Skocz do zawartości

Przymusowy restart akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Z powodu przeprowadzki zamierzam przenieść swój zbiornik w nowe miejsce, więc jak by na to nie patrzeć założyć go prawie na nowo. Mam kilka pytań i proszę o pomoc.

Baniaczek 200l, wodę w większości użyję ze starego akwa (mam taką możliwość aby ją przewieść), podłoże zostanie tylko wypłukane (nie zamierzam zmieniać), prawdopodobnie będę musiał też solidnie wyczyścić filtr (będzie wyłączony na ok 1 godzinę).

Moje pytanie dotyczy rybek, co w tym czasie z nimi zrobić? Posiadam akwarium 25l i w nim zamierzam tymczasowo przetrzymywać rybki. Tylko nie mam w nim filtra (grzałkę włożę z dużego) i tu pytanie:

-czy sam napowietrzacz wystarczy i na jak długo?

-czy nowe akwa będzie musiało standardowo dojrzewać 2-3 tygodnie czy jest jakaś szansa, że ten okres się skróci

-mam testy i mogę na bieżąco kontrolować parametry wody

Proszę o szybkie i konkretne odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej spuścić wodę, przewieźć akwarium i wodę w baniakach, rybki w jakimś wiadrze i po podłączeniu akwarium uruchomić tak jak było? Akwarium z podłożem i szafką (prawie puste) we dwie osoby da radę przenieść. Jedynie trochę aranżacja się zepsuje.

Jak zrobisz restart to akwarium musi dojrzewać. Przy starej wodzie krócej to będzie trwało. Napowietrzacz nie wystarczy. Musi być jakiś filtr i to b. wydajny (ryby z 200 l do 25....

Przez godzinę nic filtrowi nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody to na pewno wykorzystam więcej niż 3/4. I skoro już jestem zmuszony do spuszczenia wody ze zbiornika to chciałbym wypłukać podłożę i dać na spód jakiś substrat. Pytanie, jak długo rybki (i czy w ogóle jest to możliwe) wytrzymają bez filtra? (Grzałka+napowietrzacz). Nie chciałbym ich od razu zabierać ze sobą, tylko wszystko na spokojnie ustawić, zaaranżować, zalać wodą, podłączyć filtr i dopiero wtedy je przywieść i wpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wystarczy jak użyje 50% wody starej, dużo ważniejszy jest filtr, który co najwyżej możesz przepłukać w wodzie odlanej z akwarium. Na tą godzinę trzymaj go w wodzie odlanej z akwarium. To jedyny sposób aby wszystko przebiegło w miarę dobrze.

 

Sama stara woda to nic. Bakterie nitryfikacyjne nie pływają sobie w wodzie, stara woda ma zapewnić bakteriom z filtra/ew. podłoża lepsze wejście w nowe akwarium, gdyż nagła zmiana parametrów może bakterie uśpić. Wlanie zbyt dużej ilości wody chlorowanej może takie bakterie zabić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nadal zastanawia mnie pytanie co do rybek. Czy i ile przetrwają mi w akwarium bez filtra z samym napowietrzaczem.

Po prostu nie mam możliwości przewieźć akwarium i wody za jednym razem i zrobił bym to w przeciągu 2 dni.

Pierw przewiozę akwarium, na drugi dzień wodę (w konieczności od razu z rybkami)

Filtr przez ten jeden dzień by chodził w wiadrze z odlana z akwarium wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej aby filtr pracował w zbiorniku w którym trzymałbyś tymczasowo ryby. Wtedy prawdopodobnie ryby przetrwałyby przeprowadzkę.

 

Musisz zorganizować rybom pomieszczenie tymczasowe i w nim filtr powinien pracować.(woda w 100% odlana ze starego akwarium)

 

W tym samym czasie odlewasz wodę z akwarium(jakieś 50% na start nowego i trochę na tymczasowy zbiornik dla ryb) i przewozisz akwarium. Zalewasz je na miejscu w 50% wodą z kranu(aranżujesz akwarium - żwir, korzenie, rośliny), następnego dnia przyjeżdżasz z rybami i odlaną z akwarium wodą oraz filtrem. Dolewasz wody, montujesz filtr, wpuszczasz ryby. Profilaktycznie możesz podać sera nitrivec albo inny środek z żywymi bakteriami. Istnieje duża szansa, że wszystko wtedy się uda. Proponuję jednak zaopatrzyć się przynajmniej na pierwsze 2 tygodnie w dużo rogatka. Możesz też dać trochę potasu, wtedy rogatek szybciej pochłonie nadmiar szkodliwych związków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybkom jedynie co mogę zapewnić to małe akwa 25l. Woda będzie w 100% ze starego, tyle że jak włożę do niego filtr to będzie pralka, dlatego to pytanie czy rybki bez filtra wytrzymają te 2 dni. Resztę wody uda mi się w całości przetransportować pozostałą część uzupełnię wodą ze studni (mam taką możliwość). Czy te bakterie mam dać bezpośrednio do podłożą? bo przecież filtr cały czas będzie chodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...