Jump to content

W jaki sposób zautomatyzowac podawanie makro V.2.0


damilio
 Share

Recommended Posts

Witam. Po przeczytaniu tego tematu w-jaki-sposob-zautomatyzowac-podawanie-makro-t53027.html i korzystając z wolnej chwili, chciałem się podzielić układem, który działał u mnie w pracy w akwa od 6 miesięcy. Jako że sławek zamknął temat, twierdząc

Sensowna automatyzacja nawożenia jest cholernie droga,a zwykły automat czasowy do dozowania nawozów to proszenie się o problemy w akwarium.

 

Idea: Automatyczne podawanie płynu

Wykonanie: prosty układ sterowania składający się z regulatora czasowego dobowego, przekaźnika czasowego, i filtra.

Na zdjęciu jest inny filtr, gdyż oryginalny jest już spakowany (likwidacja akwa w pracy). A była zwykła głowica z filtra gąbkowego za 22zł z InterMarche. Ważne, aby miał jak najmniejszy przepływ.

Działanie: Programator czasowy (1) był ustawiony, aby o 10.00 na 15 minut załączył zasilanie przekaźnika (2). A dlaczego 15minut? Bo te zwykłe programatory mają minimalne ustawienie tylko 15 minut (jeden ząbek, 4 ząbki to godzina). Po załączeniu się programatora, przekaźnik dostawał napięcie na cewkę, na stykach NO jest przepuszczona Faza, w chwili podania napięcia, styk zamyka się i podaje fazę na gniazdo (3), do gniazda podłączony jest filtr/głowica (4) (głowica była zatopiona w 0.5L kubku z nawozem, można to rozwiązać w inny sposób. Do wlotu głowicy wężyk, a ten do pojemnika z nawozem. Wylot głowicy wężykiem do akwa) który/a działa przez okres czasu ustawionego na przekaźniku (na zdjęciu sa to 2 sekundy) u mnie było, na oko, 0.5s. Przez ten czas głowica zasysała nawóz, i wężykiem wpompowywała go do akwarium.

Na początku trzeba popróbować, i odpowiednio ustawić czas na przekaźniku jak i skorygować przepływ przez głowicę. Czas nie jest problemem tyle o ile, problemem jest ustawienie przepływu. Mimo że głowica była słaba, to dawała za dużo. Ja poradziłem sobie zwykłym zaworkiem z innego filtra. Układ dodatkowo jest zabezpieczony bezpiecznikiem C2, tak na wszelkie wu.

 

Cennik/elementy:

Zwykła głowica z filtra gąbkowego 22zł

Przekaźnik z podstawką - jako elektryk, mam takie z urzędu :), na portalu aukcyjnym ceny od 40 do 200zł. Ale może jakiś znajomy ma przekaźniki starszego typu, na zdjęciu jest RTx-152 firmy Alstom.

Programator dobowy: 10-100zł

Wężyk z głowicy do akwa, miałem jakiś, dopasowałem.

Kilka przewodów.

 

Jako że układ który ja zmontowałem, jest otwarty (gołe styki) apeluję o rozwagę przy próbie wykonania. Prad to nie jest zabawka, i jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, bądź nie posiada podstawowej wiedzy o elektryce, niech poprosi o wykonanie kogoś wykwalifikowanego.

 

Gotowy układ:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Zbliżenie przekaźnika czasowego:

Dołączona grafika

 

Zawór do zmniejszenia przepływu przez głowicę:

Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

Dużo lepszy automatyczny podajnik można zrobić z pistoletu na bańki mydlane, który posiada pompę "perystaltyczną". Wystarczy taką pompę podłączyć do zasilacza ja mam 3.5V a zasilacz podpiąć pod wyłącznik czasowy z 1minutowym nastawianiem. U mnie pompka w ciągu minuty pompuje 14ml płynu, sole z makro rozrobiłem tak by pompa działała 3minuty i podawała w sumie 42ml nawozu 3 razy w tygodniu. Taniej, prościej i bardziej precyzyjniej.

Link to comment
Share on other sites

Hej.

Wybacz Sławku, co prawda nie będzie to racjonalnym wytłumaczeniem, ale... byłem w domu na szybko, i nawet nie pomyślałem o tym, aby napisać o otwarcie tematu. Jeżeli chcesz, możesz go przenieść/scalić z pierwotną wersją.

 

Co do kłopotów, u mnie nie było większych. Wlewał ok 2-2,5ml Classicala, nic się nie działo. No ale, jak kto woli. P_staszek szukał sposobu, to mu dałem swój.

 

@szczudło. Lubię "dziabać", więc takie coś to dla mnie pikuś :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...