Skocz do zawartości

Gupik pływa przy dnie


Spin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam akwarium 30L ,

4x gupiki

1x kirysek

 

Parametry:

Cl - 0 [mg/l]

pH 7

KH 10

GH między 7 - 14

NO3 5 mg/l

NO2 50 mg/l

temp staram się utrzymywać na poziomie ok 26*C

 

Właściwie to mam trzy pytania:

1) przez praktycznie 2 miesiące poziom azotanów był zerowy, w przeciągu dwóch dni wzrósł diametralnie - co może być przyczyną ? Skoro praktycznie codziennie/ co dwa dni odmulam dno ?

Wodę podmieniam codziennie ale na nie przynosi to zbytnich rezultatów, ostatecznie postanowiłem wymienić około 40% wody - woda kranowa nie zawiera azotanów. Aktualnie czekam na granulki do podłoża redukujące azotany.

 

 

2) Rośliny mam już ok. 2 miesięcy - ostatnio pojawiły mi się dwa ślimaki ? Skąd one się wzięły ? :D

 

3) Główny problem: Jeden z gupików ostatnio pływa tylko przy dnie, wygląda jakby był za ciężki, żeby unieść się wyżej oraz mam wrażenie, że ma problemy z oddychaniem.

Zdziwiło mnie to, ponieważ owy gupik wyglądał najdorodniej, miał największy ogon oraz był najmasywniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę wymienia się raz w tygodniu i to max 30%. Zbiorniku zachodzą pewne procesy biologiczne,a ty przez te odmulanie i podmiany wody to utrudniasz. Zapewne myjesz też filtr i podmieniasz bezpośrednio kranówą, przez to wybiłeś bakterie i ryby trują się azotynami.

Kiryski ryby stadne i nie nadają się do 30l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz śmiertelny, a wręcz niemożliwy przy żywych organizmach poziom NO2. Dziwie się że te ryby jeszcze żyją, chyba że pomyliłeś NO3 i NO2 - ale wtedy też nie jest dobrze. Tutaj doszukiwałbym się źródła problemów z gupikiem.

 

To mały baniak, nie podmieniaj więcej niż 1/4 wody jednorazowo. Parę dużych podmian mogło zdestabilizować zbiornik, zaburzyć florę biologiczną i będzie tylko gorzej. Zbyt częste odmulanie też nie jest pożyteczne.

 

Kontroluj parametry, szczególnie NO2. Zrób kilkudniową głodówkę u ryb.

 

Bezwzględnie oddaj kiryska. Raz że są stadne - a to masz tam raczej kiepskie stado, a dwa że nie nadają się do tego litrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam akwarium 30L ,

4x gupiki

1x kirysek

 

Parametry:

Cl - 0 [mg/l]

pH 7

KH 10

GH między 7 - 14

NO3 5 mg/l

NO2 50 mg/l

temp staram się utrzymywać na poziomie ok 26*C

 

Właściwie to mam trzy pytania:

1) przez praktycznie 2 miesiące poziom azotanów był zerowy, w przeciągu dwóch dni wzrósł diametralnie - co może być przyczyną ? Skoro praktycznie codziennie/ co dwa dni odmulam dno ?

Wodę podmieniam codziennie ale na nie przynosi to zbytnich rezultatów, ostatecznie postanowiłem wymienić około 40% wody - woda kranowa nie zawiera azotanów. Aktualnie czekam na granulki do podłoża redukujące azotany.

 

 

2) Rośliny mam już ok. 2 miesięcy - ostatnio pojawiły mi się dwa ślimaki ? Skąd one się wzięły ? :D

 

3) Główny problem: Jeden z gupików ostatnio pływa tylko przy dnie, wygląda jakby był za ciężki, żeby unieść się wyżej oraz mam wrażenie, że ma problemy z oddychaniem.

Zdziwiło mnie to, ponieważ owy gupik wyglądał najdorodniej, miał największy ogon oraz był najmasywniejszy.

Jakich testów użyłeś bo wydaje mi się że paskowych 6in 1. A one kłamią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...