Skocz do zawartości

160 l - paletki ! Powrót po 7 latach


Vuss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich w akwarystyke nie bawilem sie przez 7 lat po tak długiej przerwie postanowiłem powrócić do tego pięknego hobby i na dobry początek zafundowalem sobie zniornik 160 l i zamieilem do tego tło strukturalne amazon. Bardzo podobają mi sie akwaria z bogata roslinnoscia i z obsada kilku paletek, małym stadkiem neonkow kilkoma kiryskami i parka ramirezek. Wiem ze zniornik jest mały ale pomyślałem ze na początek dla młodych rybek powinno wystarczyć a z czasem sprawie sobie większy 500-600 takie jak powinno być do akwarium mam dołączone dwa filtry marina s20 ale zamierzam zainwestować w kubelek fluval 306. Nasuwa mi sie pytanie co do roslinnosci co sądzicie bedzie lepsze stosowanie substrstu pod zwirkiem czy filtr podzwirowy no i czy warto zainwestować w technikę co2. Domyślam sie ze postawiłem sobie dość wysoko poprzeczkę przy dość małym zbiorniku ale właśnie o to mi chodzi aby dzięki ciężkiej pracy i reguralnym pomiarom osiągnąć sukces. Co sądzicie o tym wszystkim ? Proszę o szczere sugestie i porady

 

Luna: Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sa ludzie którzy z sukcesem hoduja te rybki w takim zbiorniku pozatym uważasz ze bedzie on za mały dla 7 cm paletek?

 

Wszyscy się cieszymy z Twojego powrotu do hobby ale nie zaczynaj od wtopy ;) Jak sądzisz jak długo 7 cm paletki będą 7 cm ? Żywe organizmy mają uporczywy zwyczaj rośnięcia więc zbiornik musi być dla nich adekwatny pod wymiar dorosłego osobnika. No chyba, że akwarium wymieniasz na większe za 2 miesiące ale primo dałbym sobie spokój bo bez sensu robota ; secundo mnóstwo ludzi wsadza tu skalary w 30l "tylko na chwilę" i jakoś nie pokazują lokali po wymianie na większe.... ot tak 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40cm wysokości to porażka dla paletek.

 

Paletki są pielęgnicami stadnymi, a aby mieć ładne stadko ponad 15cm ryb potrzeba przynajmniej 150cm zbiornika.

 

 

W 100cm zbiorniku masz wiele możliwości- kwestia parametrów.

 

Jeżeli lejesz sama kranówkę, a jest ona u Ciebie średnio twarda to pomyśl nad pielęgnicami typy Sajica, Zebra, Miodowa, Meeka, "Elioti" + Mieczyki/ Molinezje/ Ameki wspaniałe.

 

 

Jeżeli wodę masz miękką to idź w Amerykę Południową i pomyśl nad porządnym haremem Apistogramma lub może parką- dwoma Biotodoma (piękne ziemiojady). Akary z maroni równiez preferują niskie twardości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem zestaw do pomiarów parametrów api i tetry bo ten co miałem to był podstawowy pokazywał w skali od 1 do 4 wiec jak tylko dojdą testy to od razu podam dokładne parametry a co do pielegnic to widzisz fajne rybki ale niestety paletki to jedne z niewielu które nie wykopuja roslin.

 

 

Edit

 

Po prostu niechcialbym typowego akwarium towarzyskiego mieczyki molinezje i gupiki. Dlatego myślałem o tych paletkach albo jak już to tanganika lub malawi.

 

rainbow - Edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu chciałem żeby powrót do akwarystyki był dla mnie czymś wyjątkowym i czymś co wymaga poświęcenia i dużo pracy bo nie bawi mnie wpuszczenie kilku zeberek i obserwowania jak rozmnażaja się jak króliki bez względu na warunki ich otaczajace

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy powinny przyjść do końca tygodnia, na tą chwilę jednak bliżej chylę się ku akwarium roślinnemu, bo tak w sumie tło które już zamówiłem nie pasuje do akwarium skalnego a poza_tym hodowanie roślinek też sprawia nie lada radochę więc myślę, że na początek zbadam parametry, dopasuję rośliny i po 4 tyg wrócę i na bazie kolejnych pomiarów dobiorę obsadę, myślicie że warto wspomagać się substratami, systemem co2 i ledami?

 

Luna: Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napawde arz taga złom mam pisownia?

A moze ja być Kali i przyjechać z Afryka hmm? Rasizm na forum?

 

Luna: Na forum wymagana jest poprawna pisownia. Nie jesteś wyjątkiem, każdego to dotyczy.

Wymóg ten jest wyraźnie zaznaczony w regulaminie, który akceptowałeś przy rejestracji.

 

Nikt tu nikogo nie trzyma na siłę.

W nagrodę za spam +1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...