Skocz do zawartości

Ania zakłada akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

 

Jeśli wierzyć ,że akwarystą jest człowiek, który posiada akwarium, to ja od dziś nim będę ;) Zakupiłam na allegro taki zestaw początkującego: http://allegro.pl/show_item.php?item=2992651042

 

Tak, wiem. To mało. Ale od czegoś trzeba zacząć :) Trochę już oczywiście czytałam o podstawach, ale pierwszą, podstawową kwestią, z którą mam problem i nie mam o niej zielonego pojęcia, to podłoże. Zacznę od niewymagających roślinek. Rybki również standartowo typu kiryski, razbory. Doradźcie mi jakieś proste podłoże, bez komplikacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie wiem jakie roślinki zasadzę. Może też pomożecie? Mam zapisane kilka gatunków jako mało wymagające: rogatek sztywny, różdżyca rutewkowa, moczarka kanadyjska, jezierza trawiasta. Planowałam podać te gatunki w sklepie zoologicznym i poprosić żeby mi doradzono, co będzie najlepsze. Ale zdaję sobie sprawę z tego ,że ekspedienci nie zawsze znają się na rzeczy :)

 

Jeśli dobrze to sprawdzam to Stopnie niemieckie [dGH], [dKH], [ºdH] min 3,2, max 5,1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsady, filtr który tam masz jest baardzo słaby i nic ponad to co wypisałem poniżej tam nie dokładaj.

 

1x samiec bojownika + 5x kirysek pigmej

5x samiec gupik endlera + 5x krewetka karłowata (np. red cherry) albo 5x kirysek pigmej

8x neon zielony + 5x krewetka karłowata (np. red cherry) - przy neonach konieczne ciemne podłoże! Czarny drobny żwirek.

 

Pierwsze to podłoże, przy kiryskach musi być to bardzo drobny piasek, przy krewetkach może to być drobny żwirek. Około 5kg żwirku albo piasku wystarczyłoby do tego akwarium.

 

Warto by wkręcić tam zamiast tej żarówki w pokrywie jakąś energooszczędną o barwie zimnej białej(od 4000K). Tło czarne.

 

 

W pierwszej kolejności płuczesz w misce podłoże, potem je wysypujesz w akwarium. Zalewasz 50% wody, sadzisz rośliny, montujesz filtr i grzałkę, dolewasz resztę wody. Uruchamiasz filtr. Bez ryb wszystko pracuje 3 tygodnie.(oświetlenie działa także, lecz nigdy dłużej niż 10h/dobę) Wtedy wpuszczasz ryby. Wodę podmieniasz co tydzień 5l - odlewasz z akwarium 5l i wlewasz odstaną 24h kranówkę. Raz na miesiąc wyjmujesz filtr i w wodzie odlanej z akwarium(nigdy w kranówce) płuczesz delikatnie gąbkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsady, filtr który tam masz jest baardzo słaby i nic ponad to co wypisałem poniżej tam nie dokładaj.

 

1x samiec bojownika + 5x kirysek pigmej

5x samiec gupik endlera + 5x krewetka karłowata (np. red cherry) albo 5x kirysek pigmej

8x neon zielony + 5x krewetka karłowata (np. red cherry) - przy neonach konieczne ciemne podłoże! Czarny drobny żwirek.

 

Pierwsze to podłoże, przy kiryskach musi być to bardzo drobny piasek, przy krewetkach może to być drobny żwirek. Około 5kg żwirku albo piasku wystarczyłoby do tego akwarium.

 

Warto by wkręcić tam zamiast tej żarówki w pokrywie jakąś energooszczędną o barwie zimnej białej(od 4000K). Tło czarne.

 

 

W pierwszej kolejności płuczesz w misce podłoże, potem je wysypujesz w akwarium. Zalewasz 50% wody, sadzisz rośliny, montujesz filtr i grzałkę, dolewasz resztę wody. Uruchamiasz filtr. Bez ryb wszystko pracuje 3 tygodnie.(oświetlenie działa także, lecz nigdy dłużej niż 10h/dobę) Wtedy wpuszczasz ryby. Wodę podmieniasz co tydzień 5l - odlewasz z akwarium 5l i wlewasz odstaną 24h kranówkę. Raz na miesiąc wyjmujesz filtr i w wodzie odlanej z akwarium(nigdy w kranówce) płuczesz delikatnie gąbkę.

Dziękuję za cenne wskazówki. Gdybym zdecydowała się na bojownika+krewetki to jakie roślinki najlepiej zasadzić? Czytałam ,że bojowniki często są agresywne wobec krewetek więc tym drugim trzeba zapewnić schronienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arriba w moich propozycjach nie ma bojownika razem z krewetkami. Odradzam takie połączenie, bo nawet jeśli bojownik ich nie zje to krewetki będą wystraszone i pochowane gdzieś. Na pewno będzie ogromny problem z ich zobaczeniem.

