Skocz do zawartości

100x50x50 proszę o radę


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy koledzy i koleżanki bardzo was proszę o pomoc w urządzeniu baniaka 250l o wymiarach 100-50-50.Sledzę od kilku dni fora i mam ogromny mętlik w głowie zamiast się nakręcać zniechęcam się,więc wasze rady będą na wagę :) złota :D oto moje pytania

 

1.Przenoszę rybki ze starego zbiornika stado neonów czerwonych 30sztuk,para kakadu,4 kirski panda,parka gurami dwuplamy co dodać do tego zestawu ???

2.Akwarium ma być nastawione na rybki z ameryki poludniowej,ale chce mieć piękne rośliny

3.Oświetlenie 4x39 w czy nie za duże ? Jak nie to jakie świetlówki polecacie?

4.Nie będę stosował co2 z butli planuję podawać z bimbrowni czy to dobry pomysł

5.Jakie podłoże mi doradzicie ,nawozy itp

6.Jaki filtr zewnętrzny taki do 600 z by spełniał swoje wymagania i był przy tym w miarę cichy

 

Bardzo proszę o pomoc dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gurami oddaj , jeśli kakadu to harem 1+3 , neon czerwony 30szt. ewentualnie 15x tetra cesarska , kirysek 10 szt. zbrojnik niebieski 1+1

Światła masz ok. 0,6W na litr jesli chcesz mieć dużo roślin to dobrze , jednak na bimbrowni nie pojedziesz przy takim zbiorniku , proponuje Ci filtr JBL Cristal Profi e901 , powinien dać radę koszt do 300zł , napisałeś że chcesz przeznaczyć na filtr ok. 600 zł więc zostaje Ci jeszcze 300 zł na CO2.Pod pielęgniczki daj jako podłoże piasek a pod nim ziemię ok 2-3 cm ewentualnie na ziemię jakiś substrat.Co do nawożenia nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Mniej więcej to moja propozycja , może ktoś coś jeszcze zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm dziwna sprawa rodzice nic nie mają do domowej roboty bimbrowni a nie podoba im się profesjonalny zestaw Co2 ?. Żeby co2 było z bimbrowni odpowiednie musiało by być chyba z 10 l zacieru i to nie wiem czy na tydzień wystarczy a i tak nic nie da w akwarium. Bimbrownia to rozwiązanie do akwariów poniżej 100 l.

Moja propozycja obsady

5-6 skalarów( docelowo zostawić 2 pary)

30 zwinników blehera

1+3 kakadu

10 kirysów panda

10 otosów

 

O ile masz oczywiście miękką wodę.

 

Jako podłoże piasek a pod to substrat lub ziemia tak jak pisali koledzy wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli oświetlenie 4x39 jest ok,_filtr też już wiem._Jaka jest różnica między ziemią a substratem?_Macie jakieś linkii do akwa prowadzonych na ziemi ogrodowej? Jeśli chodzi o substrat to jaki jest bardzo dobry bo z tego co się orientuje to wybór jest spory.

 

 

Regulamin. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok czyli oświetlenie 4x39 jest ok,filtr też już wiem .Jaka jest różnica między ziemią a substratem ?Macie jakieś linkii do akwa prowadzonych na ziemi ogrodowej ? Jeśli chodzi o substrat to jaki jest bardzo dobry bo z tego co się orientuje to wybór jest spory

 

Większość "roślinniaków" jest prowadzone na ziemii , można też dać gotowe podłoże bogate w minerały i nawozy ale to jest dosyć drogie rozwiązanie , wszystko zależy od twoich możliwości finansowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej decyduje się na ziemie ogrodową tylko jaka będzie najlepsza ?

Jeśli chodzi o substrat to czy będę musiał obowiązkowo stosować punżiej chemie ?Czy bardzo dobrej klasy substrat będzie bez dalszego (lub umiarkowanego )nawożenia lepszy od ziemi ?

