Skocz do zawartości

[200l] Ogólne pytania (Foto)


emkey
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem posiadaczem akwarium 200L. (dokładny opis niżej)

Mam kilka pytań co do akwarium. Otóż mam pewien problem, z roślinkami, które się nie rozrastają, nie usychają ale też nie rosną. Kolejne - woda nie jest krystalicznie czysta, zakwit glonów/pierwotniaki ? Co robić? Dodatkowo na wielu listkach u roślin pojawiły się glony w postaci jakiejś nitki, tak jakby na listku rósł mech czy coś... Na szkle od wewnątrz również strasznie szybko pojawiają się glony. Co 3 dni zdrapuję je żyletką. No i czy ogólnie czy obstawa dobra, co zmienić, co ew. zamienić na brzanki denisona. Jakieś inne uwagi?

 

Data założenia: 15.10.12

Akwarium 200L. (dług.100xszer.40xwys.50)

Filtr 800L/h

Oświetlenie - 2x 30W (świecę od 7:30 Rano do 21 Wieczorem)

Napowietrzanie - jest, zwykłym powietrzem za pomocą pompki, CO2 nie używam.

Dno - ziemia sklepowa, właściwie kompost, ok. 2 cm na samym dole.

30kg piasku na ten kompost.

Temp wody 25-26C

PH wody - 7.2

Co tydzień dodaję Safe Water.

Akwarium nawożone raz na miesiąc nawozem JBL do roślin, i codziennie 3ml dawką nawozu rozrabianego. (tutaj dokładniej nie podam jaki bo sam nie wiem)

Rybki rano karmione płatkami i 4 razy dziennie ochotką

 

Fotki:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Obsada:

8 Neon Czerwony

14 Neon Innesa

4 Sumiki Szkliste

4 Skalary

2 Albino

2 Bocja Siatkowana

1 Bocja Mysia

3 Sumiki (dokładnie nie wiem jakie)

1 Kosiarka

2 Otocki

3 Rybki, jakieś od znajomego, mają czerwone plamki w okolicach oczu. Dokładnej nazwy nie znam.

Do tego planuję kupić 5 Brzanek Denisona.

Wszystkie sumy i Bocje się chowają w buszu dlatego nie widać ;)

 

 

Roslinki:

2 Microsorium Pteropus

1 Ludwigia Repens

2 Echinodorus Amazonicus

4 Echinodorus quadricostatus var. magdalenensis

1 (prawie uschnięta) Glossostigma elatinoides

Wiele Glossostigma elatinoides

Kilka Sagittaria Subulata var. Subulata

2 Vallisneria Americana

2 Roślinki widoczne na zdjęciu (jedna z nich przed filtrem) Oczywiście nazw nie pamiętam.

 

Mam nadzieje, że podałem wszystko co potrzebne, w razie czegoś proszę pisać na PW.

 

Pozdrawiam, i z góry dziękuje za pomoc.

 

(temat będę edytował w razie potrzeby i nowych pytań)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, zredukuj obsadę. Za dużo gatunków. skup sie na 4-5 gatunkach ryb. Od 5 dni też zrobiłem restart u siebie w akwarium. Mam podobne oświetlenie tylko że 4x18W (200l akwa) Więc nie mogę stwierdzić czy rośliny rosną, ale chyba tak( są lekkie oznaki) Jeżeli dałeś ziemie ogrodową to karm obficie również płatkami, a nie tylko ochotką. Nie podawaj nawozu(po to jest ziemia, która dałeś) JAk jest z podmiankami wody???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody narazie nie podmieniałem, czekałem na pomoc, bo może byłby inny sposób. Co do obstawy, to co powiecie na zlikwidowanie bocji i dokupieniu kosiarki i otocek? I dzisiaj wieczorem wziąłem się za roslinki. Rozdzieliłem Ludwigie na 3 części i porozstawiałem w ciekawszym miejscu. Tak samo trawka i druga roślinka przednia, podzieliłem na drobniejsze części i porozstawiałem po całym akwarium. Mogę wgl. liczyć że się to jakoś rozrośnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem, z roślinkami, które się nie rozrastają, nie usychają ale też nie rosną. Kolejne - woda nie jest krystalicznie czysta, zakwit glonów/pierwotniaki ? Co robić? Dodatkowo na wielu listkach u roślin pojawiły się glony w postaci jakiejś nitki, tak jakby na listku rósł mech czy coś... Na szkle od wewnątrz również strasznie szybko pojawiają się glony. Co 3 dni zdrapuję je żyletką.

