Skocz do zawartości

Czy akwarium 100x21x40h ma sens?


SOFO
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po latach chciał bym znowu wrócić do pasji akwarystyki.

Mam taka dość płytka wnękę w salonie w której chciał bym wstawić akwarium długie a wąskie.

Długość: 100 cm

Szerokość 21 cm

Wysokość 40 cm

1- Czy to ma sens?

2- Jeśli tak to kogo polecacie do wykonania takiego akwarium, najlepiej Warszawa?

3- Jaki filtr by dał sobie rade z takim długim ...?

4- Jak to najbardziej energooszczędnie oświetlić ?

 

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ma to sens, możesz tam obsadzić jakąś ławicą i będzie bardzo ok.

2. ... tu Ci nie powiem, poczekajmy na kogoś z Warszawy

3. Przy tak długim akwarium to chyba najlepiej filtr kubełkowy, dodatkowo nie będzie Ci psuł wystroju w salonie. Ogólnie do twojego planowanego akwarium według mnie taki Aquael Mini Kani 120 by wystarczył. Wylot z jednej strony u góry, wlot umieścisz po drugiej stronie akwarium bliżej dna.(optimum dla długich akwariów)

4. Wydaje się, że odpowiednia byłaby pokrywa, albo belka oświetleniowa z jedną świetlówką 90cm T5 45w, albo T5 85cm 39w. LEDy są co prawda oszczędniejsze, ale droższe, zwykłe świetlówki póki co dalej górują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :)

Tak więc postanowione ! Robimy akwarium;)

http://peha68.pl/kontakt/ - chyba skorzystam z ich (najbliżej mam do nich ;))? podpowiadają by wykonać akwarium 90 cm długości wtedy łatwiej będzie rozwiązać sprawę oświetlenia? Choć mi lepiej pasuje 100cm długości.

 

A proszę jeszcze o podpowiedz, czy akwarium przykrywać czy nie ? (wolał bym tak, bo z doświadczenia wiem, że czasem lubi coś wyskoczyć ;) ) tylko jak przykryć ? szyba na plastikach? czy jakieś inne ciekawe tańsze rozwiązanie ? aluminium chyba drogie :( ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje mam przykryte szybą, opiera się ona na takich "podpórkach" aby nie wychodziła poza obrys akwarium. Na zdjęciu widać wzdłuż akwarium dwie "podpórki"

Dołączona grafika

 

Przykrycie ma swoje zalety i wady. Zaleta, to na pewno jakieś zabezpieczenie przed wycieczkami ryb poza akwa, chociaż tu dużo zależy od tego jak dobrze przykryte jest akwarium.(pamiętaj że i tak musisz zostawić z jednej strony miejsce na karmienie ryb) Druga to fakt iż część odparowanej wody wraca do akwarium, trzecia to mniejsze wahania temperatur powietrza ponad taflą - niektóre ryby oddychają powietrzem atmosf. więc są wrażliwe na takie wahania.

 

Wady to fakt iż zbiera się na takiej szybie kurz i trzeba ją czyścić od czasu do czasu aby za bardzo świetlówek nie ograniczała. No i utrudnia dostęp do akwarium, trzeba taką szybę za każdym razem zdejmować jak się chce coś odłowić, zrobić przycinkę roślin itd. Ponadto lekko może odbijać światło i zmniejszać naświetlenie akwarium.(w twoim przypadku, gdy akwarium jest wąskie i niskie to żaden problem bo oświetlenia wystarczy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregotsw te wspomniane przez Ciebie podpórki to są wzmocnienia poprzeczne szyby, tak by za mocno nie wyginała się przy zalanym zbiorniku. Dodatkowo mogą pełnić funkcje wspomniane przez Ciebie. Również mam w taki sposób przykryte akwarium i widać że parowanie jest zmniejszone. Wyjęcie takiej szyby nie zajmuje wiele czasu i nie ma z tym problemów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo dobry patent z tymi wzmocnieniami poprzecznymi szyby, :) teraz to muszę wszystko przemyśleć, przeliczyć, czy tą szybę przykrywająca zlecać osobie co będzie robiła akwarium czy iść do szklarza by wyciął ( może będzie taniej), i tak samo z wzmocnieniami. BO ta szyba przykrywająca musi być trochę krótsza by było miejsca na rurki od filtra ?

