posiadam CO2. W planach mam zakup EASY Carbo i EASY life, jak już tylko wszystko się ustabilizuje.

 

Obsada(do uzupełnienia)

2xkirysek pstry

4x brzanki Puntius semifasciolatus

1x neonek

1x krewetka fitrująca

2x cherry

 

Woda (mierzona paskami API 5in1) - mg/L - na razie tylko 2/3 zbiornika, ponieważ resztę chcę uzupełnić woda z działajacego zbiornika - szacunkowo ok 40l.

dzisiejszy pomiar:

 

GH = 60

KH= 80

PH= 7.0

NO2- = 0,5

NO3- = 0

 

Pokarm: mieszanka płatków, pokarmu Tetra Pro i mrożony pokarm; plus pałeczki dla kirysków;

Tu muszę dodać że woda w obecnie dzialajacym akwa ma gorszy odczyt: NO2- między 0 a 0,5 i NO3- między 0 a 20. Podmiana wody (odstana w baniakach), 1xtyg - ok 20%.

 

 

Obecnie rybki przebywaja w zastępczym zbiorniku, z kilkoma roślinkami, filtrem działajacym już długo.

Zastanawiam się czy mogę już przenieść rybki do nowego zbiornika i chwilowo przenieść stary działajacy filter do nowego zbiornika - tak aby oba filtry działały jednocześnie, aż do wytworzenia się bakterii...nie wiem tylko czy to ma sens?!

Czytałam, że innym sposobem na przyspieszenie tworzenia się bakterii będzie wprowadzenie kilku rybek do nowego zbiornika?

 

Proszę o radę czy mój plan ma sens? Czy mogę przeprowadzić rybki?

Jeśli potrzebujecie jakiś dalszych informacji, dajcie znać.

 

Dziekuję

effka33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego zbiornika ryb jeszcze nie wprowadzaj, akwarium jest jeszcze niedojrzałe biologicznie co można ocenić po poziomie NO2. Poczekaj przynajmniej pełne dwa tygodnie od zalania zbiornika, wtedy NO2 powinien być już niewykrywalny.

 

Testy paskowe ogólnie są bardzo niedokładne, dodatkowo nie mierzysz amoniaku który jest głównym problemem w dojrzewającym baniaku, a w tym tymczasowym pewnie nie ma go za wiele. Parametry w tymczasówce są lepsze, poziom NO3 ma mniejsze znaczenie niż NO2, a tego ostatniego masz mniej. Powinien być jednak niewykrywalny, czyli test nie powinien zareagować. Tutaj wychodzi przewaga testów kropelkowych. Zrób jutro podmiankę, do czasu aż drugie akwarium dojrzeje nie karm ryb. Nic im się nie stanie, a parametry się ustabilizują.

 

Chyba nie ma co w tym momencie kombinować. Co prawda można by zakładając nowe akwarium na starcie użyć i dojrzałej wody i trochę dojrzałego podłoża i przede wszystkim dojrzały filtr - co w połączeniu z głodówką u ryb i kontrolowaniem parametrów powinno wypalić, ale w tym momencie - gdzie ta woda sama już dojrzewa i masz w niej NO2, a może i jeszcze resztki amoniaku, to lepiej poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc....poczekam w takim razie jeszcze jakiś czas. Może dodać choć trochę żwiru ze starego akwa? Czy nic już nie kombinowacć i czekać. Wodę podmienić dopiero jak wprowadzę ryby?

 

W tymczasówce podmienię jutro wodę a ryby ida na dietę.

 

@don_Vali - nie mam testów na obecność NH3/NH4 - tylko te niedokładne paskowe. Postaram się kupić kropelkowe - API Master Test Kit - mam nadzieję, że te sa ok?

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. W żwirze masz bakterie nitro, a z gnijącego pokarmu jest amoniak. Nie przyśpieszy to dojrzewania akwarium [nawet związki azotu mogą okresowo wskoczyć do góry] - ale zwiększy ogólną liczbę bakterii nitro pod koniec cyklu.

Właśnie podmieniłam wodę w zastępczym baniaku i dolałam do nowego dojrzewajacego. Żwirku nie dodałam.

Mam nadzieję, że sama woda nie zaszkodzi.

Dzisiejsze pomiary wody:

1. zbiornik zastępczy z rybkami

GH 60

KH miedzy 40-80

PH6,5

NO2- - nie wykrywalne :D

NO3- - miedzy 0 a 20

 

2. zbiornik dojrzewajacy:

GH 60-120

KH miedzy 40-80

PH 6,5

NO2- i NO3- - nie wykrywalne :)

 

Podłaczylam ten grzałkę do nowego zbiornika. Wyczytałam, że dobre bakterie się mnoża lepiej w cieplutkiej wodzie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że już powoli można wpuszczać rybki. W sumie nie masz tego dużo i można by wszystko przerzucić naraz, chyba nie ma sensu tego dzielić. Razem z rybami, niech przynajmniej przez parę dni w nowym akwarium działa filtr z tymczasówki. Zacznij karmienie, ale nie syp na zapas - zacznij od małych porcji. Co do temperatury też nie przesadź, im większa tym szybszy metabolizm i większa produkcja amoniaku przez ryby. Dzień/dwa po wpuszczeniu ryb sprawdź parametry, jeśli pojawiłoby się jakieś wykrywalne NO2 to znowu mała głodówka, ale niekoniecznie musi się to zdarzyć. Poczekaj tydzień i dokupuj spokojnie ryby. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że już powoli można wpuszczać rybki. W sumie nie masz tego dużo i można by wszystko przerzucić naraz, chyba nie ma sensu tego dzielić. Razem z rybami, niech przynajmniej przez parę dni w nowym akwarium działa filtr z tymczasówki. Zacznij karmienie, ale nie syp na zapas - zacznij od małych porcji. Co do temperatury też nie przesadź, im większa tym szybszy metabolizm i większa produkcja amoniaku przez ryby. Dzień/dwa po wpuszczeniu ryb sprawdź parametry, jeśli pojawiłoby się jakieś wykrywalne NO2 to znowu mała głodówka, ale niekoniecznie musi się to zdarzyć. Poczekaj tydzień i dokupuj spokojnie ryby. ;)

Yuuuhuu!!! Świetnie!! Już się nie mogłam doczekać!

Dzisiejsze parametry wody też w normie.

 

Dziękuję za pomoc wszystkim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...