Skocz do zawartości

Nowe akwarium z sumpem


micmm
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Będę zakładał nowy zbiornik 300-400 litrów, więc pomóżcie troszkę. Jaki wymiar najlepiej dla malawi? 150x50x50, czy może 150x40x60, czy może dłuższe a niższe. No i teraz pytanie, czy lepiej kupić http://allegro.pl/eheim-professionel-3- ... 08666.html, czy postawić sump? i jak to cenowo by wyglądało z tym sumpem(koszt mediów i ilości mediów do zasypania, no i wymiary takiego sumpa, jaka pompa?) Ogrzewanie i oświetlenie to najprostrzy temat.

 

Proszę o opinie, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie lepszy sump ale więcej pracy i koszty również większe.

Sam przymierzam się do takiego akwarium i zrobienia filtracji przez sump. Wg moich wyliczeń na styk dla akwarium 360 l (120x60x50) wystarczy sump 72 l (akwarium 60x30x40). Pompę mam Grundfosa b. energooszczędną ale również b. drogą. (zużywa mniej energii niż e901 a przepływna 3x taki z zamontowanym kubłem).

Sump na również swoje zalety. W akwarium nie ma żadnego sprzętu (grzałka, termometry, sondy). Wszystko w szafce (w sumpie). I wady... zajmuje dużo miejsca i trochę kombinacji jest z jego uruchomieniem/wykonaniem. Szczególnie gdy wszystko samemu się robi.

Na media wybrałem ceramikę (bo mam) i keramzyt, który jest b. tani. Niestety zatwardza wodę. Nie każdy ale trzeba sprawdzać. W malawi byłoby to nawet wskazane.

U mnie wyszły 3 komory po 8,4 l każda + komora pompy (rezerwa wody) + komora wlotu wody (tam będzie jakiś filtr mechaniczny.

U siebie nie będę miał komina lecz panel przelewowy bez panelu (z rur) i chcę zrobić by wodę ssało z dna (częściowo). Przy kominie też to jest do zrobienia. Przy dobrej cyrkulacji syfu z dna będą ściągane do sumpa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No spoko, dzięki. Wrzucił byś zdjęcia tego sumpa, jak to wygląda, wymiary jak pokleiłeś przegrody, na jakich wysokościach. I dlaczego mówisz że wyjdzie drożej sump niż największy eheim (w przybliżeniu gdzieś 1400 bez mediów). Jestem ciekawy twojego wykonania, może bym zrobił tak jak ty u siebie.

 

Ja jednak wolałbym zrobić dłuższe minimum 150 cm 150x50x50 (375l).

 

I jaki to model tej pompy Grundfosa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sump - akwarium jeszcze w piwnicy wraz z szybkami do wklejenia a silikon w narzędziowni....

Pompę mam Alpha 2. Wyróżnia się systemem AutoAdapt, który całkowicie jest zbędny w naszych zastosowaniach, Grundfos ma pompy starszego typu 3 biegowe - znacznie tańsze. Biorą trochę więcej prądu... Ja mam ustawioną na 5 W, a ten drugi model pobiera 28W. Różnica niby spora ale w dogłębniejszym policzeniu i tak korzystniej wychodzi na niekorzyść Afpha 2 (cena zakupu).

Sumpa będę kleił niebawem. Dopiero co szafkę zmontowałem i muszę żonę oswoić...

Niewątpliwą korzyścią jest brak dźwięku z pompy. e901 było niestety słychać (mam szczególne warunki akustyczne).

 

Akwarium zdecydowanie im większe tym lepsze. U mnie brakło miejsca...