 

A właśnie proszę podpowiedzcie: Akwarium będzie dość wysoko 130 cm nad podłogą na oto takiej półce ( zrobiona na zamówienie, wytrzyma podobno 150 kg). :)

Czy jak filtr kubełkowy będzie na podłodze czyli niżej od akwarium o 130 cm to rzutuje? Da radę? Pewnie wężyki będę musiał zakupić, albo go troche wyżej zawiesić ;) ?

 

Pozdrawiam.

Łukasz

 

Mapet

post-16349-13685172906359_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. teraz tak sobie to przeanalizowałem i faktycznie to ma na celu wzmocnienie. Tylko za bardzo pewnie też tego nie powinno się obciążać chyba? Najlepiej chyba jakimś plexi przykryć, a nie szybą szklaną - przynajmniej przy dużej powierzchni.

 

A takie wzmocnienie chyba przy tak długim akwarium będzie konieczne i wspomnij o nim w zamówieniu.

 

Co do filtrów, to w specyfikacji z reguły jest zawarte jaka jest maksymalna możliwa różnica wysokości - wydaje mi się, że dobrej jakości filtr nie miałby problemu gdybyś go postawił pod tą półką. Jaki filtr wybrać, to może nie sugeruj się tym mini kani co napisałem bo nie mam doswiadczenia z kanistrowymi i możliwe że źle bym Ci polecił. Niech się wypowie ktoś kto coś o tym wie.

 

Półka na pewno jest stabilna? Dodatkowo pamiętaj o jakimś podkładzie pod akwarium, jakaś karimata, albo mata poliuretanowa specjalna.(to już są bardzo tanie sprawy)

 

Zawsze możesz jakąś szafeczkę tam dać pod tą półką i może w niej ten kanisterek schować, na którejś z wyższych półek ale chyba 1.30 to nie jest aż tak wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak filtr kubełkowy będzie na podłodze czyli niżej od akwarium o 130 cm to rzutuje ? da radę ?

Przykład z instrukcji JBL-a

....Przy umieszczeniu filtra należy uważać, aby różnica wysokości między powierzchnią wody a podłożem filtra wynosiła maks. 180 cm..

 

Więc 130 cm u Ciebie da rade :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z oświetleniem nie będziesz miał najmniejszego kłopotu. Wszystko zależy od tego, jaki typ akwarium będziesz chciał mieć. Tu masz rozmiary świetlówek:

 

Świetlówki T5 (16 mm):

• 8W - długość 30 cm

• 24W - długość 55 cm

• 39W - długość 85 cm

• 54W - długość 115 cm

• 80W - długość 145 cm

 

Świetlówki T8 (26 mm):

• 15W - długość 44 cm

• 18W - długość 60 cm

• 20W - długość 60 cm

• 25W - długość 74 cm

• 30W - długość 90 cm

• 36W - długość 120 cm

• 38W - długość 105 cm

• 40W - długość 120 cm

• 58W - długość 150 cm

Jeśli sam będziesz robić oświetlenie to nadmienię, że musisz doliczyć ok 4cm na oprawki bryzgoszczelne. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :) za info :)

 

A mam takie pytanie, jest duża różnica przy krawędziach matowych a polerowanych? Bo w cenie jest różnica 70 zł to dość sporo ? Nie lepiej przeznaczyć to na lepszy filtr lub inne coś ?

Szukałem w necie ale nie znalazłem żadnego zdjęcia pokazującego to i to.

Bo znowu jak szlifowane i jak grubość 8mm to znowu przekłada się na ciekawe złotówki (50 zł).

