Skocz do zawartości

200 l na start


fish87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem nowy u was, chciałbym skorzystać z waszej pomocy i rozwiać wiele wątpliwości, jakie pojawiają się w związku z założeniem akwarium 200 l

 

Krótko o co chodzi, od dawna przymierzałem się ponownie zając akwarystyką, tym razem w większym zbiorniku, bardziej przemyślanym. Trochę koszty mnie zniechęcały, ale obecnie mam okazje za niewielką kasę dostać od znajomego zbiornik "ok 200l" który słuzy mu od kilku lat. temat sprzetu na razie zostawiam bo wszystko będzie w zestawie (filtr kubelkowy) a co więcej jeszcze nic nie zwiozłem więc nie wiem jak wygląda

 

Generalnie czy myślicie, ze dla de facto poczatkującego taki litraż jest dobrym rozwiązaniem?

Chciałbym go fajnie wykorzystać, z jednej strony podobają mi sie skromne klimaty jak iwagumi ale wtedy chyba jestem skazany na określone ryby, którym nie zapewnie bogatego srodowiska? z drugiej strony chcialbym dobrze wykorzystać pojemność, wpuscić ciekawsze okazy niż tylko ławice neonów czy krewetki na dno, jak chociażby pielegnice/pielęgniczki, na dno bocje lub piskorki, ale jak widzę jak tworzycie tak bujną roślinność to sam nie wiem czy dałbym rade samodzielnie uzyskac takie efekty (oczywiscie ochota jest i czas też się znajdzie!)

 

Wiem że większe akwaria wybaczają wiecej błedów i łątwiej je prowadzić niż małe, ale to też pewnie zżera dużo pradu głownie na oświetlenie?? i i flora wymaga pewnie ciągłego nawożenia

 

Doradzcie czy mam inwestować?

No i jeszcze raz witam ;)

 

Luna: Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litraż dla nowicjusza idealny. Łatwiej utrzymać parametry i dobrać obsadę. Iwagumi ładna rzecz ale naprawdę wymaga sporych nakładów. Co do kosztów to 200l mam ja i nie narzekam na jakieś dramatyczne koszty- światło łącznie to ok 100W plus grzałka 150W- przelicz sobie koszta u Siebie. Nawozy to kulki gliniano-torfowe (tanie jak barszcz) i sole mineralne (jeszcze tańsze). Więc jeśli masz miejsce- daruj Sobie półśrodki 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam głos wsparcia, super

 

kilka pytan na podstawie twojego zbiornika

- czy na oświetlenie jak u Ciebie jakies 0.5W /l to zdaje egzamin ? bo widzę, że trochę roslin masz w zbiorniku? da się spokojnie tak montować 4 swietlowki, nawet na belce gdy nie ma pokrywy?

- rozumiem, ze jestes milośnikiem neonów :) spora liczba. i fajnie bo masz piskorki, zaczynają mi się one podobać jak tak czytam troche na ich temat, polecasz? nawet gdyby były tylko dwie sztuki? Co mogłbym dodać gdybym postawił na: tutaj jeszcze nie wiem czy grupka neonów czy danio czerwony, albo jedne i drugie (min 15), piskorki (x?), otoski (6), krewetki RC (~), ampularia (1) + i co mógłbym przy tej obsadzie dodac? z dennych chyba juz przesyt? kiryskom trzeba zadbac o drobniejsze podloze, bocje sa niemałe ale do zbierania pokarmu juz byłaby ekipa, glonojady mogą być mało pozyteczne; ale bardziej na wyzsze partie wody - chciałbym jakies pielęgnice te bardziej spokojne, dobry pomysł?

- ogólnie jakie podloze sprawdziloby sie dobrze? czesto spotykam opcje: ziemia bez dodatków (3cm) przykryta czarnym żwirkiem bazaltowym(7cm), podoba mi sie tez piasek kwarcowy czarny

 

 

Regulamin 6.1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200 litrów to fajna pojemność daje sporo możliwości. Oświetlenie 0.5W /l zdaje egzamin, ewentualnie większe oświetlenie to już zależy jakie planujesz akwarium.

Neony raczej nie lubią zbyt mocnego oświetlenia. Bardziej chciałabyś mieć akwarium roślinne czy może bliższe jakiemuś biotopowi i jakiemu? Co do obsady,

to zakładaj temat w odpowiednim dziale i uzyskasz wiele rad pamiętaj tylko by podać parametry wody takie jak PH i GH, bo to podstawa doboru odsady.

Jeśli myślisz poważnie o rybach dennych to raczej na podłoże powinien być piach lub żwir o bardzo małej granulacji i łagodnych krawędziach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z neonami to troszkę się zapędziłem jak kupowałem jeszcze nie było aspiracji roślinnych ;) Jakieś stadko razbor czy tęczanek lepiej zniesie mocne światło ;-) Rośliny spokojnie dają radę, wręcz co jakiś czas oddaję duże porcje lub utylizuję 8-) Piskorki koniecznie w stadzie-od 6 sztuk wzwyż i są naprawdę uroczymi ozdobami zbiornika.Do tego co pisałaś dopowiem- raczej jedno stado-lepiej się zaprezentuje wybierz Sobie co bardziej pasuje.Glonojady bym olał-rozrabiają w zbiorniku, glonów nie jedzą- chyba że masz słabość do nich :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy wielkosc zwirku/piasku ma wpływ na inne rzeczy poza tym, jak pisałeś, że ryby denne potrzebuja drobniejszego, nie wiem jak roslinom rosnie sie w drobnym? w zwirku chyba maja dobre warunki... chodzi mi i takie rzeczy jak podatność na brudzenie, zamulanie, krewetkom będzie bez róznicy? raczej piachu nie bede dawał, ew jakas biała wysepka jak bede chciał urozmaicic, ale generalnie to moż eten piasek kwarcowy? a co myślicie o takim czerwonym drobnym bo ładnie się prezentuje ale zazwyczaj czytam, aby nie sięgac po "kolorowe" podloża

 

no i pytanie odnośnie produktów lepszych (i droższych) od chocby zwyklego zwirku kwarcowego - np aquasubstrate II+ , inwestować w takie podloza? bo to naprawde sporo wychodzi na podloze w wiekszym baniaku...

 

co do samego wnętrza: takie rodzaje mi sie podobają, czyli jak przypuszcza bardziej w strone "nature"

ale pisaliscie, ze rzeczywiscie akwarium np iwagumi to wyzsza jazda i nakłady ? bo roslinnosc nie jest w nich znowu az taka bogata, raczej kwestia pielegnacji, czy sie myle??

 

 

Regulamin 6.1. Podawaj źródło do zdjęć; "prawa autorskie". Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek wygląda bardziej naturalnie i dodatkowo niektóre rybki np. pielęgniczki powinny mieć właśnie takie dno ze względu na typowe dla nich zachowania.

Co do brudu na piasku raczej nie widać jeśli nie masz za dużo ryb i nie będziesz ich przekarmiała.

Co do roślinek to niektórzy doradzają dać warstwę ziemi lub substrat (co nie jest zbyt tanie) pod piach, natomiast są też rośliny, które całkiem dobrze rosną bez takich dodatków.

Co do doboru roślin to więcej informacji w dziale o roślinach. Nie zawsze droższe podłoże okazuje się lepsze.

Co do wnętrza to też warto przystosować je pod potencjalnych mieszkańców,niektóre ryby wolą więcej wolnej przestrzeni inne kryjówki z korzeni czy kokosów.

Jeszcze inne skalnych grot lub płaskich kamieni na dnie. Warto to dopasować do rybek w końcu to one mają się dobrze czuć w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...