Skocz do zawartości

TAKI PRAWIE HOLENDER - POTRZEBUJE PRZEWODNIKÓW


baal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Na imię mam Marcin. Mieszkam w Dębicy. Jestem wędkarzem, miłośnikiem przyrody, natury, ryb, nowości i wiele innych, ale to nie ta bajka... Jakieś 6 miesięcy temu mój Tato założył sobie 2 akwaria... będąc u niego i oglądając, zrodził mi się pomysł na własne akwarium duże i ładne, które będzie nie tylko ozdobą salonu ale i pożywką dla moich oczu i duszy...Tak więc zacząłem czytać o akwarystyce, internet, ksiązki.. Jakiś miesiąc temu zdecydowałem się na Holendra i nawet wybrałem kilka gatunków ryb. Lecz z racji tego, że pracuję za granicą, a dokładniej, jestem ok 10dni w domu i 14 za granicą.. A moja żona nie za bardzo podziela mojej pasji, musiałem się delikatnie przestawić, dlatego też nie mówię już o akw. Holenderskim, ale o roślinnym - czyli dużo roślinek..OK przejde do sedna. Postudiowałem i zakupilem troszkę sprzętu...mianowicie:

- AKWARIUM 250L 100X50X50

- FILTER ZEWNĘTRZNY JBL e1501

- GRZAŁKA HYDOR ETH przepływowa zewnętrzna 16mm 300W

- PEŁEN SYSTEM CO2 Z KOMPUTEREM, BUTLA 1.5L ( G-SYSTEM PLANT E )

- OŚWIETLENIE ( W PRZYGOTOWANIU ) 2X39W (Philips Master T5 39W 6500K) + 2X39W ( Philips Aquarelle T5 39W 10000K ) + 1(2)X39W ( Świetlówka Sylvania Grolux T5 )+ (ODBŁYŚNIKI I STATECZNIKI)

- PODŁOŻE AQUABASIS PLUS 5l X2 + ADA AMAZONIA NEW 9l X1 ( NIE WIEM CZY MI TO WYSTARCZY) + ŻWIREK PIASEK KWARCOWY CZARNY 2-3 mm ORAZ 0.8 1-2 mm (JESZCZE NIE KUPIONE - ZASTANAWIAM SIĘ CZY BEDZIE OK)

- ZESTAW TETRA pompka napowietrzacz APS 300

- STERYLIZATOR UV 11W (DO DOKUPIENIA)

- JBL TESTLAB test PH KH GH NO2 NO3 NH4 PO4 FE

- TŁO 3D ZEWNĘTRZNE (PROJEKT JEST,NIE ROZPOCZĘTA REALIZACJA)

- RYBKI : Molinezja, Kirysek Sterby, Danio Lamarci, Rozbora Galaxy, Otosek, zbrojnik (z tych małych:)) + jeden skalar ze starego akwa...(obsada jeszcze jest w dopracowaniu i nie jest ostateczna)

- ROŚLINNOŚĆ : Trawnik (mini-pelii albo hydrocotyla tripartita japan albo eleocharis albo glosia), reszta jeszcze w dopracowaniu

- ARANŻACJA : na pewno na maxa naturalnie : jakiś duży korzeń, skałki (w dopracowaniu jeszcze )

Akwa bedzie stało na solidnej szawce z profesjonalnego stelarzu ( zdjęcia z wykonywania dokleje w innym terminie ).

Obsada roślinna w przygotowaniu mam kilka pomysłów ale jeszcze musze poczytać o "uprawie" tych roślinek.

Proszę o komentarze co do sprzetu i dalszej realizacji projektu...Myślałem właśnie o zakupieniu nawozów makro i mikro,sole, zastanawiam się też nad Osmozą...i tu mam najwiekszy problem bo nie wiem jak zorganizować sobie sprawną podmianę (nie mam jak zrobić stałego łącza wod/kan )...co jeszcze muszę brać pod uwagę, jakieś pomysły, nowości, ... Wszystkie opinie mile widziane...

