Skocz do zawartości

Ospa, pleśń, czy martwica płetw


sqerty
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zacznę od początku.Od pewnego czasu słabo mi rosła roślinka (Alternantera Reineckego (reineka)).Kuzyn mi doradził abym wsadził roślinkę nie w sam żwirek jak było do tej pory a w piasek z rzeki i obsypał dopiero żwirkiem.Więc tak zrobiłem a w tym samym czasie kupiłem 3 mieczyki i 4 gupiki. Oczywiście jak robiłem ten zabieg z roślinkami to podmieniłem 30l wody w akwarium.Po 2 dniach zobaczyłem że na ciele(obok skrzeli) jednego z dokupionych mieczyków jest biała plama a mieczyk nie oddycha na jedno skrzele. Zastosowałem CMF ale nie pomogło i mieczyk padł.Po tym jak mieczyk padł to zauważyłem że drugi mieczyk i gupik też mają takie białe plamy z tym że gupik w okolicy ust a mieczyk na ogonie i płetwie grzbietowej. Tym razem zastosowałem wieczorem healthosan (akryflawine).Rano odnalazłem martwego gupika a mieczyk ma jeszcze bardziej zniszczoną płetwę. Czym go leczyć?

 

Dane:

 

Pojemność 98l

Zbiornik funkcjonuje już rok

Wymiary 70x35x40

temp.wody 26-28 'C

Rybki karmie suchym pokarmem a ostatnio rurecznikiem i ochotką.

 

Zdjęcia chorego mieczyka:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6dd ... b33a2.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8cd ... f30ea.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to ospa ani pleśniawka, wygląda to na podgryzanie go przez inne ryby.

Piach z rzeki to zły pomysł bo można przywlec do akwarium choroby lub pasożyty.

Jedna kropka to nie ospa rybia a podawanie leków bez potrzeby to osłabianie ryb bez ich wyleczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda mi to na martwicę. Na forum można wyszukać sporo informacji o jej leczeniu.

Na początek podmień 40% wody i wsadź do filtra węgiel aktywny aby pozbyć się resztek preparatów z wody.

Następnie wyjmij węgiel, zastosuj Baktoforte/Baktopur Sery i obserwuj ewentualne zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...