Jump to content

Jakie kamienie nie zmieniają parametrów wody ?


bulimaster
 Share

Recommended Posts

Jeżeli będę musiał to kupię. Natomiast nie ukrywam że wolał bym sam sobie poszukać takich jakie mi odpowiadają.

 

Czy z tym octem to pewne ? Bo słyszałem że ta metoda zawodzi, a przynajmniej nie określa jednoznacznie czy kamień się nadaje.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jak chce ktoś mieć 100% pewność, czy dobra będzie skała do akwarium (a nie ma kwasu w kieszeni), to najlepiej odbic młotkiem kawałeczek skały, rozbić w drobny mak (*pył) i polać octem (im więcej % tym lepiej). Jak reaguje to nie nadaje się. Z pola/ogródka w N Polsce nadaje się większość kamieni, bo są to głównie granity, gnejsy, itp. przyniesione przez lądolody (czasami trafi się jakiś wapień). Na polach w środkowej Polsce (rejon Gór Świętokrzyskich) jest odwrotnie - poro jest wapieni, choć można spotkac dobre do akwarium kwarcyty i piaskowce. Na S Polski jest największe zróżnicowanie w rodzajach skał, więc jeśli ktoś nie zna się, to testy są niezbędne.

Link to comment
Share on other sites

Zapewne chodzi Tobie o łupek fyllitowy (przy prawidłowym rozpoznaniu skały). Jako skała metamorficzna facji zieleńcowej (chodzi mi o przeobrażenie skały w dość niskiej temp. i niskim ciśnieniu), może zawierać wtórne żyłki kalcytowe (bo czysty skład chemiczny skały nie powinien zawierać CaCO3). Duże znaczenie też ma, czy wkłada sie do akwarium skałę zwietrzałą - wówczas w większym stopniu mogą zachodzić reakcje wietrzenia chemicznego w akwarium. Jeśli masz wątpliwości co do reakcji z octem, TO : wlej do szklanki trochę wody (o znanych parametrach), rozkrusz w pył kawałeczek skały , wsyp do szklanki/kubeczka, potrzymaj z kilka dni czasami mieszając (większa szansa na zajście rakcji z wodą). Jak parametry się nie zmienią, to w akwarium zapewne nie zaszkodzi. Podgrzewanie wody też powinno przyspieszyć reakcje, jeśli takie mają zajść, ale to już więcej zabawy.

Link to comment
Share on other sites

Czy sprawdzasz parametry w wodzie destylowanej? W przypadku kranówy, która jest już nasycona minerałami, trudniej jest w krótkim czasie o zmianę twardości. Reakcja sproszkowanej skały z kwasem (octem) i tak zweryfikuje skład chemiczny - burzy to lepiej nie wrzucać do akwarium (dokładniejsza metoda w porówaniu z rozpuszczaniem w wodzie).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ja mam te kamienie (blade stone - kupione na allegro) - i zrobiłem eksperyment (bo u mnie w zbiorniku coś podnosi pH) i na 3 dni zalałem w oddzielnym pojemniku (szklanym) jeden z tych kamieni wodą z filtra RO. Od razu po wlaniu woda miała odczyn albo 6,2 - 6,4 wg testu firmy ZOOLEK albo 5 - 6 wg test Tetry. Po 3 dniach woda zmieniła odczyn na 7,6-7,8 według ZOOLEK i 7,5 według tetry. Oceńcie sami.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...