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Marcin

 

Regulamin. Caps Lock off. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie. Na imię mam Marcin. Mieszkam w Dębicy. Jestem wędkarzem, miłośnikiem przyrody, natury, ryb, nowości i wiele innych, ale to nie ta bajka... Jakieś 6 miesięcy temu mój Tato założył sobie 2 akwaria... będąc u niego i ogladając, zrodził mi się pomysł na własne akwarium duże i ładne, które będzie nie tylko ozdoba salonu ale i pożywką dla moich oczu i duszy...Tak więc zacząłem czytać o akwarystyce, internet, ksiązki..jakiś miesiąc temu zdecydowałem się na Holendra i nawet wybralem kilka gatunkow ryb. Lecz z racji tego, że pracuję za granicą, a dokladniej, jestem ok 10dni w domu i 14 za granicą..a moja żona nie za bardzo podziela mojej pasji, musialem sie delikatnie przestawić, dlatego też nie mówię już o akw Holenderskim, ale o roślinnym - czyli dużo roślinek..OK przejde do sedna. Postudiowałem i zakupilem troszke sprzetu...mianowicie:

- AKWARIUM 250L 100X50X50

- FILTER ZEWNĘTRZNY JBL e1501 w późniejszym czasie dołożyłbym jeszcze mały filtr wewnętrzny

- GRZAŁKA HYDOR ETH przepływowa zewnętrzna 16mm 300W ok

- PEŁEN SYSTEM CO2 Z KOMPUTEREM, BUTLA 1.5L ( G-SYSTEM PLANT E ) trochę mała butla ale jest ok

- OŚWIETLENIE ( W PRZYGOTOWANIU ) 2X39W (Philips Master T5 39W 6500K) + 2X39W ( Philips Aquarelle T5 39W 10000K ) + 1(2)X39W ( Świetlówka Sylvania Grolux T5 )+ (ODBŁYŚNIKI I STATECZNIKI) 2xmaster jest ok, dalej bym dał jedną aquarelle, jedną grolux i jeszcze jedną w barwie od 4500 do 6500 K. Poza tym 5 świetlówek to wystarczająca ilość. Dobierz tak stateczniki żebyś na początku mógł świecić połową mocy ewentualnie 3/4 mocy. A nie lepiej HQI tym bardziej, że akwa ma 50cm wysokości

- PODŁOŻE AQUABASIS PLUS 5l X2 + ADA AMAZONIA NEW 9l X1 ( NIE WIEM CZY MI TO WYSTARCZY) + ŻWIREK PIASEK KWARCOWY CZARNY 2-3 mm ORAZ 0.8 1-2 mm (JESZCZE NIE KUPIONE - ZASTANAWIAM SIĘ CZY BEDZIE OK) Absolutne nieporozumienie. Albo JBL i na bazalt, albo całe dno na ADA ale to drogo wyjdzie. Możesz pomyśleć nad ProSoil, którego potrzeba by około 5x8litrów. Możesz dać jeszcze taką kombinację: JBL około 2-3cm, na to 3cm ziemi do kwiatów i na to bazalt

- ZESTAW TETRA pompka napowietrzacz APS 300 Raczej nie będzie potrzebne, a jak już to rzadko. Lepiej kupić filtr wewnętrzny, który posłuży jako cyrkulator i napowietrzacz.

- STERYLIZATOR UV 11W (DO DOKUPIENIA) absolutnie nie widzę potrzeby ale jak chcesz to kupuj

- JBL TESTLAB test PH KH GH NO2 NO3 NH4 PO4 FE moim zdaniem nie potrzeba tylu, lepiej kupić osobno na pH,KH,NO3 ni PO4 EWENTUALNIE JESZCZE NA GH, bo kupowanie testów na NH4, NO2 żeby tylko sprawdzić czy zamknął się cykl azotowy to lekka przesada

- TŁO 3D ZEWNĘTRZNE (PROJEKT JEST,NIE ROZPOCZĘTA REALIZACJA) wedle gustu, ja wolę zwykłe matowe tło

- RYBKI : Molinezja, Kirysek Sterby, Danio Lamarci, Rozbora Galaxy, Otosek, zbrojnik (z tych małych:)) + jeden skalar ze starego akwa...(obsada jeszcze jest w dopracowaniu i nie jest ostateczna) to nie moja działka, bo wolę hodowlę roślin niż ryb ale obsada mi nie pasuje

- ROŚLINNOŚĆ : Trawnik (mini-pelii albo hydrocotyla tripartita japan albo eleocharis albo glosia), reszta jeszcze w dopracowaniu ok, ale pochwal się jak wymyślisz

- ARANŻACJA : na pewno na maxa naturalnie : jakiś duży korzeń, skałki (w dopracowaniu jeszcze )

Akwa bedzie stało na solidnej szawce z profesjonalnego stelarzu ( zdjęcia z wykonywania dokleje w innym terminie ).

