Skocz do zawartości

[78,75l]


a1212
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W końcu nadszedł dzień by pokazać swój zbiornik :)

Zaznaczam, że jeśli coś zapomnę napisać uzupełnię za jakiś czas. Jakość zdjęć bardzo słaba ale nic na to nie poradzę.

Akwarium proste o wymiarach 75x30x35 co daje ok.78 litrów.

Wyposażenie: filtr HBL 501, świetlówka 25W, grzałka z termostatem 50W.

Podłoże i dekoracje: JBL Manado, 2 x kamienie, kokosy, korzeń.

Flora: Anubiasy, Cryptocoryna, Kabomba lub Limnophila (nie rozróżniam), Lotos, Mech Jawa, Hydrocotyle, Valisneria.

Fauna:

Pielęgniczka Kakadu 1+2

Neon Innesa 13 sztuk

Kirysek Panda 6 sztuk

Otosek 6 sztuk

Galeria:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że wielkość zdjęć jest trochę lepsza bo do końca nie umiem nad tym zapanować:/

Akwarium ma już swój wiek więc ciężko domyć... (prawdopodobnie jest pełnoletnie :o)

Woda jest uzupełniana.

Zdjęcia są bardzo amatorskie ładne może kiedyś komuś się uda zrobić na chwile obecną są taki:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Możesz wstawić nowe zdjęcie akwarium?

Z powodów technicznych i organizacyjnych zdjęcia będą za jakiś czas... (uczę się pstrykać)

 

Te małe to od Kakadu? Miały tarło?

Tak. Jedna z samiczek złożyła ikrę, co spowodowało spore "rewolucje" w akwarium. (Nie obyło się bez strat ;( )

Teraz "kilka" małych (potocznie nazwanych "przecinkami") sobie pływa. Pewnie będzie ciężko coś dłużej utrzymać lecz nie chce za bardzo ingerować w to co się dzieje.

Przy okazji można sporo różnych ciekawych i mniej ciekawych rzeczy zaobserwować. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArMasteR czytając forum i twoje wpisy bardzo szanuje twoje zdanie, bo zapewne masz sporo większe doświadczenie w akwarystyce

dlatego pozwolę sobie na mała polemikę (pewnie nie do końca słuszna)

Pierwsza sprawa to nie ma kryjówek.

Kryjówek jest może zbyt mało ale jest korzeń, są dwie małe skałki oraz 5-6 "domków z kokosa... problem w tym iż samiczka

złożyła ikrę w kokosie, który znajduje się blisko środka zbiornika.

Druga sprawa to nie ma naturalnego "burdelu" który pomoże gonionej samiczce uciec, jest zbyt pusto, nie ma liści.

Liści nie będzie... BW to całkowicie nie moja "bajka". Samiczka sama zrobiła sobie mały "burdel" z kawałku mchu,

natomiast wcale nie zamierza uciekać lecz przegania wszytko co się pojawi za blisko jej.

Trzecia sprawa to podaj parametry.

Co do parametrów to Ph wody w okresie wpuszczania ryb wynosiło ok. 7 natomiast temperatura 26 stopni.

(za jakiś czas zrobię testy to zaobserwuje zmiany). Tak z ciekawości jak często sprawdzać parametry wody?

I ktoś może używa mierników elektronicznych (co o takich uważacie)

Czwarta sprawa to manado jest złym podłożem dla apistogramma.

Manado nie idealnym jak piach, ale nie robi mętnej wody, ma mała granulacje oraz nie ma ostrych krawędzi, a młode "przecinki" pływają miedzy ziarenkami.

Wydaje mi się, że jest wiele gorszych podłoży. (To jeszcze kiedyś sprawdzę)

 

Za każda uwagę bardzo dziękuję bo jak wiesz "najlepszym nauczycielem jest doświadczenie" więc jeszcze się trochę pouczę, popróbuje to czy tamto i może to w przyszłości zaowocuje. :)

PS. Mam też taką małą nadzieje, że skoro ryba składa ikrę i nawet są z tego małe (choć nawet nie dorosną) to całkiem złych warunków nie mają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do PS, to to niestety nie jest żadnym wskaźnikiem ;p Już sam fakt tego, że narybku jest niewiele oznacza, że warunki są mierne. Powiem Ci w ten sposób: więcej narybku wyprodukowała moja samica Neolamprologus brichardi z niezapłodnionych jaj trzy miesiące po śmierci samca.

