Skocz do zawartości

Jakie kamienie nie zmieniają parametrów wody ?


bulimaster
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Jak chce ktoś mieć 100% pewność, czy dobra będzie skała do akwarium (a nie ma kwasu w kieszeni), to najlepiej odbic młotkiem kawałeczek skały, rozbić w drobny mak (*pył) i polać octem (im więcej % tym lepiej). Jak reaguje to nie nadaje się. Z pola/ogródka w N Polsce nadaje się większość kamieni, bo są to głównie granity, gnejsy, itp. przyniesione przez lądolody (czasami trafi się jakiś wapień). Na polach w środkowej Polsce (rejon Gór Świętokrzyskich) jest odwrotnie - poro jest wapieni, choć można spotkac dobre do akwarium kwarcyty i piaskowce. Na S Polski jest największe zróżnicowanie w rodzajach skał, więc jeśli ktoś nie zna się, to testy są niezbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne chodzi Tobie o łupek fyllitowy (przy prawidłowym rozpoznaniu skały). Jako skała metamorficzna facji zieleńcowej (chodzi mi o przeobrażenie skały w dość niskiej temp. i niskim ciśnieniu), może zawierać wtórne żyłki kalcytowe (bo czysty skład chemiczny skały nie powinien zawierać CaCO3). Duże znaczenie też ma, czy wkłada sie do akwarium skałę zwietrzałą - wówczas w większym stopniu mogą zachodzić reakcje wietrzenia chemicznego w akwarium. Jeśli masz wątpliwości co do reakcji z octem, TO : wlej do szklanki trochę wody (o znanych parametrach), rozkrusz w pył kawałeczek skały , wsyp do szklanki/kubeczka, potrzymaj z kilka dni czasami mieszając (większa szansa na zajście rakcji z wodą). Jak parametry się nie zmienią, to w akwarium zapewne nie zaszkodzi. Podgrzewanie wody też powinno przyspieszyć reakcje, jeśli takie mają zajść, ale to już więcej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sprawdzasz parametry w wodzie destylowanej? W przypadku kranówy, która jest już nasycona minerałami, trudniej jest w krótkim czasie o zmianę twardości. Reakcja sproszkowanej skały z kwasem (octem) i tak zweryfikuje skład chemiczny - burzy to lepiej nie wrzucać do akwarium (dokładniejsza metoda w porówaniu z rozpuszczaniem w wodzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja mam te kamienie (blade stone - kupione na allegro) - i zrobiłem eksperyment (bo u mnie w zbiorniku coś podnosi pH) i na 3 dni zalałem w oddzielnym pojemniku (szklanym) jeden z tych kamieni wodą z filtra RO. Od razu po wlaniu woda miała odczyn albo 6,2 - 6,4 wg testu firmy ZOOLEK albo 5 - 6 wg test Tetry. Po 3 dniach woda zmieniła odczyn na 7,6-7,8 według ZOOLEK i 7,5 według tetry. Oceńcie sami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...