Gdzieś wyczytałem (a chyba nawet wikipedia) że przy moich wymiarach (100x21x40h) może być 6mm:)

 

Dziś chciał bym zamówić upragnione akwarium, a do czasu odbioru zgłębiać wiedzę, ( filtry, termometry,żwirki, jakość wody, i w końcu ryboleeee) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba większość akwariów ma krawędzie wykończone na matowo. Wg. mnie polerka to tylko byłby zbędny wydatek, lepiej dołożyć do lepszego filtra. Przy takiej długości jaką będzie miało twoje akwarium lepiej dopłacić do 8mm grubości, oraz do tych wzdłużnych wzmocnień - pewnie i 6mm by dało radę przy wzmocnieniach nawet. Ale akwarium kupuje się na lata, więc akurat nie ma co na bezpieczeństwie oszczędzać... Taka jest moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Akwarium zamówione,

Rodzaj szkła: guardian

Długość: 100 cm

Szerokość: 21 cm

Wysokość: 40 cm

Grubość szkła: 8mm

Rodzaj spoiny: czarny silikon

Rodzaj szlifu: krawędzie matowe

Pojemność: 84.00 litrów

Koszt zbiornika: 162 zł

Z wzmocnieniami

 

Jak tylko odbiorę, zrobię zdjęcia wykonania. A zamówiłem w aquamagic.

 

1.Pytanko, bo fajna promocja ale nie wiem czy będzie nie za słaba http://www.clarias.pl/kenis-grzalka-50w ... -2718.html ? w mieszkaniu mam z 20-22.

 

Filtr kupuje e701.

 

Kurde trochę to wygląda jak bym się przechwalał czy coś... Ale to nie o to mi chodzi,

Stąpam po gruncie który jednak jak się okazuje jest dla mnie świeży, sporo się zmieniło przez te 15 lat, a nie mam znam żadnego akwarysty w tej chwili na żywo.

Pozdrawiam.

 

Luna: Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałki nie takiej nie posiadam. Ja w większym baniaku używam tetry. Zapomniałem o niej więc to dobry znak. ;)

Co do filtra. Kup JBL 901. W przyszłości jeśli zechcesz reaktor narurowy i grzałkę przepływową, to nie będziesz się martwił: "czy pociągnie?"

Różnica w cenie na portalu aukcyjnym (porównałem najtańsze z wysyłką) to 30zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam tej grzałki co zalinkowałeś - Kenis. Mam taką, tylko 25W i termostat niezbyt dobrze się sprawdza.(trzeba wyregulować we współpracy z termometrem, ustawiony na 26st.C daje w akwarium ok 23st.C)

 

W drugim akwarium mam Atman 50W i tą polecam jak najbardziej, użytkuje od ponad pół roku i nie ma problemów. Utrzymuje stałą temperaturę, a termostat jest w miarę dokładny. Sprawia także wrażenie dużo solidniejszej. Mimo wszystko obchodź się ostrożnie, aby nie obtłuc!

http://allegro.pl/grzalka-z-termostatem ... 67247.html - dokładnie taki model mam.

 

Pamiętaj aby grzałka umiejscowiona była w miejscu gdzie jest w miarę intensywny ruch wody.(szybciej rozprowadzi się ciepło po całym akwarium, do tego równomiernie, grzałka nie może dotykać żwiru!)

 

Co do filtra to się nie wypowiadam, ale jak można dopłacić 30zł do lepszego to chyba warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam ponownie

po długim oczekiwaniu, w końcu jest !!! wymarzone akwarium!

Długi czas wykonania akwarium był spowodowany tym że aquamagic miało problem z maszynami, mówili że im się popsuła.

Akwarium zalane roślinki posadzone i teraz 2 tygodnie na Rybki

Wstawiam zdjęcia jak to wygląda teraz.

Co myślicie o takich rybkach w tym moim jamniku:

- 15 sztuk Galaxy

- 2 Piskorki

- 2 Guramin niebieski

- 2 glonojady jakieś małe ?

Czy do takiego zestawu Barwniak Czerwonobrzuchy parka się nadaje ?

post-16349-13685174689841_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...