Skocz do zawartości

Akwarium dlugie, waskie i wysokie prosze o uwagi.


sukiyaki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, nie jestem zupełnie początkujący ale moje doświadczenia z akwarystyka zakończyły się ok 20 lat temu wiec jeśli chodzi o technikę to zaszły spore zmiany.

Nie chciałbym wiec nikogo męczyć o podstawy (na razie :) ale mam za to prośbę o pomoc i uwagi związane z nietypowym zbiornikiem. Jedyne sensowne w moim małym mieszkaniu miejsce to fragment ściany. Wymyśliłem wiec, ze wbuduje tam akwarium. Zakładane wymiary to: dl 124 cm, wys 60 cm a szerokość idealnie (dla mnie) to 20 cm a max 30 cm. Wysokość możne być większa ale wstępnie odradzono mi ze względu na potrzebne światło i grubość szklą.

Całość jest wiec długa, wąska i wysoka, wnętrze widoczne z 2 większych stron. Akwarium ma być typowo dekoracyjne z prosta obsada, raczej biotop np 30-40 neonek innesa + kilka kirysków ale obsada będzie później do ustalenia. Mogę dopasować ją tak żeby taki dziwny zbiornik nie przeszkadzał rybom.

Wąski 20 cm zbiornik zajmie najmniej miejsca i będzie najłatwiejszy do wbudowania ale wydaje mi się, ze fatalny do obsługi. Wszystko powyżej 20 cm wystaje poza obrys ściany i wymaga dodatkowych zabezpieczeń, może np szafki na dole zamiast ściany. Zostawiając na około ścianę muszę zdecydować się raczej na filtr wewnętrzny i minimalną cala instalacje.

Szerokość 20 cm to ok 150 litrów a 30 cm to juz 220l. Jesli zrobię szafkę mogę wtedy zrobić nawet sump ale to pomysł tylko ze względu na zwiększenie ilości wody przy tak małym zbiorniku. Od strony pokoju chciałbym zamaskować gore i dol zbiornika szerokimi listwami tak, ze na wysokość będzie widać ok 50 cm tafli, bez lustra wody i bez gruntu. Po drugiej stronie ściany jest coś w rodzaju korytarza/przejścia wiec ryby będą miały ruch z dwóch stron, niewielki ale jednak.

Proszę o wszelki uwagi, pomysły. Nie będę tego robił na sile jeśli ostatecznie uznam, ze nie ma sensu. Nie chce robić kłopotu sobie jak i rybom :)

Z góry dziękuje.

Nie wiem czy jest to jasne ale ściana pozostanie z 3 stron: na dole jako podstawa (przy szerokości większej niż 20cm muszę wykonać coś w rodzaju parapetu), na gorze z dużym odstępem umożliwiającym obsługę oraz na 1 krótszym boku. Znalazłem w sieci coś podobnego ale w tym przypadku ściana jest wyraźnie szersza (załączone foto). W moim przypadku myśle, że listwy-maskownice będą też dużo szersze. 60 cm wysokości szkła jest głównie po to żeby ostatecznie słup wody był o okolicy 50 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem posiadaczem akwarium o wymiarach 200x60x24 (dostałem kiedyś taki prezent) - powiem krótko - katastrofa - do niczego się to nie nadawało , zrobienie czegokolwiek graniczyło z cudem a jeszcze wbudowane w ścianę...nawet nie chcę sobie wyobrażać .Odradzam zdecydowanie .Szkoda kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oby dwa zbiorniki mam nietypowe - 150x35x50 i 120x15x45 (Szerokość, głębokość , wysokość) czyli 262 i 81l - powiem tak - zależy co chcesz w nim trzymać. Neonki były by ok, do tego na niższe warstwy poleciłbym babki "osy" chociaż to nie ten biotop, to są one bardzo tolerancyjne na jakość wody (tolerują nawet lekko zasoloną). Ja mam jeszcze w obydwu zbiornikach tło strukturalne które dodatkowo zabiera kilka cm.

Plusy:

1) Ładniejszy wygląd akwarium panoramicznych od standardowych rozmiarów. (W moim przypadku efekt 375l akwarium w litrażu 262 - za czym idzie dużo niższa cena, nawet jak by się zamawiało u szklarza na wymiar)

2) Masa akwarium blisko 1/3 niższa

3) zajmuje mniej miejsca - moje akwarium razem z szafką odstaje od ściany 39cm, warunek dla bezpieczeństwa jest taki że należało by szafkę przymocować do ściany na kołki ponieważ mebel 35cm przy wysokości ok 150cm jest dość chwiejny.

Minusy:

1) Ciężko utrzymać ruch wody - W moim 150cm muszę raz w miesiącu włączać falownik dla większego ruchu aby filtr wszystko wciągnął (może to jest spowodowane tłem które tworzy zawirowania, ale raczej za przyczynę obwiniam długość).

2) Mniejsza powierzchnia lustra wody zmniejsza ilość ryb którą można hodować w zbiorniku.

3) Koszt pokrywy - Tutaj piszę że z góry odpadają "standardowe" pokrywy, raz że ciężko będzie to dostać, dwa będą strasznie drogie - mi za pokrywę zawołali więcej niż za akwarium z szybą przednią OptiWhite. Odpuściłem sobie taką pokrywę i zrobiłem z PCV spienionego - duuużo taniej i podświetlenie ledowe (66W) również obniża koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wymiarze 124x20x50 jestem w stanie sobie to jeszcze wyobrazić.

Z wysokością 60 może być już problem z docieraniem do dna.

Przy tak długim akwa myślę, że konieczne są wzmocnienia wzdłóż dłuższych boków.

One też będą ograniczały dostęp.

Jednak nie spisywałabym na straty.

Myślę, że przy ciekawym pomyśle na aranż, mocnym filtrze i "drobnej" obsadzie akwa może być bardzo zjawiskowe.

Sama mam akwa 80x22x35 i planuję właśnie zmianę na 110 x 22 x 50.

Co do pokrywy, zamaskowanie jej w ścianie może być całkiem tanim wyjściem w porównaniu do belek i tym podobnych.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtracji wewnętrznej to proponuję pompę np. aquael circilator1000 lub mocniejszą z mega dużą gąbką lub za filtrem hamburskim-przestrzeń za nim wkomponowana w ścianę i wtedy gąbka z patrząc z zewnątrz tworzy jeden bok akwa. Większość przefiltrowanej wody była by wpompowywana po żwir przez ruszt denny(DIY lub ze sklepu) co zwiększy znacznie złoże bakterii n. Reszta wody wzbudzala by ruch tafli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...