Skocz do zawartości

Oświetlenie LED


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zrobić własnoręczne oświetlenie LED z 20 LED-ów tylko nie wiem jaki ma być zasilacz ???

Proszę o pomoc ;)

Możesz łączyć typowe 3-woltowe diody po 4 szeregowo i zasilać z zasilacza 12V. Ja połączyłem tak 4 diodki po 1zł. Poza tym mam listwę z 12 diod. Do zasilenia 20 typowych LEDów łączonych po 4 powinien wystarczyć zasilacz nawet 1/4 ampera choć często można spotkać takie na 1A. Proponuję tzw. impulsowy - jest bardziej ekonomiczny od transformatorowego. Całość pobierać będzie coś ok. 3-4W - a więc mało. Jak masz zasilacz 24V to możesz połączyć po 8 LEDów (szeregowo oczywiście). A takie ósemki (na 24V) czy czwórki (na 12V) równolegle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3V /LED z tego co pamietam to chyba morderstwo? ;)

napiecie zalezy od koloru świecenia przynajmniej kiedyś tak było...

a z resztą te nowe superjasne to i może tyle wytrzymują/potrzebują...

Wiesz... nie wiem czy morderstwo, ale moje świeca już ok. miesiąca. Próbowałem zasilić taki zestaw (4 szeregowo) napięciem 9V - nie ruszyły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem ze DC (DoctorX) wiem :)

 

Przeciez to ja sie zawsze upierałem na DC dla diód a Ty mi udowadniałes ze prze AC tez beda swiecic..

errata - diod

BTW

właśnie kombinuję ksenony do baniaka :shock: ,będzie nowy trend!A na alle...szał !

OK ustalamy że DC i połączenie równoległe pasuje?

schemaciki i rysunki znajdziesz w tym samym dziale nie daleko tego tematu,tak ciężko poszukać? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...