Skocz do zawartości

Gupikowy plan


Bballer14
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Dzisiaj przyszedł mi do głowy pewien dziwny

pomysł, a mianowicie chcę rozmnożyć gupiki.

Akwarystyką zajmuje się od 3 lat i jeszcze

nigdy tego nie próbowałem :o

Zamierzam kupić parkę i wrzucić do 128l,

w którym jest aktualnie 5 krewetek amano.

Tam zrobią co mają zrobić i odłowię kotną samiczkę do 12l.

Jak urodzi gupiki, wywalę ją z powrotem do 128l.

I teraz pytanie:

:?: Mam kupić gupiki tej samej odmiany czy różnej,

żeby za pierwszym razem urodziła się większość

kolorowych i ładnych (a nie szarych)?

Parametry wody w akwarium to:

pH 6.5

KH 2.2

GH 2.8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje głupiki rozmnażały się w bardzo szybkim tempie, a wszystkie które przeżyły były koloru ich rodziców

Co do gupików, co jakiś czas lepiej dodawać "nowe geny" , bo np.dzieci będą się rozmnażać z rodzicami i wynika z tego nieciekawa mieszanka.

 

 

 

agunia997- Pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiosną kupiłem gupiki w Czechach i was trochę zmartwię, bo te ryby żyły w wodzie miękkiej -max 3 st. n i gdy podniosłem im do 8 to padły w 2 tygodnie, a gdybym je próbował przenieść na kranówkę-czyli u mnie 16-18 st. n to pewnie jeszcze szybciej by zakończyły żywot. Badałem też wodę z rybami, które przyleciały z Tajlandii-miała 8 st. n.(a wyczytałem, że w Singapurze to nawet do 2 st. n mają) Więc można stwierdzić, że nasz krajowy to może lubi twardą, ale te importowane to już niekoniecznie.

 

 

agunia997- Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co chcesz osiągnąć z gupikami. Dobrze by było przeczytać podstawową książkę o gupiku i wtedy rzucić kilka pytań. Dla 1 gupika wystarcza 5 litrów wody. Najlepsze wyniki osiaga się gdy użyjemy do krzyżówek 2-3 samce i z 4-5 samic. Co do tego jakich ryb chcesz użyć-no to trzeba byłoby poznać Twoje plany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co chcesz osiągnąć z gupikami.

Chcę się trochę pobawić z ich rozmnażaniem.

Dla 1 gupika wystarcza 5 litrów wody.

Czyli mógł bym zamiast 42l dać 25l?

Najlepsze wyniki osiaga się gdy użyjemy do krzyżówek 2-3 samce i z 4-5 samic. Co do tego jakich ryb chcesz użyć-no to trzeba byłoby poznać Twoje plany.

Chcę trochę kontrolować ich liczbę więc tak z 1 samiec i 1-2 samic.

Mam kupić gupiki spokrewnione ze sobą czy każdego z innej bajki

żeby mi na początku szare nie wychodziły tylko od razu ładnie wybarwione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich szarych ty myślisz? Ja zasadniczo jak bym musiał to kupowałbym ryby zbliżone wyglądem(ale tu musisz poczytać choć co z tym się wiążę-czyli plusy i minusy) a jak chcesz od razu już gotowe super ryby-to musisz udać się na wystawę albo poszukać hodowcy ale wtedy ta ryba odpowiednio kosztuje. Nie chce powielać informacji z kompendium o gupiku ale zasadniczo jak się nie mylę na wystawach przedstawiane sa 3 odmiany tej ryby. Krótkopłetwe, długopłetwe i mieczowe. W każdej odmianie są jeszcze kolejne podziały-ale to wszystko masz w kompendium. I dopiero jak sie określisz jaką chcesz odmianę-to wtedy można dalej myśleć. Najwiekszy wybór w sklepach jest ryb długopłetwych w tym triangel zdominował ten wybór choć czasami zdażało mi się zauważyć odmiany krótkopłetwe ale sporadycznie. Dopiero jak okreslisz odmianę a potem i kolor to można pomyśleć nad szukaniem ryb do hodowli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich szarych ty myślisz?

Myślę o genotypie szarym (dzikim).

Dopiero jak okreslisz odmianę a potem i kolor to można pomyśleć nad szukaniem ryb do hodowli.

Dziś w sklepie widziałem krótko płetwe rakietki o nazwie "Gupik Endlera Tiger".

Strasznie mi się spodobały i właśnie je chciałbym hodować.

To jest aktualizacja mojego projektu:

post-15547-13685172905728_thumb.png

W jakim najmniejszym akwarium < 60l mógł bym go wykonać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej po prostu trzymać w jednym baniaku i samce i samice a gdy będzie już czas na poród odławiasz samiczkę i do kotnika? Chociaż ja jestem za tym, aby nie trzymać ryb w tym plastiku bo się strasznie męczy. Lepiej nasadź rogatka i będzie naturalne schronienie młodych. Albo przedziel na pół akwarium 60x30x30 i w jednym miej samice i samce a w drugim tylko i wyłącznie młode. Czym większe akwarium tym wiecej możesz mieć sztuk dorosłych.

W akwarium 40x25x25 możesz mieć np. 2+3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy według was tak będzie dobrze?

post-15547-13685172906642_thumb.png

Nie chcę żeby rybki się tłoczyły i chyba użyję akwarium 50x30x30 45l.

Przegroda środkowa będzie miała 10cm szer. a boczne po 20cm szer.

