Skocz do zawartości

Dobór podłoża


Gorzyn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnośnie podłoża.

Myślę o zakupie podłoża JBL Manado + JBL Aquabasis plus.

Nawożenie będzie Symfonia Złota + bimbrownia.

Oświetlenie 2x18W T8 + 1x24W T5.

Co o tym myślicie? Chodzi mi głównie o opinie o podłożu i o to czy powinienem spodziewać się glonów...

Dodam że nie dysponuje zbyt dużą gotówka:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co powinienem zrobić?

Odpowiem krótko - czytać i szukać wiedzy na temat prowadzenia akwarium - to nie złośliwość ale dobra rada. Przy Twoim oświetleniu braki w nawożeniu to 100% gwarancji na glony - nawożenie musi być pełne i dość intensywne , no i oczywiście prowadzone poprawnie - nie polega to na wlewaniu do akwarium wszystkiego co nosi nazwę nawóz. Na początek polecam lekturę dwóch artykułów z mojego podpisu - będzie łatwiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam akwarium 112L w którym mam takie oświetlenie o którym mówisz. Dziwi mnie że chcesz używać gotowego podłoża które jest drogie, a jak sam piszesz masz skromny budżet. Kup najtańszą ziemie ogrodową do kwiatków doniczkowych, przysyp ją zwykłym żwirem, około 4 cm i masz znakomite podłoże dla roślin. Ja stosuje to już w drugim akwarium i efekty są świente. Żadna ryba mi nie zdechła, nie miałem okrzemek, żadnych problemów. Jedyne co mnie męczy to krasnorosty ale to dlatego że mam spory ruch wody w akwarium. Kupiłem kosiarki i bimbrownia śmiga więc krasnale też znikną.

 

Przy tym oświetleniu będziesz musiał postawić przynajmniej bimbrownie jeśli chcesz mieć ładne rośliny, z samych nawozów i podłoża nie będzie takich efektów jak z dodatkiem CO2.

 

Symfonia złota jest dobrym nawozem, jednak sole lepiej się sprawdzają. Wiesz na 100% co lejesz do baniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...