Problem leży po stronie nawożenia - lejesz nie wiadomo co i nie wiadomo ile - to sprawa pierwsza. Światła też nie za bogato ale od biedy wytrzyma pod warunkiem że masz odpowiednie świetlówki.

Podmiany wody !!! Piszesz ze akwarium założone 15.10.....

Wody narazie nie podmieniałem, czekałem na pomoc, bo może byłby inny sposób.

Podmiany wody powinno się robić co tydzień 20% objętości akwarium .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc, zgodnie z poleceniami podmieniłem 1/4 zbiornika wody, w spuszczonej wodzie z akwa wymyłem filtr, pościągałem glony z szyb. Przestaję nawozić akwa, tym rozrabianym nawozem, pozostanę przy co miesięcznym nawozie od JLB. W sobotę planuję zrobić resztę, czyli pozbyć się kotwiczki (tak wiem wiocha z tym, ale cura się uparła więc...), oddać koledze kilka ryb (bocje, kosiarka, 3 sumy i albino) i dokupić 4 otoski czy tam otocki. Oraz za jakiś czas planuję kupić filtr zewnętrzny i wymienić oświetlenie na 100W.

 

Narazie walka z glonami....

 

Jakieś sugestie? Może coś z rozstawieniem roślin? Tak to trochę bez sensu wygląda. Wszystko na odwal się nawet nie podzielone zostało i dobrze wymyte z gąbek.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem problemu nie jest zaprzestanie nawożenia jako takiego ale wprowadzenie zmian. Poczytaj nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html ten artykuł powinien dać Ci jakiś ogólny obraz nawożenia akwarium - musisz jednak wziąć pod uwagę że Twoje akwarium ma mniej światła i rośliny będą potrzebowały znacznie mniej minerałów. Walka z glonami to doprowadzenie wody do odpowiednich parametrów przy których będą rozwijały się rośliny wyższe nie dając szans na rozwój glonów. Musisz pamiętać o tym że to zamknięte środowisko wodne które żyje - w którym występują bakterie, pierwotniaki, glony, rośliny wyższe i występuje tak jak w naturze wyścig o to kto przeżyje - niewłaściwe warunki dla roślin wyższych oznaczają to że rozpocznie się inwazja glonów , pierwotniaków , czy np zielonych bakterii (cyjanobakterie). Dlatego to priorytetowa sprawa. Zakup dwa podstawowe testy na NO3 i PO4 (kropelkowe) doprowadzenie do poprawnego stosunku azotanów i fosforanów to klucz do sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc postanowiłem zrobić duuży restart, całkowite przemeblowanie i zmianę podłoża + zmiana obsady i roślin, + nawożenie CO2 + oświetlenie +nowy filtr razem z UV (Totalnie aktualne akwarium mi się nie podoba , a paradoksalnie to ja byłem twórcą i pomysłodawcą)

Planuję zrobić z tego typowego rośliniaka. Zacznę od tego - chciałbym posadzić dużo roślin, glossostigma na trawnik, ludwigia, rotala, mchy, i inne, zatem ile do tego będę potrzebował oświetlenia, a raczej czy planowane 117W wystarczy do wzrostu tych roślin. Mam też opcję 160W ale boję się że to będzie zbyt dużo (glony) a do tego to spory koszt bo inna pokrywa itp, czy przy stosowaniu Substratu Tetra Complete mogę nawozić nawozami Mikro+Makro bez obaw na glony czy też wgl. warto taki substrat użyć?

