Skocz do zawartości

Szafka pod 2 akwaria 240 i 160 l aktualizacia tematu


rafiki75
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mało podpór w dolnej części. Płyta o długości 1 m może się wygiąć pod ciężarem. Ja miałbym obawę by tak ustawić akwarium 300 kilogramowe.

Może jakieść wzmocnienie wzgłóż przedniej krawędzi. lub podpórka w połowie dolnego akwarium (z przodu) ze zwmocnieniem pod akwarium do tylnej płyty.

Przy takim obciążeniu sprawdź obciążalność (nośność stropu). Będzie to razem zdrowo ponad 0,5 tony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem takiego samego zdania jak Jankleszci. Zespawać stelaż z kształtowników stalowych, a następnie obudować płytą lub drewnem.

 

ps. jestem stolarzem więc trochę takich konstrukcji zrobiłem...

 

ps2. wilgoć nie wpłynie na twardość drewna (jest zbyt mała, a drewno zawsze się zabezpiecza przed wodą) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stelaż stalowy bardzo podnosi koszty i w dodatku trzeba mieć dobrego spawacza by ciągłość spoiny była zachowana. Bo jak będą nagary to łączenie nie da znać o tym, że jast za słabe (deska, płyta się wygnie) i rąbnie od razu.

Marcin83 powiedz czy jakby z przodu dał kantówkę między bokami, powiedzmy 5x5 to taka podpora by wytrzymała ciężar (300 l to ponad 400 kg). Możnaby to podeprzeć jedną płytą gdzieś lekko z boku (coś tak jak na obrazku autora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stelarz wbrew pozorą nie musi być aż tak duży jak cała konstrukcja, bo wg mnie wystarczy wyspawać "stół" na którym stanie górne akwarium, a jeśli nie chcemy spawac to całość można poskręcać. Przy wyborze śrub trzeba pamiętać nie tylko o ich średnicy ale i o twardości która jest napisana na łbie śruby. Dodatkowym atutem konstrukcji skręcanych jest to iż lepiej przenoszą naprężenia, jednak jest to pracochłonne wiercisz małym wiertłem później dużym itd. osobiście zaufalbym osobie która regularnie spawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy skręcaniu jest ten kłopot, że łby śub wystają ponad płaszczyznę stali i trzeba je specjalnie maskować (wycinac otworki w płycie).

Co do samego stołu to się nei zgodzę bo sam blat jest wystarczający z płyty lecz najważniejsze jest przeniesienie ciężaru na podłogę a co za tym idzie muszą być nogi i nogi muszą być razem zespojone gdyż elementy obciążone o małym podparciu (przekrój nogi) mają tendencję do rozjeżdżania.

Oczywiści wadą konstrukcji stalowej jest to, ze zabiera miejsca (bo płyta i tak musi być).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czy jakby z przodu dał kantówkę między bokami, powiedzmy 5x5 to taka podpora by wytrzymała ciężar (300 l to ponad 400 kg). Możnaby to podeprzeć jedną płytą gdzieś lekko z boku (coś tak jak na obrazku autora)

Nie wiem dokładnie co masz na myśli... w ogóle ta konstrukcja przedstawiona przez rafiki75 rozleci się na pewno... Zapewne myślisz o podporze z przodu, która zasłaniałaby dolne akwarium... Niestety jeśli zrezygnuje z konstrukcji stalowej to musi dać przynajmniej te dwie podpory pod płytą, a dół szafki musi mieć pełny wieniec plus ze dwie kantówki wewnątrz o wysokości wieńca ...

 

Jest jeszcze jedno rozwiązanie... zamów lub kup klejonkę grubości 4-5cm i możesz po tym przejechać czołgiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sądzisz że się rozleci? Brakuje tylko jednej podpory by ciężar przeniosła - ciężąr rozłożyłby się wtedy na 4 płyty i tył (też z pełnej płyty). Uważam, ze tak skonstruowana szafka da radę przenieść ciężar akwarium górnego (dolne stoi na podłodze (przez płytę). Co jajwyżej można dac płyty pionowe grubsze np 25 mm lub 2x18 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam ponownie żeby nie zakładać nowego tematu podłączę się pod swój już istniejący co by nie zaśmiecać forum

 

Wracając do tematu zrezygnowałem z tej szafki bo żonka marudziła (bała się strasznie tego projektu)

240 już stoi na szafce ale nie mam szafki pod 160l

mam szafkę o długości 80 cm i szerokości 43 cm czy jak dam dwa blaty na górę 100x 43 czy wytrzyma proszę o podpowiedzi

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

I jak mogło by tak zostać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...