Obsada roślinna w przygotowaniu mam kilka pomysłów ale jeszcze musze poczytać o "uprawie" tych roślinek.

Proszę o komentarze co do sprzetu i dalszej realizacji projektu...Myślałem właśnie o zakupieniu nawozów makro i mikro,sole, zastanawiam się też nad Osmozą...i tu mam najwiekszy problem bo nie wiem jak zorganizowac sobie sprawną podmianę (nie mam jak zrobić stałego łącza wod/kan )...co jeszcze muszę brać pod uwagę, jakieś pomysły, nowości, ... wszystkie opinie mile widziane...

Zależy jakie masz parametry kranówki chociaż osmoza to fajny wynalazek. Jeśli to Twoje pierwsze akwarium nie polecam soli z kilku względów o których nie będę pisał, bo zaraz mnie naskoczą zwolennicy (sam jestem zwolennikiem i sam używam, ale pierwsze akwarium na poważnie miałem kilka lat temu). Jeśli chcesz wiedzieć co bym polecał napisz do mnie PW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- PEŁEN SYSTEM CO2 Z KOMPUTEREM, BUTLA 1.5L ( G-SYSTEM PLANT E )

- ZESTAW TETRA pompka napowietrzacz APS 300

- STERYLIZATOR UV 11W (DO DOKUPIENIA)

- JBL TESTLAB test PH KH GH NO2 NO3 NH4 PO4 FE

- TŁO 3D ZEWNĘTRZNE (PROJEKT JEST,NIE ROZPOCZĘTA REALIZACJA)

- RYBKI : Molinezja, Kirysek Sterby, Danio Lamarci, Rozbora Galaxy, Otosek, zbrojnik (z tych małych:)) + jeden skalar ze starego akwa...(obsada jeszcze jest w dopracowaniu i nie jest ostateczna)

- ROŚLINNOŚĆ : Trawnik (mini-pelii albo hydrocotyla tripartita japan albo eleocharis albo glosia), reszta jeszcze w dopracowaniu

- ARANŻACJA : na pewno na maxa naturalnie : jakiś duży korzeń, skałki (w dopracowaniu jeszcze )

Akwa bedzie stało na solidnej szawce z profesjonalnego stelarzu ( zdjęcia z wykonywania dokleje w innym terminie ).

Obsada roślinna w przygotowaniu mam kilka pomysłów ale jeszcze musze poczytać o "uprawie" tych roślinek.

Proszę o komentarze co do sprzetu i dalszej realizacji projektu...Myślałem właśnie o zakupieniu nawozów makro i mikro,sole, zastanawiam się też nad Osmozą...i tu mam najwiekszy problem bo nie wiem jak zorganizowac sobie sprawną podmianę (nie mam jak zrobić stałego łącza wod/kan )...co jeszcze muszę brać pod uwagę, jakieś pomysły, nowości, ... wszystkie opinie mile widziane...

 

Pozdrawiam i z góry dziekuje

Marcin

 

Jeżeli zamierzasz nawozić CO2 to nie napowietrzaj , bąbelki wytrącają go z wody , do napowietrzania wystarczy ruch tafli wody wywołany filtrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARAMETRY WODY NA 2012 Z WODOCIAGOW

 Parametr  Jednostka WartośćWartość dopuszczalna wg obowiązującego Rozporządzenia

1.Barwamg/l Pt6akceptowalna

2.Zapach-akceptowalnyakceptowalny

3.Odczyn pH-7,86,5 - 9,54.

MętnośćNTU0,2015.PrzewodnośćµS/cm50425006

Amoniakmg/l0,160,57.

Azotanymg/l4,2508.

Azotynymg/l0,0200,59.Chlor wolnymg/l0,200,310.

Glinµg/l<4020011.

Twardość ogólnamgCaCO3/l21760 - 50012.

Chlorkimg/l1625013.

Siarczanymg/l4125014.

Manganµg/l<405015.

Żelazoµg/l<6020016.

Fluorkimg/l0,171,517.

Bakterie grupy colijtk0018.

Escherichia colijtk0019.

Enterokokijtk0020.