Będę wrzucał do środka 1+1 lub 1+2 więc nie wiem czy jest sens

kupować więcej niż 1+2 jak i tak ich później przybędzie.

 

Czy mógł by mi jeszcze ktoś doradzić jaki rodzaj filtracji zastosować

(najchętniej powietrznymi filtrami bo funduszy nie brak ale lubię majstrować)?

Może hamburg mat filter w bocznych przegrodach:

post-15547-13685172907376_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś nadal zainteresowany endlerami -> one nie zjadają swoich młodych i te wszystkie ścianki które chcesz wstawiać są zupełnie zbędne. Jeśli chcesz się zająć hodowlą to odradzam małe zbiorniki. Najlepiej coś powyżej 100l żeby kilka pokoleń się zmieściło. Ja miałam ich harem w 30l i po dwóch miotach porozkładałam narybek do krewetkariów, bo robiło się ciasno. Nie wyobrażam sobie jak kilka pokoleń miało by się kisić w 45l które planujesz. Przy gupikach dobrze mieć nadfiltrację, bo ryb prędzej czy później będzie dużo w zbiorniku i jeśli chcesz mieć zdrowy przychówek i ryby w odpowiedniej kondycji trzeba będzie zadbać o czystą wodę. A jeśli upierasz się przy 45l, to lepiej nie baw się w hodowlę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak tigery -to pewnie, że bez sensu te całe projekty. Tigery nie zjadają swoich młodych ale jedynie nad czym warto pomysleć? To jednak odsadzanie tych ryb. Znam z własnego doświadczenia sprawę-a mianowicie wymiesznie samic w sprzedaży a co za tym idzie mogą Ci młode uciekać do standardu endlera-i po to bym odseparował je od dorosłych-żeby w przyszłości zostawiać tylko te, które wyglądają jak tigery a pozostałe pozbywałbym się z hodowli. I jeszcze jednno- te ryby lubią towarzystwo więc jak zaczniesz zabawę od 1 samca i 2 samic to uzyskanie młodych może dłużej trwać niż gdybyś wstawił większe akwarium i wrzuciłe 3 samce i 5 samic. Nie chodzi mi tu o to, że więcej ryb do rozmnażania logicznie da więcej młodych a o to, że jak ryb będzie więcej to bardziej ochoczo się będą rozmnażąc. Ja z tigerami zaczynałem od 5 par w 40 litrach i po kilku miesiącach obdarowałem kolegów stadkami zarodowymi a i moje ma już 40 ryb mimo, że w każdym miocie zrobiłem selekcje a rosną kolejne 3 mioty więc do wiosny będzie do dyspozycji 60-70 ryb po selekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam zamiaru robić hodowli. Chcę po prostu rozmnożyć te rybki, uchować zdrowe młode i kontrolować ich ilość. Później i tak wszystkie oddam do zoologa. Potrzebuje waszej rady jakie gupiki rozmnażać żeby mi je chcieli przyjąć.

Moi sąsiedzi w 45l mieli 10szt. endlerków, które od kogoś dostali i tak im się mnożyły że później im krzywulce wychodziły. Krzywe rybki nie dość że są brzydkie to w dodatku się męczą.

Proszę doradźcie mi jakie ryby kupić i ile sztuk :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chów wsobny = zdeformowane ryby. Po prostu od czasu do czasu musisz "zasilać" hodowlę "świeżą krwią". Przy gupikach jest to bardzo trudne, bo ciężko jest kontrolować czy matka z synem się nie chędoży. Co jakiś czas trzeba oddawać kilka samic i wpuszczać nowe. Potem robić to z samcami. Albo i w tym samym czasie podmieniać obie. Trzeba trochę kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chów wsobny = zdeformowane ryby. Po prostu od czasu do czasu musisz "zasilać" hodowlę "świeżą krwią". Przy gupikach jest to bardzo trudne, bo ciężko jest kontrolować czy matka z synem się nie chędoży. Co jakiś czas trzeba oddawać kilka samic i wpuszczać nowe. Potem robić to z samcami. Albo i w tym samym czasie podmieniać obie. Trzeba trochę kombinować.

Czy zdeformowane i jak krzyżować pytajcie osoby, które systematycznie zgarniają nagrody na wystawach gupików, bo ten sposób powiela sie bajki na forach. Sam piszesz, że nie wiadomo czy matka z synem się nie skrzyżuje-a ja to wiem, bo sam dobieram ryby do krzyżówek a nie zostawiam tego samym rybom, bo właśnie ta droga prowadzi do skundlenia ryb i otrzymania młodych gorszych jak sie miało ich rodziców. Jak się ma kilka samic i samców a do tego trochę czasu i kilka małych akwarii to nic nie jest takiego trudnego jak piszesz. Wpuszcisz nowe samice o których nic nie wiesz-to niby to lepsze? Dokładasz jakiś genów ale jakich to nie wiesz i kółko sie zamyka. Samice się nie wpuszcza a jak już to samce-bo po nich widzisz jakie będą mogły mieć po nich młode kolory czy kształty płetw. Proponuje dokładnie zapoznac się z genetyka u gupików i potem sie wypowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie piszę mniej więcej a chce mieć dokładnie ryby jakie planowałem. Samica z obcego źródła może nieść wiele genów o których nic nie wiemy-i to jest pewnik w tym procesie. Dlatego jeżeli rozmnażać ktoś planuje ryby to proponuje to robić z głową a nie na zasadzie tej co napisane było wyżej-bo świeża krew i takie tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...