Skocz do zawartości

To chyba PLISTOFOROZA, pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, niedawno(ok, 4 tyg temu założyłem moje pierwsze akwarium) i zaczynają się poważne problemy.

 

Wg. schematu:

 

 

litraż zbiornika - 72 l

kiedy zbiornik został założony/czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb, - czekałem 2 tyg na wpuszczenie rybek

rodzaj/model filtra/czy jest włączony cały czas - HJ-311B, (zamówiłem już AQUAEL - TURBO 500, mam nadzieję że jest lepszy), jest włączony cały czas

gatunki i ilość ryb - 3x skalar, 6 x neonek, 3x kosiarka 4x kirysek 1x bojownik

ilość/rodzaj roślin - nie znam się na roślinach.

inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. - grzałka 100W, nic więcej

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. - jako nawóz stosuję coś takiego http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-akwa ... 69316.html dodane 3 kulki,

parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.) - nie robiłem testów, czekam aż dojdą, bo już kupiłem

temperatura w zbiorniku 25 st.C

jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra), filtr czyszczę codziennie w misce z odstaną wodą, wodę podmieniłem jak na razie 2x, wymienione ok. 20l. za każdym razem

problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane) białe małe kropki na ogonie i płetwach.

zdjęcie chorej rybki - mam chwilowy problem z aparatem, dodam jak będę mieć sprawny aparat

 

Z tego co wyczytałem to jest to PLISTOFOROZA, czy naprawdę jest już "po" moich rybkach? Białe kropki zauważyłem u wszystkich neonków u 1 kiryska i u bojownika, co robić dalej? Odizolować je?

Jest to mój pierwszy post na tm forum i pierwsze w życiu akwarium, dlatego potrzebuję pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 72l dla skalarów to jest za mało, tak samo jak dla kosiarek, oddaj je do sklepu zoologicznego i jak wyleczysz ryby dokup 2 neonki i 2 kiryski.

2. Co do roślin, masz żywe czy sztuczne?? I ile tego jest??

3. Czy grzałkę masz z termostatem i czy jest załączona cały czas??

4. Filtr nie czyści się co dziennie w odstanej wodzie, tylko co miesiąc w wodzie podmienianej z akwarium, częste czyszczenie filtra zaburza funkcjonowanie zbiornika, co za tym idzie choroby ryb. Wodę podmienia się co tydzień.

5. Moim zdaniem może to być rybia ospa, jak na razie możesz podnieść temperaturę do 32* kupić CMF i zastosować według zaleceń na opakowaniu. Podczas leczenia obserwuj cały czas stan rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak je wyleczę mam oddać skalary i kosiarki do sklepu.

Roślinki mam żywe ok. 20 sztuk(różne gatunki, większe i mniejsze).

Grzałkę mam z termostatem i jest cały czas włączona.

Na filtrze jest dużo zanieczyszczeń (jakieś części roślin itp.) wystarczy wyczyścić raz w miesiącu?

Ten CMF już zamówiony, jutro będę mieć w domu. 32 st. C nie będzie za dużo ? Ryby to wytrzymają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, po wyleczeniu skalary i kosiarki do oddania, ja też mam ten sam filtr (ale w 25l) ten AQUAEL - TURBO 500 będzie dobry do twojego zbiornika, ale jak dasz ten nowy filtr, to nie ruszaj tamtego już działającego w akwarium, muszą oby dwa filtry działać przez ok 2 tygodnie, później ten stary filtr możesz wyjąć, nie można czyścić filtra co dziennie i to jeszcze w wodzie odstanej, czyść co miesiąc, w starej wodzie wymienionej z akwarium, bo będziesz miał problemy z chorobami itd. Zwiększaj temperaturę stopniowo, nie na raz, przy chorobach jest to różnie, czasem wszystkie przeżyją taką temperaturę (u mnie przetrwały), musisz po prostu obserwować jak się rybki zachowują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...