Skocz do zawartości

Pierwsze poważne akwarium (240l lub 300l) :)


Rekomendowane odpowiedzi

Na początku witam wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie :D

Jestem nowy na forum więc w ramach przedstawienia się: akwarium posiadałem od kiedy sięgam pamięcią lecz były to zbiorniki zazwyczaj 60l - 80l takie bardziej dla dzieci :) Za 2 miesiące kończę technikum i wreszcie będzie mnie stać na zakup akwarium o poważnych gabarytach :) Planuje obsadę złożoną z 2x prętnik karłowaty 4x molinezje 3x mieczyki i moje ulubione 2x barwniak czerwonobrzuchy oraz 2x pielegniczki ramireza :D I tutaj mam pytanie do doświadczonych akwarystów do takiej obsady bardziej nadawał by się zbiornik 240l czy 300l?

Oraz czy sprzęt jaki wybrałem będzie się nadawał (akwarium założyłem 300l): filtr- UNIFILTER 1000 UV (AQUAEL) grzałki- planowałem dać EHEIM JAGER 150W + 100W

Dziękuje z góry za odpowiedzi :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieje że ten starczy :) tak myślałem że złudną ale miałem :D Bo przecież ten wewnętrzny ma wydajność 1000l/h a taki zewnętrzny np. TETRA TEC EX-1200 1200l/h co wydaje mi się zbliżone do siebie. wiem że tetra ma 4 wkłady a ten 3 ale czy to naprawdę taką robi różnice? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, wydaje Ci się. ;)

 

To co podajesz to przepływ, nie wydajność. Ma on znaczenie głównie przy filtracji mechanicznej, a bardziej liczy się ta biologiczna. Wydajność filtracji zależy od ilości bakterii nitryfikacyjnych, a ta zależy od jakości i wielkości złoża. Duży filtr kubełkowy 400l/h, będzie dużo wydajniejszy od wewnętrznego 1200l/h. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuuu proszę :D

Czyli to prawda człowiek całe życie się uczy :) Dzięki za wyjaśnienie i nie będę się śpieszył lepiej miesiąc później założyć akwarium ale za to raz a dobrze :)

Ok czyli stanęło na tym że będzie 300l akwarium grzałki jak wyżej i filtr TETRA TEC EX-1200 się nada pewnie :) Jeżeli coś byście zmienili to proszę o odpowiedź :)

 

Edit:

 

Ale jeszcze jedno czy filtr NCF-1200 dał by rade czy nie? Bo wiem że dużo ludzi powie bierz tetre to jest jakość i solidność lecz nie chce płacić 200zl więcej tylko za nazwę :)

 

Regulamin 6.2. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 300 l wziął bym JBL CP 1500, mam go w 240 l i sprawdza się znakomicie. Dwie grzałki to chyba przesada. W zależności o temperatury pomieszczenia wydaje mi się że jedna 200 lub 150 W wystarczy.

Mam u siebie 150 W i jest okej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150W w 300l to trochę mało, a zwykle mocniejsze grzałki od tej granicy kosztują bardzo podobnie.

Czy 200W, 300W, czy więcej w granicach rozsądku - nie ma już specjalnego znaczenia.

Słabsza będzie grzała wodę dłużej, ale pobiera w tym czasie mniej prądu - mocniejsza zagrzeje wodę szybciej, ale będzie ciągnęła więcej energii.

Sumarycznie na rachunku wychodzi to bardzo podobnie.

 

Za to zgadzam się z tym że jedna grzałka wystarczy Ci w zupełności, to 300l, nie 3000. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamyz dzieki za wypowiedz a od ilu masz ten filtr? I co sądzicie o tych jbl-ach dobra firma czy kijowa? Skoro daje 4 lata gwarancji to musi być pewna siebie co? :)

A co do grzałki to zetknąłem się z opinią że 2 nagrzewają wodę szybciej i do tego równomiernie ale wierze wam na słowo i koszty będą mniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL'e to bardzo dobra firma. Można powiedzieć że takie Audi wśród filtrów - dobre, sprawdzone, warte swojej ceny.

HW to chińczyk z krwi i kości. Jak nie masz absolutnie na nic lepszego, to od biedy można - w przeciwnym wypadku szkoda nerwów. Znam paru właścicieli tych filtrów, sam mam jednego HW i nie będzie przesadą gdy powiem że więcej niż jedna czwarta egzemplarzy ma wady. Gdy trafisz na jakiś lepiej złożony, to pewnie - może latami działać bezawaryjnie, ale równie dobrze możesz trafić na taki warczący i cieknący.

Dwie grzałki, owszem nagrzewają równomierniej...ale przy dobrze dobranym filtrze i tak będziesz miał taką cyrkulację wody, że nie będzie żadnej różnicy między jedną grzałką, a dwoma w tym litrażu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co sądzicie o tych jbl-ach dobra firma czy kijowa? Skoro daje 4 lata gwarancji to musi być pewna siebie co? :)

 

Ja osobiście posiadam JBL Cristal Profi E 900 już 1,5 roku i jestem z niego bardzo zadowolony. Cichy, wydajny, woda w akwa kryształ. Do tej pory żadnych problemów, po prostu wart swojej ceny. POLECAM JBL-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli postanowione będzie jbl :) lecz teraz pewnie każdy wie jakie zadam pytanie :D

Czy wystarczy w 300l e900 czy mam zainwestować w e1500? Powiem nieskromnie że cena nie gra roli :D ale nie dlatego że mam dużo pieniędzy ale dlatego że wole później założyć akwarium a dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...