Clostridium perfringensjtk00

 

Edit:

 

- PODŁOŻE AQUABASIS PLUS 5l X2 + ADA AMAZONIA NEW 9l X1 ( NIE WIEM CZY MI TO WYSTARCZY) + ŻWIREK PIASEK KWARCOWY CZARNY 2-3 mm ORAZ 0.8 1-2 mm (JESZCZE NIE KUPIONE - ZASTANAWIAM SIĘ CZY BEDZIE OK) Absolutne nieporozumienie. Albo JBL i na bazalt, albo całe dno na ADA ale to drogo wyjdzie. Możesz pomyśleć nad ProSoil, którego potrzeba by około 5x8litrów. Możesz dać jeszcze taką kombinację: JBL około 2-3cm, na to 3cm ziemi do kwiatów i na to bazalt

----aquabasis plus oraz amazonie mam juz kupione.wiec trza wykorzystac.

----czy bazalt bedzie faktycznie ok przy rybkach dennych nie jest zalecany.no w czym lepszy bedzie bazalt i jaka granulacja, prosoil chyba nie ma czarnego (nie chce jasnego dna tzn nijakiego bardziej - albo bialy krycztal albo calkowita czern )

----z ziemia do kwiatow nie bede experymentowal bo nie mam warunkow oraz czasu do mineralizacji i przygotowywania.wybralem prosoil jako baze i dodatek amazoni - wzgledy finansowe

 

Regulamin. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- PODŁOŻE AQUABASIS PLUS 5l X2 + ADA AMAZONIA NEW 9l X1 ( NIE WIEM CZY MI TO WYSTARCZY) + ŻWIREK PIASEK KWARCOWY CZARNY 2-3 mm ORAZ 0.8 1-2 mm (JESZCZE NIE KUPIONE - ZASTANAWIAM SIĘ CZY BEDZIE OK) Absolutne nieporozumienie. Albo JBL i na bazalt, albo całe dno na ADA ale to drogo wyjdzie. Możesz pomyśleć nad ProSoil, którego potrzeba by około 5x8litrów. Możesz dać jeszcze taką kombinację: JBL około 2-3cm, na to 3cm ziemi do kwiatów i na to bazalt

----aquabasis plus oraz amazonie mam juz kupione.wiec trza wykorzystac.

----czy bazalt bedzie faktycznie ok przy rybkach dennych nie jest zalecany.no w czym lepszy bedzie bazalt i jaka granulacja, prosoil chyba nie ma czarnego (nie chce jasnego dna tzn nijakiego bardziej - albo bialy krycztal albo calkowita czern )

----z ziemia do kwiatow nie bede experymentowal bo nie mam warunkow oraz czasu do mineralizacji i przygotowywania.wybralem prosoil jako baze i dodatek amazoni - wzgledy finansowe

Trochę bez sensu kupować rzeczy, a później się pytać czy będzie ok ;/ 9l Amazonii do tego wszystkiego pasuje jak...

dokup ze dwa worki tej Amazonii na rzecz zbędnego napowietrzacza i filtra UV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam.. w 1 poście pisałeś że 10 dni jesteś w domu a 2 tyg cie nie ma, według mnie przy takim trybie życia robienie akwarium HT to nie porozumienie,tym bardziej jak mówisz że żona nie za bardzo z akwarystyką. o HT trzeba dbać odmulać nawozić przycinać itd, dla mnie przy takim trybie to tylko LT.

A co do tego co kupiłeś skoro wydałeś tyle kasy już na amazonie to kup jej na tyle żeby była tylko ona w akwarium żadnych podłoży do niej nie trzeba dodatkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko na programatorach da radę bez większej opieki. Uszykuje żonie wodę do podmiany, zrobi szkolenie i będzie ok. Przycinka i tak nie wypada częściej niż 2 tygodnie. Odpowiednie dawki nawozów (dlatego też nie polecam soli) i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak nazwac akwarium w ktorym jest duzo roslinek ale nie wpelni holender. przeszkole zonke i nie bedzie miala wyboru, tak wiec o serwis bym sie nie martwil. prawda ze kupilem potem spytalem -stalo sie, mialem bazowac na samym aquabasis, ale aby troszke wzbogacic kupilem amazonie. czy jest to wiazanka wybuchowa, nie laczaca sie? beda jakies negatywne konsekwencje takiej mieszanki podloza? jak tak to sprzedam w diably amazonie. a co do uv -nie kumam - wg 90 procent forumowiczy to przydatny nieszkodzacy sprzet na glony, wiec dlaczego mam go nie dodawac do zestawu? napowietrzacz juz sobie odpuszcze bo faktycznie zbedny.

