Skocz do zawartości

Pomoc dla początkującego :) akwarium 25l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem to mój pierwszy post na tym forum tym samym chciałbym się przywitać :) Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem akwarium 25l odziedziczonego po szwagrze(filtr zewnętrzny aquaclever 30, grzałka z termostatem 25w). Chciałbym założyć w nim małe krewetkarium + jakaś mała obsada rybek(rybki) + roślinki. Po przeglądnięciu wielu tematów troszeczkę sobie namieszałem opinią różnych osób więc wole zapytać się konkretnie o szczegóły.

 

1. Od wczoraj zaczynam cykl azotowy przy pomocy pokarmu dla rybek (nie mieli na sklepie biostartera) czy to jest dobre rozwiązanie ? i co ile trzeba dozować ten pokarm( sprzedawca w sklepie powiedział, że wystarczy co tydzień).

2. Posiadam już żwirek jednak jest on kolorowy a czytałem, że najbardziej odpowiedni dla krewetek jest czarny, czy podczas(po zakończeniu) cyklu azotowego mogę tą wodę przelać do innego pojemnika, podmienić żwirek, zasadzić roślinki i ponownie ją zalać, czy cały cykl trzeba przeprowadzić ponownie.?

3. Jakie roślinki zasadzić w takim akwarium i jak je pielęgnować aby nie zaszkodzić krewetkom, rybkom. Czy roślinki mogę posadzić w trakcie cyklu azotowego.

4. Mam ładny korzeń chyba brzozy który docelowo chciałbym umieścić w tym akwarium, jednak nie wiem jak go odpowiednio przygotować, czy wystarczy potrzymać go jakiś czas w wodzie czy trzeba go odpowiednio potraktować.

5. Jakie oświetlenie zastosować ? w pokrywie akwarium posiadam miejsce na żarówke o małym gwincie(chyba e14, ale głowy nie dam)

6. Jaką obsadę mogę zrobić w tym akwarium( krewetki + rybki) wiem, że nie zaszaleje jednak chcę żeby akwarium wyglądało atrakcyjnie a do tego coś się w nim ruszało( nie tylko na dnie) :) może jakieś gupiki, neonki, kipryski :P

7. Czytałem że najlepiej gdybym jeszcze dolał teraz wodę z akwarium w którym już pływają rybki. Zrobić to już teraz czy poczekać aż cykl zostanie ukończony.

8. Jakie testery NO3 i NH3, NH4, ph polecacie ?

9. Jakich warunków potrzebują krewetki i w przypadki gdy są one inne(np. zbyt duża twardość wody) czym je poprawić

 

Wiem, że o dużo pytam, jednak wolał bym nie popełnić na starcie błędów które przyczyniły by się do śmierci kreweter, rybek. Mam nadzieję, ze otrzymam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie :) mile widziane linki. Ja idę dalej wyszukiwać artykuły, może sam się czegoś doszukam :)

 

Pozdrawiam,

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wystarczy jak same akwarium z filtrem i podłożem będzie "chodziło" bez rybek ok 2 tygodni (ja czekam 3 tygodnie zazwyczaj) nie trzeba żadnych biostarterów, chyba że masz już tam jakieś żyjątka.

2. Nie dawaj do akwarium żadnego kolorowego żwirku, jest nie wskazany, kup po prostu piasek bazaltowy.

3. Roślinki możesz dać w każdej chwili, najlepiej takie które najszybciej rosną, np. rogatek, krewetki lubią pelię, mchy, wgłębki, o roślinkach znajdziesz wszędzie tematy.

4. Poczytaj ten artykuł o preparacji korzeni: korzenie-preparacja-porady-t11051.html

5. Znajdziesz na forum.

6. Co do rybek, daję ci link do tematu, jakie rybki się nadają do tego litrażu: przykladowi-mieszkancy-akwarium-ok-20-35l-t19607.html

7. Jak najbardziej można nalać teraz starej wody do akwarium, przyspieszy odrobinkę cały proces dojrzewania.

8. Są różne testy, najdokładniejsze są kropelkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedź :) jeszcze mam pytanie co do tego podłoża z piasku bazaltowego, jak na nim rosną rośliny, czy potrzeba do tego dodatkowo jakiejś gliny, czy innego podłoża bazowego na korzenie ?

 

a co do obsady: 6-8 neonek i jakieś stadko krewetek( ok 10) będzie odpowiednie na ten litraż ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedź :) jeszcze mam pytanie co do tego podłoża z piasku bazaltowego, jak na nim rosną rośliny, czy potrzeba do tego dodatkowo jakiejś gliny, czy innego podłoża bazowego na korzenie ?

 

a co do obsady: 6-8 neonek i jakieś stadko krewetek( ok 10) będzie odpowiednie na ten litraż ?

Pod piasek bazaltowy można pomyśleć nad ziemią ogrodową, ale z tą ziemią to też różnie bywa, są różne opinie, np. są problemy z glonami, ja mam sam piasek bazaltowy i nie narzekam, dla roślin musisz mieć dobre oświetlenie i nawozy. Krewetki jak najbardziej pasują do twojego litrażu, co do neonek, one potrzebują co najmniej 45l, podałam ci link jakie możesz mieć rybki. przykladowi-mieszkancy-akwarium-ok-20-35l-t19607.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spróbuje z 3 samcami gupików lub 4-5 kiryskami.

 

Co do tej ziemi to trochę się tego obawiam, mogę spróbować dokupić do tego piasku bazaltowego jakiś lepszy piasek sprzyjający roślinkom pod korzenie, jeszcze będę musiał o tym poczytać :) Mam już ogólnie jakiś pomysł na to akwarium. Jak będą jakieś efekty pracy postaram się z wami tym podzielić.

 

 

Dziękuje wam wszystkim za pomoc. :)

 

Pozdrawiam.

 

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...