Skocz do zawartości

Warunki akwariowe dla młodych karasków z oczka (zimowanie)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Użytkowników, jestem nowy na Forum, chociaż z akwarystyką mam do czynienia od czasów podstawówki, czyli będzie jakieś 15 lat z przerwami.

Nie będę może tu umieszczał swojego życiorysu tylko od razu przejdę do nurtującego mnie pytania.

Otóż wyłowiłem kilka tygodni temu z oczka około 40 młodych karasków, właściwie w postaci narybku. Dzisiaj największe mają około 3cm długości, najmniejsze niecały centymetr. Nie chciałem ich zostawiać na zimę w oczku bo zapewne by nie przetrwały. Postanowiłem odchować je trochę w domu a w kwietniu wpuścić do oczka, o ile temperatura będzie na to pozwalała.

Czy ktoś z Was zimował takie karaski w domowym akwarium? Czy moglibyście udzielić mi paru wskazówek co do warunków jakie należy im zapewnić? Zdaję sobie sprawę, że nie jest to normalne akwarium ciepłowodne, z takim nie miałbym raczej problemu :)

Póki co pływają w zbiorniku 100L, podłoże z grubego żwiru z wodociągów, jest filtr wewnętrzny z napowietrzaczem Aquael'a, kilka moczarek, nurzaniec, parę innych roślin, których nazwy nie pamiętam ;) Akwarium nie ogrzewam, rybki mają stałą temperaturę 19-20 stopni i zapewne taka utrzyma się przez całą zimę.

Dostają pokarm typowo roślinny, raz dziennie (wcześniej podkarmiałem żółtkiem, ale chyba są już na to za duże) i raczej mają się dobrze. Generalnie akwarium stoi od miesiąca i wszystko gra, poza okrzemkami, ale walczę z tym :)

Czy dobrze mi się wydaje, że takie karaski mają mniejsze wymagania od popularnych rybek ciepłowodnych? Mam na myśli zawartość pierwiastków w wodzie i temperaturę. Oczywiście zabiegi higieniczne wykonuję jak w normalnym akwarium.

 

Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki od bardziej doświadczonych, którzy byli/są w podobnej sytuacji.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz w zeszla zime temperatury dochodzily do -30 stopni i obawialem sie ze nie przezyja jesli w tym roku taka aura sie powtorzy.

Oczko ma jakies 4 metry dlugosci, 2 szerokosci a w najglebszym miejscu 1,5 metra glebokosci. Roslin aktualnie brak :)

Chcesz powiedziec, ze przezylyby tam zime? W zeszlym roku padly 3 dorosle, dorodne karaski po tych mrozach, 3 inne przezyly.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

 

Pisownia!//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 karasi wiesz jaka to przemiana materii zwłaszcza w 100l ? Co zrobisz za rok-też je przechowasz? Fakt,że padły to Twoja wina a nie oczka-nie posadziłeś żadnych roślin które natleniałyby wodę.Nie robiłeś przerębli? Pilnuj żeby nie zamarzała całkowicie tafla i starczy spokojnie.Jeśli coś padnie to tylko najsłabsze egzemplarze.Mam płytsze oko i moje przeżyły.Inna sprawa to 40 sztuk w takiej kałuży-mam zbliżoną powierzchnię i stanąłem na 7 sztukach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczku zostały 4 dorosłe osobniki, około 10-15 cm długosci. W akwarium mam 40 sztuk ale jak pisałem, wielkości 1-3cm, wątpię aby przez zimę podrosły tak drastycznie żeby był problem z przemianą materii.

W oczku nie robiłem przerębli ani nie zostawiłem roślin bo to oczko teściów (to samo podwórko ;) ) i nie chciałem wtykać nosa w ich sprawy. W tym roku w sumie robię im przysługę z tymi młodymi. Po prostu zakładając ten wątek chciałem wiedzieć czy ryby te wymagają czegoś szczególnego jak określone ph czy pierwiastki oraz czy nie mylę się uważając, że są mało wymagające i nie muszę sobie zawracać gitary takimi drobiazgami, które w przypadku 'normalnego' akwarium byłyby raczej wskazane. :)

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Luna: Dbaj o pisownię.

Na forum należy używać polskich znaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z taką temperaturą będzie problem, zbiornik stoi w pokoju nieużywanym co prawda, ale poniżej 18 stopni to tam temperatura z pewnością nie spadnie.

Filtr w teorii jest w stanie przefiltrować 500L/h, więc chyba wystarczy, chodzi z pełną mocą.

Żarcie dostawać więc będą rzadziej.

Do piwnicy nie wstawię bo rośliny tego nie zniosą :)

Dzięki za opinię!

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...