Tu zdania są podzielone , jedni twierdzą , że może być z nawozami inni że bez nawozów , może najlepiej zastosuj ziemię uniwersalną , koniecznie czarną a nie z torfem , chyba że chcesz mieć kwaśną wodę , tak jak napisał "klosek" na początku mogą pojawiać się glony ale to jest bardziej związane z dojrzewaniem w tym czasie akwarium i jeżeli nie będziesz stosował w tym czasie CO2 to możesz tego później nie opanować , tak że zastanów się czy zamiast bimbrowni nie lepiej jednak zainwestować w CO2. Nawożenie w późniejszym okresie i tak jest niezbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy gdy wymieszam substrat z ziemią albo dam samego substratu to czy będę mógł prowadzić akwarium zbliżone albo takie jak LT ?Wytłumaczę to w ten sposób te wszystkie parametry ,tabelki pomiary to mnie przeraża że tego nie opanuję bo z chemii byłem (jestem )zielony..Chce dawać jakieś nawozy ale w sposób łatwy i umiarkowany a nie jak ma to miejsce przy akwariach roślinnych...bardzo dziękuje wam za pomoc i proszę o wyrozumiałość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz tak jakbyś chciał "zjeść ciastko i mieć ciastko" - tak się nie da - nie chcąc mieć problemów musisz się zdecydować na jakiś typ akwarium roślinnego albo idziesz w stronę LT albo HT i spełniasz wszystkie warunki prawidłowego funkcjonowania takiego zbiornika. Nie wróżę sukcesów z akwarium takim "trochę" HT a trochę LT. Każdy z tych dwóch typów akwariów funkcjonuje różnie i różnice te wynikają głownie z ilości światła w akwarium - to ono ma największy wpływ na cykl życiowy roślin i fotosyntezę - wszystko sprowadza się do tego że im mniej światła tym rośliny rosną wolniej im więcej światła tym większe przyrosty. Jeśli światła masz dużo to i rośliny będa potrzebowały dużo więcej minerałów do prawidłowego wzrostu , najważniejszym zaś pierwiastkiem jakiego potrzebują rośliny jest węgiel C - to on stanowi największy procent masy roślinnej. Tak więc dużo światła = dostarczenie dużych ilości węgla - a to w przypadku akwarium oznacza dostarczanie CO2 . Jak juz koledzy pisali wczesniej domowej roboty zestaw (bimbrownia) niestety nie da rady wytworzyć takiej ilości CO2 która byłaby wystarczająca , co do kwestii bezpieczeństwa - butli wysokociśnieniowej : nie wolno stosować jakiś wynalazków , samoróbek , butli starych z nieważną legalizacją , z niesprawnymi zaworami itd. Zakup nowej , czy też używanej butli w sklepie lub punkcie wymiany takich butli daje 100% gwarancję bezpieczeństwa. Butle używane przez akwarystów wytrzymują ciśnienie nie mniejsze niz 500 BAR - natomiast pełna napełniona butla ma w środku 50 BAR ciśnienia - tak więc zapas bezpieczeństwa jest duży - butla wytrzymuje dziesięciokrotnie wyższe ciśnienie i jest bezpieczna. Przypadkowe uwolnienie nawet dużych ilości CO2 nie jest także niebezpieczne dla zdrowia , ilości uwalniane w trybie normalnej pracy zestawu CO2 są relatywnie niewielkie i tym bardziej nie stanowią zagrożenia. O wiele większym zagrożeniem jest bimbrownia której w żaden sposób nie można kontrolować - do tego stanowi najbardziej niestabilne źródło CO2 do akwarium co przekłada się na ciągłe wahania parametrów wody a to z kolei przyczynek do kłopotów choćby z glonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim tzw "klamka" zapadnie - proponuję trochę poczytać (nie koniecznie wyłącznie na tym forum) o prowadzeniu akwariów LT. Nie odsyłam oczywiście na jakieś wynalazkowe blogi i tego typu strony . Potem zaczerpniętą wiedzę przekonsultować i potem robić wszystkie zakupy a na koniec uruchomić akwarium. To najlepsza z możliwych kolejności. Pośpiech nie jest tu wskazany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się bez bicia że stare akwarium 80 l prowadzę od 2 lat na ziemi .Popełniłem przy nim wiele błędów i teraz chce wyciągnąć z nich wnioski .Po pierwsze wsypałem ziemie do paproci wiele roślin się nie przyjęło ale jest to z wiązane raczej z tym ze kupowałem je nie patrząc na wymagania ,i słabym światłem 20 w ,inne roślinki rosną jak szalone ale tylko dwa rodzaje jakie niestety nie znam nazwy .Za to ryby naprawdę mają się świetnie (stadko neonów czerwonych,parka kakadu ,gurami,4 kiryski pandy). Niedawno ziemia zaczęła wychodzić na powierzchnie w niektórych miejscach ale jest to spowodowane zbyt cienką warstwą piasku i kopaniem niektórych ryb .Teraz wiem że ziemia musi być zwykła na to 5-6 cm piachu (żwirku) no i jak najwięcej roślin na początek takich nie wymagających .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...