 

Burdel nie musi być liściasty - mogą to być kępy zieleniny na zmianę niziutkiej i wyższej, drobne kawałki drewna, gałązki. Ogólnie dno, jeśli nie jest piaszczyste, to powinno w jak największym stopniu być zagospodarowane "czymś".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, są gorsze-np.Bazalt, najgorsze co może być.

Jak dobrze wiesz najlepszy byłby piach, lecz może trochę przesadziłem-jest to nie najlepszy ale w miarę podłoże dla apistogramma.

Jeżeli jest 5 kokosów to może być. Zdjęcia są słabe, i nie widziałem, że jest ich aż tyle.

Jeżeli samiczka będzie goniona przez druga samiczkę albo natrętnego samca będzie jej trudno uciec.

Wśród liści, korzeni i innych dupereli jest jej łatwo się schować w miarę szybko.

gdy zaiskrzy w akwarium musisz to wyłapać, bo kakadu są mniej spokojnymi apisto, i przy takim stanie akwarium jak jest w tej chwili będzie ryba narażona na bardzo duży stres.

Ostatnio zarybiałem Apistogramma Gibbiceps więc mierzyłem codziennie PH, GH i KH, plus do tego rano; przed wpuszczeniem po południu; po wpuszczeniu wieczorem. Ogólnie jak już widzisz, ze parametry masz w normie pewien okres czasu i nic nie zmieniasz to wystarczy raz na tydzień, może dwa. A jak coś dokładasz lub coś już zmieniasz to zmierzyć nie zaszkodzi. Uzupełnienie kosztuje 11zł :D

Mierniki elektroniczne według mnie będą mało dokładne, coś w stylu paskowych-słabe.

Najlepsze są kropelkowe JBL, Tetry.

 

Wiadomo, doświadczenie uczy najlepiej. Dobrze, że składają ikrę, ale to nie zawsze znaczy że jest dobrze. Jeżeli odchowasz młode to znaczy że jest dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to lubię, że na tym forum można ciekawe rady uzyskać więc:

 

Co do PS, to to niestety nie jest żadnym wskaźnikiem ;p Już sam fakt tego, że narybku jest niewiele oznacza, że warunki są mierne. Powiem Ci w ten sposób: więcej narybku wyprodukowała moja samica Neolamprologus brichardi z niezapłodnionych jaj trzy miesiące po śmierci samca.

 

Burdel nie musi być liściasty - mogą to być kępy zieleniny na zmianę niziutkiej i wyższej, drobne kawałki drewna, gałązki. Ogólnie dno, jeśli nie jest piaszczyste, to powinno w jak największym stopniu być zagospodarowane "czymś".

Co do narybku jestem zaskoczony... pojawił się myślałem że ikra będzie zjedzona(spleśniała) lub młode zaraz jak się pojawią, wiem że na dłuższą metę ich szanse na przeżycie są poniżej 1%.

Więc przy tym, że są inne ryby i jeszcze część roślin nie rozrosła się bardzo wiec za bardzo nie nastawiam się na odchów. (wiem wszytko wymaga jeszcze czasu, pewnych poprawek i sporo nauki)

 

ArMasteR ta samiczka drugą tak przeganiała, że musiała zostać tylko jedna... wszystkich innych ryb nie jestem w stanie "wysiedlić",

natomiast samiec też jest przeganiany (chowa się po innych koksach) ... nie wiem czy to dobrze czy źle?

Co do parametrów to zrobię postanowienie noworoczne by sprawdzać częściej. A zdjęcia są słabe to wiem niestety. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne wrażenie, że ta samiczka co ma ikrę ma duży "power" i dobrała sobie rewir niezbyt pomyślnie... Zobaczę co z tego wyjdzie.

Tak mówiąc lekko w przenośni to ten zbiornik to taki "poligon doświadczalny" po 10 latach bez akwarium, a po odrobinie "edukacji" przed czymś większym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No nic pierwsze tarło Kakadu i ich młode dały okazję do ciekawych obserwacji.

Niestety ostatnie z małych "przecinków" nie przetrwały dłużej niż tydzień. ( Z każdym dniem było ich mniej... a po 7 dniach liczba spadłą do 0)

Są pomysły na pewne zmiany... zobaczymy co z tego wyjdzie i co będzie dalej.

 

Aktualna obsada:

Pielęgniczka Kakadu 1+1

Neon Innesa 10 sztuk

Kirysek Panda 6 sztuk

Otosek 6 sztuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...