Skocz do zawartości

Trawnik - jakie roślinki o małych wymaganiach?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

To mój pierwszy post na tym forum, wiele już przeczytałem, jednakże chciałbym prosić o wypowiedzi i doradztwo w kwestii doboru i hodowli roślinek trawnikowych. Otóż wystartowałem z niewielkim zbiornikiem (54l, profil, oświetlenie standardowe w pokrywie, czyli świetlówka T8 15W, filtr wewnętrzny Hailea BT400 z napowietrzaniem plus filtr zewnętrzny Versamax FZN-1, grzałka z termostatem, temperatura utrzymywana na poziomie 25 stopni). Jak na razie obsada roślinna jest raczej przypadkowa i eksperymentalna, chciałbym jednak podejść do tematu nieco ambitniej i stworzyć ładny zbiornik z pięknym trawniczkiem.

 

W związku z powyższym moje pytanie do doświadczonych akwarystów/forumowiczów:

Jakie możecie polecić łatwe w uprawie (nie wymagające nawożenia CO2, specjalnego "dożywiania" i oświetlenia na poziomie minimum 05W/1L wody) rośliny trawnikowe? Zdaję sobie sprawę, że moje oświetlenie należy zdecydowanie do nieodpowiednich, jednak zbiornik zakupiłem w komplecie z pokrywą oświetleniową, nie zdając sobie zupełnie sprawy, że standardowy zestaw nie spełnia nawet minimalnych wymagań.

 

Jeśli to istotne, to dodam że obsada rybek składa się z:

6x brzanka sumatrzańska

4 x brzanka pięciopręga

parka pielęgniczek ramireza

5 x neonek Innesa

glonojad (wiem, że zbiornik za mały - w ciągu miesiąca od startu akwarium podwoił swoje rozmiary :) - ale lubię tę bestię, może w przyszłości zmienię obsadę, póki co jednak chcę skoncentrować się na odpowiedniej roślinności.

 

Z góry dziękuję za wszelkie rady/sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... tego się obawiałem. Jeśli chodzi o mchy, mam korzeń, który obsadziłem częściowo mchem taiwan moss - co jakiś czas na końcówkach gałązek widzę jaśniejsze punkciki. Czy na tej podstawie mogę wnioskować, że warunki mu odpowiadają i zaczyna rosnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz polecić jeszcze jakieś mało wymagające mchy/rośliny? Na czym dokładniej polega 'nawożenie roślin' w akwarium - czy chodzi o np. o zasilanie podłoża w miejscu gdzie rośnie dana roślinka czy aplikowanie jakiegoś preparatu ogólnie do wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś z mniejszych kryptokoryn np. http://www.superakwarium.pl/zwartka-fal ... id493.html . Rośnie sobie u mnie na przedzie akwarium i tworzy się właśnie ładny trawniczek. Zaraz po wsadzeniu troszkę (1,5-2 tydodni) "stała w miejscu" (chyba wyraźnie nie lubi przesadzania) ale od ok. 2 miesięcy ładnie rośnie (bez CO2 i nawożenia).

Mam dokładnie takie akwarium jak Ty ze standardowym oświetleniem 15 W.

Nie wiem tylko czy o tego typu "trawniku" myślaleś?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydumałem sobie gęsty dywan z czegoś na kształt sitowia drobnego, blyksy japońskiej itp. Z niego w tylnej części miały wyrastać jakieś wyższe roślinki... ale to raczej trudne w uprawie rośliny, więc pewnie nie wyjdzie. Czy twoja kryptokoryna płoży liście po podłożu, czy raczej wystają one w górę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydumałem sobie gęsty dywan z czegoś na kształt sitowia drobnego, blyksy japońskiej itp. Z niego w tylnej części miały wyrastać jakieś wyższe roślinki... ale to raczej trudne w uprawie rośliny, więc pewnie nie wyjdzie. Czy twoja kryptokoryna płoży liście po podłożu, czy raczej wystają one w górę?

Nie można powiedzieć, że się płoży ale też nie wystaje w górę - dobrze widać to na zdjęciach umieszczonych na tym portalu przy opisie tej roślinki - http://www.superakwarium.pl/zwartka-fal ... id493.html.

2,5 miesiąca temu kupiłem 3 sztuki (malutkie, niezbyt gęste) i rośnie naprawdę bardzo ładnie - co kilka dni widać postęp (wciąż wypuszcza nowe listki i "gęstnieje w oczach").

Szczerze polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się coraz bardziej przekonany, chyba się skuszę, choć zwartka nie jest do końca moim wydumanym trawniczkiem. Chodzi mi jeszcze po głowie Lilaeopsis brasiliensis - czy ktoś z Was ma doświadczenia w uprawie trawki brazylijskiej? Obawiam się jedynie, że moje standardowe 15W może być zdecydowanie zbyt ubogie dla tej roślinki. Tym bardziej, że zauważyłem, iż roślinki kupione na początek w zestawie "dla początkujących" zaczynają mieć dziurawe, bardzo jasne liście - niektóre mają gnijące końcówki, z kolei końcówki innych są jakby zbrązowiałe - wypalone jak od ostrego słońca. Ta standardowa świetlówka to chyba jakiś badziew straszny. Na razie tylko mech ładnie się rozwija. Jak spisuje się standardowe oświetlenie u ciebie akwa4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kompromis - sagittaria subulata. Na razie od samego początku miałem dwie szczepki tej trawki i powolutku zaczęła wypuszczać młode pędy, więc zakupię jej trochę więcej i zobaczę, jaki będzie efekt :) Może się uda? Nie będzie to trawnik na miarę Takeshi'ego Amano, ale zawsze jakiś początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...