Skocz do zawartości

Sump do akwarium 160L


Tomekrybka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) kupiłem kilka dni temu akwarium 160L 100x40x40, ostro myślałem nad filtracją i doszedłem do wniosku że najlepszym rozwiązaniem będzie sump (początkowo miały być 2 kubły JBL e901). Na obecną chwilę mam dwa dylematy:

1) Jaką zrobić średnicę spływu ?

2) Jakiej wydajności użyć pompy ?

Szukałem na różnych forach i powiem szczerze że rozbieżności potrafią być dość duże i sam nie wiem już co kupić :? .

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś kto zna temat trochę mi pomógł i rozwiał moje wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak chciałbym dać sumpa do 160L a dlaczego jest to jakiś problem ? Jeśli są jakieś przeciwwskazania to byłbym wdzięczny za uświadomienie :D W sumie to najbardziej chodzi mi o spróbowanie czegoś nowego i dlatego pomyślałem o tym typie filtracji ;) ale jeśli uważasz że nie warto to oczywiście zawsze mogę zmienić decyzję i kupić kubły tym bardziej że wszystko jest jeszcze na etapie planowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak chciałbym dać sumpa do 160L a dlaczego jest to jakiś problem ? Jeśli są jakieś przeciwwskazania to byłbym wdzięczny za uświadomienie :D W sumie to najbardziej chodzi mi o spróbowanie czegoś nowego i dlatego pomyślałem o tym typie filtracji ;) ale jeśli uważasz że nie warto to oczywiście zawsze mogę zmienić decyzję i kupić kubły tym bardziej że wszystko jest jeszcze na etapie planowania.

Nie warto ponieważ do tego akwarium wystarczy ci jeden kubełek nawet jak chciałbyś stworzyć lekka nadfiltrację .( sump wyjdzie drożej )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Twojego akwarium w zupełności wystarczy jeden e901. Z sumpa są pewne korzyści pozaekonomiczne zresztą. Można w nim umieścić cały sprzęt - grzałka, termometry, pHmetry, podawanie CO2 i nawozów.

Do takiego małego akwarium odradzałbym robienie sumpa ze względu na potrzebne miejsce, koszty i mocne komplikowanie układu akwarium.

Jedynie gdybyś robił akwarium morskie to sump byłby niezbędny ale to zupełnie inny sump niż do słodkowodnego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwarystyce najbardziej lubię różne nowości i robienie rzeczy z którymi nie miałem jeszcze styczności i właśnie dlatego pomyślałem o sumpie ;) ale oczywiście musi mieć to jeszcze podstawy ekonomiczno-obsługowe. Nauczony własnym doświadczeniem i popełnianymi błędami wolę 3 razy zapytać niż niepotrzebnie wydawać kasę i uprzykrzać sobie życie. Akwarium morskie to mój następny projekt nad którym już myślę więc postawić sumpa będę miał jeszcze okazję ;).

Dzięki wszystkim za pomoc i poświęcony czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...