Mam już rozmierzone więc jak znajdę rysunek to Ci wyślę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat samego sumpa nie będę się wypowiadał, natomiast wypowiem się na temat montowanej pompy ALPHA bo jest to akurat moja dziedzina ;) . Kolega don_Vall napisał że zakup pompy wychodzi na niekorzyść ze względu na wysoki koszt zakupu. Tutaj się akurat zgodzę bo pompa ta jest droższa 2 krotnie od zwykłej UPS i jest to w sumie jedyna wada, a zalet jest dużo więcej. Przy obecnych cenach energii elektrycznej koszt zwróci się po ok. 2-3 latach. Gwarancja na pompę wynosi 5 lat a na zwykłą 2 lata, i najważniejsza zaleta to możliwość sterowania wydajnością pompy. Przy zwykłej pompie możemy co najwyżej dławić ją na zaworach co wpływa niekorzystnie na jej żywotność i przede wszystkim powstają szumy które mogą być uciążliwe gdy akwarium stoi w pokoju w którym śpimy. Przy pompie elektronicznej tego problemu nie ma, sterowanie jest płynne a dostosowanie jej wydajności nie sprawia żadnego problemu. Także jak widać cena nie powinna być jedynym kryterium ;). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomekrybka - koszt zakupu w energooszczedności nie zwróci się nigdy. Teraz pompa pobiera 5 W a np JBL e901 pobiera 11W. Inne pompy do CO mają moc około 30 W (zakładam podobną wydajność). Różnica wynosi powiedzmy 20 W/h czyli około 170 kWh rocznie a to koszt około 100 zł. Na 500 zł musimy poczekać 5 lat.... Niewątpliwymi zaletami są te wymienione przez Ciebie i cisza jaka towarzyszy pracy tej pompy warta jest pieniędzy, które kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litraż zależy od wielkości akwarium. Musisz sam policzyć. Poszukaj w necie. Dużo o tym jest. np tutaj http://www.woczko.dami-rz.pl/opis_filtr.htm.

Wielkość sumpa powinna wynosić około 30% akwarium ale jest to wg mnie b. dużo i sump zajmuje za dużo miejsca. Praktycznie zajmie całą szafkę pod akwarium, więc uznałem, ze najważniejsze jest bezpieczeństwo (przed zalaniem) i tak dobrałem wielkości by cała woda zmieściła się w sumpie. Wielkości wkładów i tak są olbrzymie ( w moim przypadku ponad 20 l - bez waty/gąbki). Jeszcze nie wiem czy nie będę miał problemu z wyregulowaniem tej wielkość/ilości wody w akwarium ale mam nadzieję, ze sobie poradzę. Ja doszedłem do wniosku, że najtaniej wyjdzie akwarium używane i takowe zdobyłem za darmo od jednego z forumowiczów. Szybki zakupiłem u szklarza, silikon w castoramie. A że akwarium będzie miało wymiary 120x50 więc mam tylko tyle miejsca w szafce i musi się tam zmieścić wszystko - sump, pompa z reaktorem narurowym, cała elektryka i elektronika. Wyszło mi, że mam na to około 60 cm długości więc padło na akwarium 60x30x40. Trochę jest za mało miejsca nad sumpem ale akwarium o wysokości 30 cm miałoby za małą pojemność. Ja pompę będę miał poza sumpem co ma swoje wady i zalety. Zaletą jest większa ilość miejsca w sumpie a wadą to, że pompa zajmuje miejsce w szafce i jakoś trzeba do niej doprowadzić wodę z sumpa.

Sam proces klejenia to po wyznaczeniu miejsc, w których będą szybki (przegrody) ustawiasz taką na jakiejś stabilnej podkładce na odpowiedniej wysokości, mocujesz z jednej strony taśmą malarską (łatwo się odkleja i nie zostawia kleju) i silikonujesz z drugiej strony. Po wyschnięciu silikonu silikonujesz drugą stronę. Oczywiście przed silikonem powierzchnie muszą być czyste i suche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

don_Vall faktycznie masz rację co do kwoty oszczędzonej energii i nie wiem jakim cudem policzyłem zwrot kosztów po tak krótkim czasie :? . W ramach ciekawostki dodam że firma WILO wypuściła niedawno nową serię pomp energooszczędnych które jest tańsza od ALPHY a jakościowo niczym jej nie ustępuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że jak długo pracuję w tej branży a będzie już z 10 lat to pompę WILO reklamowałem 1 raz a sprzedaję ich naprawdę sporo. Dla mnie jakościowo nie ma żadnej różnicy, ale nie będę przekonywał na siłę coby nie było później na mnie jak coś się będzie działo ;) . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...