 

Do bojownika kiryski pigmeje i piasek. Do gupików albo neonków możesz dać krewetki i czarny żwirek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być twoje akwarium i tobie ma się podobać. Jeżeli chcesz neonki, to jak najbardziej mogą być z krewetkami. W moim pływają neony Innesa, krewetki RC, krewetki Amano i filtrujące. Do tego kilka otosków i jest kolorowo.

Jeżeli dasz żwirek i przysypiesz go piaskiem, to i tak po jakimś czasie piasek opadnie i na wierzchu będzie żwirek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madk - to nie jest akwarium biotopowe, tylko towarzyskie. Na początek zabawa w biotop, szczególnie przy tak małym litrażu byłaby nieporozumieniem.

 

Arriba - wybierz coś z tych dwóch propozycji które napisałaś. Neonki + krewetki lub bojownik i kiryski.

Jak zdecydujesz się na piasek, to sypiesz tylko piasek, jak zdecydujesz się na żwirek to sam żwirek.

 

Edit:

Nie zgadzam się, że woda zbyt miękka, endleriki oraz bojownik w takiej wodzie będą się czuły dobrze. Co do krewetek, np. red cherry powinny też w tej wodzie dobrze sobie radzić. Ewentualnie zawsze można "utwardzić" lekko wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madk - to nie jest akwarium biotopowe, tylko towarzyskie. Na początek zabawa w biotop, szczególnie przy tak małym litrażu byłaby nieporozumieniem.

 

Arriba - wybierz coś z tych dwóch propozycji które napisałaś. Neonki + krewetki lub bojownik i kiryski.

Jak zdecydujesz się na piasek, to sypiesz tylko piasek, jak zdecydujesz się na żwirek to sam żwirek.

 

Edit:

Nie zgadzam się, że woda zbyt miękka, endleriki oraz bojownik w takiej wodzie będą się czuły dobrze. Co do krewetek, np. red cherry powinny też w tej wodzie dobrze sobie radzić. Ewentualnie zawsze można "utwardzić" lekko wodę.

A ja się nie zgadzam z tobą bo na neonki za małe akwarium /chyba lepiej utwardzić wodę . Niech akwaryści od początku uczą się że nie miesza się biotopów ;) Jakby piasek koralowy dała na spód to by miała zatwardzoną wodę i akurat krewetki i bojek ( pytanie czy nie za bardzo )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduję się na piasek.

Jeśli chodzi o twardość wody, gdyby była za miękka dla mieszkańców akwarium, jak to poznam? Czy zachowanie rybek będzie na to wskazywało?

Czy potrzebuję napowietrzacza?

I jeszcze jedno. Dostałam w zestawie TROPICAL Esklarin, środek uzdatniania wody. Ale zdaje się ,że gdzieć czytałam żeby nic takiego nie wlewać. Prawda li to? ;)

 

Dostałam od koleżanki kilka roślinek z jej akwarium. Są na nich ślimaki.. To chyba niedobrze co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zostawić ślimaki i jak się namnożą kupić helenki. Wbrew powszechnej opinii niechciane ślimaki spełniają pożyteczną rolę w akwarium. Zjadają resztki, gnijące rośliny, glony. Faktycznie ich nadmiar jest nie estetyczny - wtedy warto zaopatrzyć się w helenkę która odpowiednio zlimituje populację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wczoraj byłam w sklepie zoologicznym żeby dokupić do bojownika kiryski. Ekspiedientka stwierdziła ,że kiryski do piasku się nie nadają bo grzebiąc w dnie będą go podnosiły i będę miała cały czas brudną wodę. Zapytałam w takim razie jakie rybki do piasku by mi poleciła (ponieważ wiem ,że niektóre gatunki nie lubią jasnego dna), odparła ,że niemal wszystkie poza jednym gatunkiem się nadają. Ręce mi opadły. Powiedziała też ,że bojownik może byż z każdym gatunkiem łączony w akwarium bo to raczej inne rybki skupią jego niż On je atakuje ..

 

Jak to jest z tym piaskiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej kiryski mogą być na piasku, to najlepsze podłoże dla nich. Piasek przed włożeniem do akwarium trzeba wypłukać, a później można co jakiś czas odmulić - nic Ci unosić się nie będzie. Bojownik krewetki może zjadać, nie musi. Zależy od konkretnego osobnika.

 

Bojownik nie może być łączony z wieloma gatunkami - szczególnie tymi z charakterem, obgryzającymi płetwy i tymi które same posiadają weloniaste.

 

Sprzedawców w sklepach nie słuchaj, mówią głównie ściemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...