Skocz do zawartości

Szkodliwe ślimaki


Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że taki temat jak ten jest bardzo popularny, jednak ja mam pytanie. Wiem, że jest o tym artykuł na SuperAkwarium (http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... id197.html), ale tam nie ma jak usuwać te ślimaki oprócz kupienia bocji wspaniałej lub włożenia sałaty na przynętę, ale mi to nie wystarcza. Są jeszcze jakieś sposoby? Już raz miałam te pasożyty, ale wymieniłam całkowicie wodę w akwa i wygotowałam kamienie, no i pomogło... Mam ich na razie mało, jednak wiem, że szybko się rozmnażają... POMOCY!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatoczek rogowy jak i inne ślimaki są pożyteczne, każdy na swój sposób... ja się ich chcę przeważnie pozbywać raczej ze względów estetycznych. Zatoczki jedzą obumierające roślinki, a więc nie szkodzą a pomagają w porządkowaniu naturalną metodą, świderki przekopują podłoże wyjadają muł i odchody, dzięki nim nie tworzą się strefy beztlenowe, ampularie również są pożyteczne zjadając glony [u mnie co dziwne szamały okrzemki].

 

jeżeli chcesz się pozbyć ślimaków lub mieć pewność przy zakładaniu zbiornika to są na to metody, wszystkie sprawdzone przeze mnie i sprawdzające się na 100%. Antenome Helena to przereklamowana sprawa, ileż taki ślimak może zjeść tych zatoczków na raz? Z pewnością ślimaki szybciej się mnożą niż Hela zdąży zjeść wszystkie więc to takie błędne trochę koło.

 

Moje metody polegały na stosowaniu takich patentów:

 

1. FMC z ZOOLEK - nie mylić z MFC z Tropicala [zbyt słabe stężenie rozwtoru, a cena ta sama]. Kąpiel ok 1-2h i płukanie pod bieżącą wodą.

2. Nadmanganian Potasu. 2 tabletki na 1L wody. Ja dałem całe opakowanie ze względu na gabaryty żabienicy. Czyli 30 pigułek do 30L kotła z wodą. 30 minut moczenia a następnie intenstywne płukanie prysznicem.

3. Woda utleniona. 1 łyżka obiadowa na 1L wody kranowej - najpewniejszy sposób spośród w/w.

 

Bocja również zje ślimaki ale nie ikrę z których się wylęgną po jakimś czasie podane wyżej sposoby niszczą jedno i drugie :-)

 

A chemia w sklepach jest beznadziejna, poza tym producenci wycofują te specyfiki ze względu na to, że weszła jakaś ustawa o ochronie zwierząt w tym pożytecznego zatoczka rogowego, więc producenci nie chcą łamać prawa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocje i Antenome Helena mogą tylko ograniczać ilość zatoczków, ale całkowicie ich nie usuną.

Sposobem z sałatą też nie da się pozbyć wszystkich zatoczków z akwarium.

Można się pozbyć tego tylko przy zakładaniu akwarium, lub restarcie sposobami podanymi przez kiryska.

 

PS. Ja też usuwam zatoczki tylko ze względów estetycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też pożyczyć bocje od kogoś znajomego :)

Ja przez tydzień pozbyłem się wszystkich ślimaków, potem kupiłem 3 Antenomy, a bocje oddałem. Od tamtej pory spokój, teraz jak widzę jakiegoś ślimaka na szybie to się nawet cieszę ^^ znak że Helenki mają wciąż co jeść ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...