Skocz do zawartości

Zmasowany atak zielenic str.2


piczu14
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- czerwiec 2012

2.Litraż i wymiary akwarium - 200l 100x40x50h

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 3x39W T5 2x6500K i 1x10000K

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 10godzin

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa ziemia torfowa przykryta bazaltem i plaża z piachu

6.Filtracja - zew. Tetra EX 700 z gąbkami i ceramiką i wew. AquaSZUT turbo 550

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - roślinny

8.Ozdoby (jakie)- kożenie, kamienie

9.Rośliny (ile,jakie)-

Glossostigma elatinoides

Eleocharis acicularis

Ludwiga repens

Hyhrophilia polisperma

Nurzaniec

Rogatek

Mech jawajski

Anubias

Pistia

Żabienica Blehera

Hydrocotyle leucophala

Cryptocoryne nevili

Microsorium pteropus

Cryptocoryne wendti green

dokładniej oraz ze zdjęciami tutaj:

http://www.aquaforumlublin.fora.pl/gale ... 10489.html

10.Ryby - obsada (jw.)-

miedzik 20szt

piskorek 6szt

otosek 2szt (reszta padła, nie mam pojęcia czemu)

ramirezy parka

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- podmianka raz w tygodniu 40l. 30l RO i 10l odstanej kranówki.

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-

makro i mikro komponowane samodzielnie:

- potas 30mg/tydzień

- azotany 25mg/tydzień

- magnez 10mg/tydzień

- fosfor nie nawożę aktualnie

- żelazo 0,5mg/tydzień

- molibden 0,04mg/tydzień

- cynk 0,04mg/tydzień

- miedź 0,01mg/tydzień

- bor 0,01mg/tydzień

- mangan 0,03mg/tydzień

 

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- podawane z butli przez dyfuzor ze spiekiem

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -

pH 6,8

NO3 0

NO2 0

GH ok. 10

KH 6

Fe 0,25

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? Raczej nie

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?

Ryby karmione raz dziennie wieczorem ze względu na szkołę. Karmię mrożoną i suszoną rozwielitką, wodzeniem i pokarmem w płatkach. Pokarm znika w czasie do minuty.

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - Podana w linku wyżej

Opis problemu-

Po zakończonej walce z sinicami w akwarium zaczęły pojawiać mi się nitkowate zielenice, na początku niegroźnie rosły na korzeniu, ale potem zaczęły obrastać dosłownie wszystko, rośliny, korzeń, filtr, grzałkę. Tworzą długie, zielone nitki, bardzo cierpi nurzaniec, bo opadają mu liście i hygrophilia, bo obrastają ją najbardziej, ale pozostałe rośliny także nie są od nich wolne. Jak pozbyć się ich z akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 -0 i PO4 - ? To są powody zielenic - sinice były efektem zbyt wysokiego poziomu PO4 w stosunku do NO3

Sprawdź działanie testu na próbce wody po podaniu KNO3 - przypuszczam ze używasz testów paskowych - testy są obarczone dużym błędem pomiaru. Niezbędny jest test na PO4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poziom fosforanów jest za niski! I z całą pewnością to jest powód glonów (być może nie jedyny ) - poprawne proporcje NO3 : PO4 powinny oscylować w granicach 10:1 u Ciebie te proporcje są wyraźnie zachwiane. Należy podnieść dawkowanie fosforu - jego braki uniemożliwiają roślinom pobieranie NO3 stąd kumulowanie azotanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam! Znowu mam problem z glonami, tym razem zielenice pojawiły się w postaci nalotu na szybie i długich cienkich nitek na liściach i żwirze. Dodatkowo rosnąć zaczęły brunatnice na mchu i przy dolnej krawędzi szyby, tuż nad żwirem.

 

Wodę podmieniam co tydzień 40l na RO i kranówkę, dokładny opis w pierwszym poście.

 

Parametry wody z 29.01.13r to:

NO3 - 15

PO4 - 2

Fe - 0,25

pH 6,8

GH - 12,3

KH - 5.6

NO2 - 0

 

Jaka może być przyczyna nawrotu glonów, niewłaściwy stosunek P:N? Zwiększyłem nieco dawkę azotu, żeby podnieść go do 20mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie. Tym razem znowu glony zorganizowały zmasowany atak.

Parametry wody:

pH 6,4

KH - 6,7

NO3 - 15

PO4 - 1

Fe 0,1

 

Kilka dni temu przestałem nawozić, ponieważ strasznie szybko akwarium zarastało glonami. Poziom Azotanów, fosforanów i żelaza podczas nawożenia to odpowiednio 20, 2 i 0,25. Zmniejszyłem także dozowanie CO2, żeby obniżyć pH.

 

Mój problem wygląda następująco. Przednią szybę zarastają w ekspresowym tempie zielenice, szyba po prostu robi się zielona i nic przez nią nie widać. Glony na niej uprzykrzają oglądanie już dzień po podmiance i czyszczeniu. Mchy i wszystko inne pokrywają długie, nitkowate glony oraz coś, co wygląda jak ciemny nalot i schodzi pod palcem. Powierzchnia wody również jest zielona. Co jest powodem tego ataku glonów? Jak można się ich pozbyć? Przyznam szczerze, że glony ciągle mnie nękają i nie mam pojęcia co robię nie tak. Ogólny opis zbiornika znajduje się w pierwszym poście. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnieś żelazo do 0,4mg/l. Co2 zbija ph i hamuje wzrost glonów. Niektórzy twierdzą, że nagłe wahania dobowe co2 w akwarium powoduje glony.

 

Może coś masz z mikro ? Przedawkowanie ? Ja tam nie ufam samoróbkom mikro. Wolę markowe mikro lub intermag (mam trochę wątpliwości).

 

Zmniejszyłem także dozowanie CO2, żeby obniżyć pH.

Co2 zbija ph. Brak co2 powoduje wyższe ph.

 

Przypominam, że Ph to Tradycyjnie pH definiuje się jako:

 

pH = -log10[H3O+]

 

czyli ujemny logarytm dziesiętny aktywności jonów hydroniowych wyrażonych w molach na decymetr sześcienny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłeś w panikę i przestałeś nawozić. Zahamowałeś wzrost roślin i przyczajony tygrys ruszył do ataku. Popełniłeś błąd. Tu trzeba skorygować nawożenie a nie je eliminować.

 

Wcześniejszy post poprawiłem. Ps. "kożenie" przez rz.

 

Zastanawiam się po co dawkujesz Cu - przecież to zabójcze, a łatwo przekroczyć dopuszczalne stężenia wg kalkulatora zulix'a <0,02. Ty podajesz 0,01 dziennie, czyli 7x0,01=0,07mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie problem może tkwić jeszcze w jednym miejscu - podmiany robisz wodą RO + domieszka kranówki - mogą być problemy na linii magnez - wapń- potas - KH masz dość niskie - nie wiadomo jak jest z poziomem magnezu i wapnia - może być ich za mało w stosunku do innych makro nawozów.Przy niskim magnezie można dość łatwo przedawkować potas - robiłem taki eksperyment u siebie z przedawkowaniem potasu - objawy podobne jak U Ciebie - opisałem to w artykule o nawożeniu roślin. Spróbowałbym iść właśnie w tym kierunku bo na podstawie tego co piszesz tu może tkwić przyczyna niepowodzeń.

Wrzuć jakieś fotki roślin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...