Skocz do zawartości

Zestaw pytań. Prośba o wsparcie i rady.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie ponownie ;) .

Wiem, że takich tematów jest mnóstwo i pewnie nie powinnam zakładać kolejnego, jednak im więcej czytam tym mam wrażenie że wiem mniej :( .

Proszę o pomoc i rady, ponieważ to moje pierwsze akwarium.

 

Zbiornik ma 200l , standardowo 100x40x50.

 

Pokrywa DIY z oświetleniem 2x39W docelowo 4x39W.

 

Twardość 12.

pH 7

 

Podłoże zakupione Aquatic Nature Pro Soil 16l.

Nastawiam się na ogólne, towarzyskie. Wodę mam twardą, ale filtr RO, więc chyba nie będzie problemu. Ponadto czytałam, że podłoże ma tendencję do zbijania twardości, to prawda?

 

W sobotę zacznę zalewać i teraz pytanie.

Zakupiłam filtr JBL e901. Podłączyć można deszczownię, ale docelową planuję butlę CO2 czy ma to jakoś znaczenie w akwarium?

Kupiłam również pre filtr i grzałkę. Czy z technicznego wyposażenia czegoś brakuje? :)

Roślinki czytałam, że najlepiej szybko rosnące. Czytałam, że podłoże najlepiej dostosować pod późniejszą obsadę tak samo jest z roślinkami? Po jakim czasie od dojrzewania mogę zmienić roślinki?

Zakupiłam również czarne tło i wstyd przyznać, nie wiem jak je przykleić, gdzieś czytałam że na wodę, ale sama nie wiem czy tak? :)

Nie odklei się?

 

Docelowa obsada :

- 20x razbora klinowa

- 6-8 kirysków

- harem prętnika?

Czy taka obsada mogłaby być? Oczywiście po dojrzewaniu, więc trochę czasu mam jeszcze :)

Z góry bardzo dziękuje za pomoc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16l tego podłoża to będzie chyba trochę za mało wg. mnie.

 

Proponuję 3/4 powierzchni zbiornika zasypać tym podłożem, a pozostałą część drobniutkim piaskiem. Piasek oddziel jakimiś kamieniami(sprawdź wcześniej octem czy nie zatwardzają wody), zrób taką jakby "plażę". Kiryski będą zadowolone, podobnie jak rośliny, które dzięki takiej plaży będą miały więcej tego substratu Pro Soli dla siebie.

 

Co do obsady, dodałbym jeśli zrobisz tą plażę jeszcze parkę ramirezów albo innych pielęgniczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi, już wątpiłam że ktoś napiszę :)

 

Gregotsw tak myślałam, że za mało, nawet próbnie przyłożyłam i wydawało mi się, że nie starczy.

Mówisz, żeby piasku dokupić? Sama o tym myślałam, bo takie plaże bardzo mi się podobają :) A piasek powinno się jakoś wygotować czy wystarczy dobrze przepłukać?

 

Co do obsady ramirezki strasznie mi się podobają, więc jeśli jeszcze mogę dołożyć tym lepiej :) Naczytałam się o przerybieniu stąd ostrożność w doborze. A harem prętnika mógłby zostać czy zamiast niego parę ramirezów?

Hmm albo czy w zamian za parę ramirezów mogłabym dodać parę p.kakadu?

 

A jeszcze jedno, zakupiłam korzenie, które po wygotowaniu z solą w jedną dobę zatonęły, ale z racji gabarytów nie miałam jak ich moczyć, więc zalałam akwarium i w nim się moczą ale czy przed ostatecznym zalaniem a to już w sobotę :) powinnam je wygotować ale już bez soli? I jeśli chciałabym obsadzić je np. mchem to wystarczy nitka, czy musi to być specjalna nić akwarystyczna czy żyłka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypadałoby jeszcze raz zagotować bez soli ten korzeń. Potem pod prysznicem spłukać, aby części luźne poodpadały. Piasek, jeśli kupisz w akwarystycznym wystarczy parę razy przepłukać w wodzie, jak kupisz np. w obi, to większość "piecze" w piekarniku, wypadałoby chociaż dwa razy zalać wrzątkiem i potem opłukać jeśli nie chcesz piec.

Ważne aby w akwarium oddzielić go od części z substratem, bo kiryski Ci zaraz to wymieszają.

 

Co do przywiązywania mchu, to wystarczy zwykła najcieńsza żyłka do kupienia w wędkarskim.(koszt poniżej 5zł za 30m chyba)

 

Co do przerybienia, to przy tym filtrze i 200l nie ma mowy aby coś przerybić. Razbory bardzo mało syfią, kiryski już trochę więcej, ale musiałabyś tam mieć takich kirysków ze 20 aby stanowiło to problem.

 

Co do kirysków polecam pstre, sam mam i podobają mi się najbardziej. Od siebie dodam, że w ogólnym można je stosunkowo łatwo - bez ingerencji rozmnożyć. Także jak kupisz 6, to za kilka miesięcy możesz mieć już ich z 8-10. Taki kirysek w dobrych warunkach, a nie są one zbytnio wymagające dożywa 14 lat.

 

Co do kakadu to trzyma się je w haremach, przy twoim litrarzu odpowiednia by była konfig. 1 samiec i 3 samiczki. Prętnika bym sobie odpuścił i właśnie wybrał pielęgniczki.

 

Przy takiej obsadzie temperatura ok. 24st. C byłaby optymalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za cenne wskazówki :)

Po pracy w takim razie lecę do sklepu na zakupy, później gotowanie, płukanie i jutro aż boję się pomyśleć, ale jestem zdeterminowana i mam nadzieję że wszystko będzie szło dobrze :)

 

 

Docelowo w takim razie zostaną:

20 x razbora klinowa

6 x kirysek pstry

1+3 p.kakadu

 

Pozdrawiam cieplutko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...