Skocz do zawartości

Moja Inwestycja :)


psajdi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ale weź pod uwagę swoje doświadczenie,ilość wolnego czasu no i to że większe akwarium to większy koszt. Akwarium 112litrowe będzie kosztowało Cię w najlepszym przypadku niecałe 300zł(w tym wliczony jest już koszt pokrywy)Większe akwarium to większy filtr(w tym wypadku już raczej zewnętrzny)czyli koszt ok 200zł, rośliny(trudno podać cenę) no i większa ilość ryb. Więc za 70zł to za dużo nie kupisz,ja za swoje 40l akwarium z wyposażeniem, roślinkami i rybami dałem sporo ponad 250zł. Więc bądź raczej realistą.Więc lepiej oszczędzaj jeszcze i na razie sobie odpuść.Bo kto powiedział że akwarystyka to tanie hobby :mrgreen::?: Też zbieram teraz ok 1000zł na akwarium 112l(na większe nie mam niestety miejsca :( )i chce zrobić w nim biotop malawi z prawdziwego zdarzenia. Projekt już mam :D Jeszcze tylko pieniążki dozbieram i do lutego powinienem już mieć moje małe marzenie spełnione ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć dzieciaki :)) Jestem chyba jednym z nielicznych dorosłych w tym gronie, teoretycznie mogę mieć każde akwa, ale póki co, to mam 25 i ucze się akwarystyki małymi kroczkami. Może za 2-3 lata będę miał 300 litrów, ale muszę do tego dojrzeć i wielu rzeczy się nauczyć. Rybki są super i gratuluję zaangażowania. Zbieraj pieniążki i jak uzbierasz 250 pln to kup dobrze wyposażone 25. Przy twoim obecnym 10 to i tak będzie grzmot. Uwierz mi. W 25 tyle się dzieje, że aż miło.

Moja załoga to 2 kiryski, 4 neonki, 3 danio i 3 głupiki. No oczywiście mam też glonojada.

Pozdrawiam - pejot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć dzieciaki ) Jestem chyba jednym z nielicznych dorosłych w tym gronie

co ty nie powiesz?

 

Do rzeczy :

Ja za swoje 65 litry w całości zapłaciłem jakieś 230 zł ale :

 

Akwarium 65 l (bez klapy ) 60zł

Filtr 45zł

Grzałka z termostatem 45 zł

Żwirek 15 zł

preparaty ( antychlor , itp.) 15zł

termometr kasarek itp 10zł

roślinki jakieś 15zł

rybki jakieś 30 zł

RAZEM ===>>> 230 ZŁ

 

Nie kupowałem świetlówki gdyż mam a to jest wydatek jakichś 25 zł ?

No i klapa zamiast klapy mam poprostu szybe ! i gitarka :) pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Widzę, że ktoś oprócz mnie jest tutaj jeszcze dorosły :) (może kiedyś się zbierze ekipa na piwo :D)

 

Ale do rzeczy:

Im większe akwarium, tym łatwiej jest utrzymać równowagę biologiczną w zbiorniku. Do tego rybki będą się lepiej czuły, będą miały gdzie pływać, "bawić się" itd...

Wbrew pozorom duży zbiornik jest łatwiej utrzymać (chociaż nie zawsze, trzeba trochę odpowiedzialności).

Ja na Twoim miejscu zbierałbym pieniądze (i jednocześnie doświadczenie, trzymając mniejsze akwarium oraz czytają forum, literaturę...) i za jakiś czas kupiłbym akwarium możliwie największe z pełnym osprzętem tak, aby rybkom dobrze było...

Poza tym jak spadać to z wysokiego konia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dopisuję się do grona dorosłych :D

Niekiedy można trafć na okazję jak ktoś sprzedaje używane no ale czy to godne polecenia?

Admin dobrze radzi poczekaj w dużym o wiele jest łatwiej.

Wiesz ale widziałem już akwa co maiły 60 i naprawdę były przepiękne nawet te 3setki mogły się kryć.

Pamiętam jakieś 8 lat temu miałem 40tke i też miałem wielką radość z tego co miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaj rafalxy takie kupowanie akwariów o 20-30 litrów większych to bezsensowne tracenie kasy kup od razu większe a mniejsze na kotnik dorób sie od razu np. 160l chyba że 100l to twoje maksimum i przez kilka lat nie kupisz większego bo nawet jeśli sprzedasz to po mniejszej cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wypatrzone 200 litrowe akwarium. Idealnie pasuje na moje biórko. Mógłbym nawet "regulować" światło naturalne poprzez zamykanie i otwieranie drzwi (tak się dobrze składa że biórko stoi obok drzwi :D). Jednak mama mi narazie nie pozwala na takie akwa, bo przy tym biórku się uczę. Poza tym nie za bardzo wiem czy utrzymałoby ono nacisk 200 + X kilogramów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście moim marzeniem jest 200 L ALE TO ZA JAKIŚ CZAS . Im większe akwarium tym większe koszty ( mocniejszy filt mocniejsza grzałka świetlówka , itd. ) A na 200 L aqwa nie mam miejsca , pieniędzy ani dość czasu ( matura w tym roku itp.)

 

A wiadomo że przy 200 Litrach to trochę czasu trzeba poświęcić .... pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne że... nie! po pierwsze skalary i brzanki... one obgryzają długie płetwy... a po drugie skalary dobierają sie w pary po kilku miesiącach życia a nie powinno sie sztucznie dobierać w pary nawet jeśli trafisz na samcai samice to masz małe szanse na niezłe "plony"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mialem dwa akwa, 50 pare litrow i 112, byl okres, ze w pewnym momencie byla 60 tka z wypuklym szklem, mialem gupiki, molinezje, mieczyki, neonki, bojownika, brzanki, prystelki, welony... musialem sie tego pozbyc, bo nie mial kto sie tym opiekowac przez jakis rok, zostaly tylko brzanki. Do czego zmierzam, im mniejsze akwarium tym trudniej zapanowac nad tym, co sie w nim dzieje, wszystko odbywa sie duzo szybciej niz w wiekszym akwarium. W malym akwa musisz ciagle obserwowac co sie dzieje w srodku, jak sie ryby zachowuja, co sie dzieje z roslinami, w wiekszym troche wolniej, pozatym w wiekszym mozesz pozwolic sobie na wieksze ryby, co moim zdaniem jest ciekawszym doswiadczeniem. mozesz miec 60l staraj sie o 60l, mozesz miec wieksze, staraj sie o wieksze.

Pozdrawiam

 

P.S. Dosiwadczenie i tak zdabedziesz, z mniejszym bedzie wiecej rozczarowan, ja stawiam na wieksze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ci proponuję 45l lub 25l akwarium. Mama mówiła ze max 60l akwa? i ok. Niech pieniądze które teoretycznie zostaną da ci na grzałke czy filtr. Jak już będziesz mieć nowe akwarium to zalej woda wstaw filtr, grzałkę i wpuść rybki. Myśle, że to dobre rozwiazanie dla nich i dla ciebie. W miarę upływu czasu i uzbierania większej ilości pieniędzy możesz dokupować po kolei rośliny, korzeń i co ci sie tam będzie podobało.

 

Moje zdanie takie - lepiej stopniowo już kupować po kolei wyposażenie do akwa i wpuścić rybki do większego zbiornika niż czekać nie wiadomo ile :)

 

Pozdr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...