odnosnie nawozow czytalem ze zestawy (all in) sa gorsze dlatego ze potem trudno zapanowac nad poszczegolnymi wartosciami ktore poddajemy testom, stosujac kazdy skladnik z osobna jestesmy w stanie dojsc do prawie idealnych wartosci... jasne sa pewnie zestawy ktore same w sobie sa wartosciami idealnymi ale kosztuja majatek w porownaniu z bardziej pracochlonnymi (fakt) solami...to tylko moje spostrzezenia studiujac wypowiedzi forunowiczow...:)

 

Edit

 

Przegladnalem swiat roslinek ma forum i jak na razie wyselekcjonowalem kilka ( nie sprawdzajac jeszcze wymagan dla poszczegolnych ).tak wiec prosze o pomoc w wyborze oraz rozplanowaniu (plan 1-2-3):

ROTALA WALLICHA

ROTALA OKRAGLOLISTNA

PONIKLO IGLOWATE

BLYKSA JAPONSKA

 

PISTA ROZETKOWA

LIMNOBIUM ROZLOGOWE

 

ALTERNANTERA REINECKEGO

LUDWIGIA (REPENS)

CRYPTOCORYNE WENDTII

ONOWADEK KEDZIERZAWY

ANUBIAS NISKI

ANUBIAS KARLOWATY

ANUBIAS BARTERA

 

no i oczywiscie trawnik (pisalem wczesniej jaki)

 

 

Luna: Co to za pisownia?

Na forum wymagane jest używanie polskich znaków. Poza tym zdania zaczynamy z wielkiej litery.

 

Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "edytuj".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze jaką lampę chcesz kupić są, bo są lampy i są "lampy". Dlaczego zakładasz, że będziesz mieć glony? Odradzam jej zakup. Zawsze możesz dokupić jak będzie potrzeba. Mieszanka tych podłoży tonie jest żadna mieszanka wybuchowa ale ciężko coś z tego wykombinować, bo jeden worek Amazonii to kropla w morzu i co dalej? Ja widzę takie wyjścia. Albo dokup Amazonii jeszcze dwa worki, albo sprzedaj komuś ten jeden worek i kup ziemię do kwiatów Substral Osmocote, którą dasz na JBL, a na to bazalt czarny, albo jeszcze jedno wyjście też dobre i trochę tańsze od ADY to sprzedać również ten jeden worek Amazonii i kupić trzy worki ProSoil bądź pięć worków Aquasubstrate II.

Jeśli chcesz już tak bardzo te sole to kup tylko sole makro, a mikro kup typowo akwarystyczne Tropica, Ferka itd. chociaż szczerze polecam całą linię firmowego nawozu. W DOBRYCH gotowcach lejesz zgodnie z schematem i podmieniasz wodę. W solach sam decydujesz ile czego wlewasz do akwarium, a uwierz, że na początku 1 czy 2 mg robi dużą różnicę, a z biegiem czasu najczęściej dochodzi do rozjechania parametrów. Co do roślin... Przy tym świetle wszystko będzie rosło więc to kwesta własnych upodobań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom i tu masz racje gdyż można kupić już lampę 11w od 125zł z natomiast JBL 499zł, ale wg mnie to tylko różnica wyglądu i użytych materialów zewnętrznych - lampa jako żarnik ma takie same właściwości..._Tu masz plastik i nie estetyczny wygląd a JBL alu obudowa i ładniutka jest i 300% droższa... Nie znam sie na tyle aby to potwierdzić ale moje zdaniem ta za 125 była by ok...

Odnośnie Substratu...Z Twoich wypowiedzi wynika, że aquabasis jest do niczego i lepiej już ziemię ogrodową kupić...czy tak faktycznie jest? Mógłbym poprostu wymienić z dopłata aqua na amazonię, ale naprawdę przeraża mnie cena... Tylko tak sobie myśle że wiesz lepiej i jak mam mieć potem nieurodzaj i problemy inne z roślinkami tylko dlatego, że posępiłem 300zł to stwierdzam że może ja lepiej dołożę już..:)Apropos nawożenia.._Tak więc ma się rozumieć że z gotowców (firmowego) jak będę dolewał to parametry wody będę miał takie jak mają być ksiązkowo, i nie będę musiał potem uzupełniać poszczególnymi makro / mikro..?? A roślinki to raczej propozycje co na którym planie....:)Ale to też mogę w sumie doczytać co jak rośnie co by potem roślinki wysokopiennej na 2 planie nie posadzić i potem przycinać bo resztę zasłania...