 

Hę? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzenie "powinno wystarczyć" u mnie oznacza za mało :P Jam tam wole być pewny i wydać te kilka złotych więcej na lepsze oświetlenie. Co do nawożenia - nie mam pojęcia ile dawkować i jak mieszać te pierwiastki. Dla mnie magia niestworzona. Tzn. na przykład mamy kilka preparatów zawierających azotany i fosforany i nie chciałbym przedawkować jednego z nich podczas mieszania w nawóz. Możecie podać jakiś gotowy przepis na nawóz albo coś w ten deseń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie to najważniejszy czynnik decydujący o całej reszcie w zbiorniku roślinnym. Ilość światła ma bezpośredni wpływ na wzrost roślin - im większe tym przyrosty roślin są większe (szybsza fotosynteza) ale wiąże się to także ze zwiększonym zapotrzebowaniem roślin na sole mineralne - czyli nawożenie słupa wody. W akwariach roślinnych najczęściej stosowane oświetlenie to przedział między 0,5 - 0,7 W/L Ta ilość światła jeśli ma odpowiednie parametry jest wystarczająca do hodowli nawet najbardziej wymagających gatunków roślin. Reszta to już nawożenie które do każdego akwarium należy samodzielnie wypracować.

na przykład mamy kilka preparatów zawierających azotany i fosforany i nie chciałbym przedawkować jednego z nich podczas mieszania w nawóz.

Jakie ty chcesz preparaty mieszać? Pytanie dla mnie jest niezrozumiałe.

Możecie podać jakiś gotowy przepis na nawóz albo coś w ten deseń?

Gdyby ktoś miał taki przepis na idealny nawóz to byłby milionerem... :lol: Ale takiego jednego jedynie słusznego nie ma i nie będzie dlatego nawożenie dla każdego akwarium trzeba ustalać indywidualnie.

Wersja droższa nawożenia - pełna linia nawozowa jakiegoś producenta - dlaczego Pełna a nie tylko wybrane nawozy?. Wynika to z dwóch powodów - żeby nawozić prawidłowo akwarium potrzeba dostarczyć roślinom wszystkich niezbędnych pierwiastków. Nawozy firmowe komponowane są zazwyczaj w ten sposób że w każdym preparacie występuje coś tam np potas - w trzech różnych po trochę - żeby tego potasu w naszym akwarium było pod dostatkiem nie wystarczy podawać jeden nawóz , nie można go też podać więcej bo w składzie występuje np żelazo które łatwo przedawkować , okazuje się że nie wystarczy tez podawać z dwóch - trzeba podawać np z trzech bo dopiero wtedy nawożenie potasem jest kompletne. Jeśli teraz weźmiemy pod uwagę że może to dotyczyć jeszcze np azotu to się okaże że musimy już mieć np 5 różnych nawozów żeby to zagrało a czasami i więcej. Największy jednak minus tego rozwiązania to brak możliwości regulowania ilości pojedynczych pierwiastków które dozujemy - dajemy jeden - podajemy równocześnie dwa czy trzy pozostałe i to nie według naszych potrzeb tylko według założeń producenta.

 

 

Wersja tańsza i lepsza. Rozwiązaniem tego problemu jest nawożenie solami - nawozami samodzielnie komponowanymi , które dają nam pełną nieograniczoną możliwość regulowania każdego składnika z osobna a do tego cena która jest 10 razy niższa niż nawozy firmowe - jednym słowem wszystko pod naszą kontrolą - chcemy podnieść dozowanie azotu - to podnosimy , potrzeba więcej fosforu - podajemy więcej Rozwiązanie idealne choć wymaga...coż poświecenia chwili czasu na naukę i zrozumienia mechanizmów i zależności w naszym akwarium . Więcej o nawożeniu solami --->>http://forum.superakwarium.pl/nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...