 

Regulamin. +1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UV nie różnią się tylko obudową. Różnią się żarnikiem, mocą i przepływem. Według mnie to zbędny wydatek ale rób jak chcesz :) lepiej kupić jeśli zajdzie taka potrzeba. JBL jest dobry tylko nie bardzo wiem jak go zmieszać z Amazonią 9l... Daj JBL na spód, dokup Amazonii, a jeśli nie to na spód JBL (sprzedaj Amazonię) i kup odpowiednią ilość dobrego podłoża (tańszego od Amazonii) bo jest w czym wybierać. Pamiętaj, że podłoże to numer 1 w akwarium i nie warto oszczędzać (nie raz się o tym przekonałem). Z gotowca będzie książkowo i jedyne co to mogą być niedobory albo nadmiar ale parametry (stosunki składników) nigdy się nie rozjadą względem siebie. Przy solach też jest to możliwe ale na początku ciężko to wychodzi, a najgorsze jest to, że nawet przypadkowe zachwianie jednego składnika wpływa na pozostałe i robi się kicha... Z gotowca lejesz zgodnie z zaleceniami (tym bardziej na dobrym podłożu) i nie ma prawa nie wyjść, a jak już to trzeba się bardzo starać. To co teraz napisałem nie tyczy się wszystkich gotowców, tak dla jasności. Są i takie, które wypadają na tyle kiepsko, że lepiej nawozić solami. O roślinkach poczytaj, bo będziesz mieć za łatwo :P jak już ustalisz daj do oceny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. sterylizator kupie tak czy inaczej gdyz przyda mi sie do innego akwa gdzie juz mam problem z wlosienica. Podłoże -mam 2 wory po 9kg tego aquabasis 1 pójdzie do innego go akwa a 1 dał bym na spód tego o którym mowa, a na to 2 wory po 9kg amazoni (czyli dokupie 1)-czy tak będzie ok? czy jednak dać 3 x amazonie po 9kg no i czy to wystarczy aby uzyskać odpowiednią grubość.

 

Odnośnie nawozu, czy ten na start będzie ok?

http://allegro.pl/tropica-plant-nutriti ... 83294.html

A sole sa na tyle tanie, że kupie zestaw w razie "w", pobawie sie nimi w mniejszym akwa..:)

 

No i jeszcze kwestia tego żwiru kwarcowego. Na pewno chcialbym czarny, ale zastanawiam się nad granulacja - dostepna 0.8 - 1.2 oraz 2 - 3. I teraz jeden i drugi pomieszać, czy 0.8-1.2 na substrat a na niego 2-3, no i jak grubo sypać, standardowe 5-6 cm całość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa worki to za mało. Muszą być 3. Ten nawóz jest dobry ale to nie jest komplet. Zainteresuj się linią Ferki, którą szczerze polecam. Mam możliwość za darmo albo za symboliczną złotówkę testowania podłoży, nawozów, dodatków itd. Ostatnio miałem tabletki Stemma i Rosetta i byłem zachwycony. Testowałem też całą linię Ferki i byłem bardzo zadowolony. Zawsze byłem sceptycznie nastawiony do gotowych nawozów ale ten zmienił moje zdanie. Nawożenie było dziecinnie proste, parametry cały czas w normie i świetna kondycja wszystkich roślin. Na solach też to jest możliwe ale nie zawsze tak łatwo przychodzi. Fakt, że przy 250l trzeba wydać trochę kasy ale myślę, że warto tym bardziej na początku i dla tego, że długo Cie nie ma w domu. Zrobisz jak uważasz. Szerze powiem, że ja zawsze polecałem sole ale z biegiem czasu zmieniam zdanie. Następne akwarium będzie na gotowych nawozach. To tyle.

 

EDIT: Skoro będziesz sypał Amazonię to po co Ci żwir?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc decyzja zapadła.. Dokupuje 2 wory Amazonii. Czyli bedzie aquabasis (spód) 1x9l i na to 3x9l Amazonia i to wszystko, bez żwiru itp...

 

Do tego dokupuje zestaw nawozów: FERKA BALANCE N + FERKA BALANCE K + FERKA AQUASHADE + Ferka Aquatilizer (wszystko bedzie mi potrzebne ?) na 250L starczy mi tego na 20 dni... tak więc taki zestaw kupie tylko raz - gdyż sztuka 59zł za 500ml to lekka przesada, potem przechodze na sole albo musze co innego wymyślić.

Do całości kupuje sole ( w razie aby doregulować oraz do eksperymentow na innym akwa ).

 

I to wszystko na temat podłoża i nawozu...przynajmnej na dzień dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...