Skocz do zawartości

Ampularia i jej dziwne zachowanie - zdechła ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw parametry akwarium:

 

Oświetlenie: 3x18W T8 OSRAM 0,57W/l

Filtr: JBL e901

Grzałka: 50W

Temperatura: 24,5 st. C

czas oświetlenia: 11h

godziny oświetlenia 9:00-20:00

Parametry wody:

no3 - 10 - brak podmiany od 3tyg.

gh -12

kh - 12

ph - 7,0

Obsada:

-4x neon inessa

-2x kirysek pstry

-5x zbrojników niebieskich

-4x brzanka sumatrzańska

-2x danio pręgowany

-2x danio lamparci

-ślimak ampularia

-18x krewetek

 

rośliny: (może ktoś rozpozna więcej?)

-anubias lancelata

-echinodora scaber

-lemna minor

-cabomba caroliniana

 

konstrukcja podłoża:

-ziemia o ph 6-7 o miąższości od 2-5cm

-siatka styropianowa o oczkach 1,5mm

-piasek przesiany z atestem czystości chemicznej przesiany, wypłukany, wyżarzany w 105 st. C przez 24h,

-żwir o ziarnach ok. 10mm z obi

 

pokarm:

-pokarm płatkowany

-granulat dla krewetek

-ochotka

sposób karmienia: 7 dni w tyg zróżnicowanie

Dawkuję easy carbo 2ml/dzień

 

Teraz problem:

 

Kupiłem 2 mies. temu jedną ampularię i nie było z nią problemu. Zasuwała jak szalona po akwarium.

Dziś znalazłem ją na dnie akwarium. Ma otwarte wieko i wystaje na zewnątrz. Nie wiem co jej jest.

Zdechła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnij ją z akwarium i powąchaj. I w ogóle zobacz sam, czy żyje czy nie. Gdyby żyła, to już przy wyciąganiu się zamknie w sobie spowrotem. Moje ampularie potrafią przez parę godzin dziennie sobie odpoczywać w podobny sposób, też mnie to martwiło, ale metoda :patyk: sprawdź sam jest najlepsza.

 

Aha, słuchaj - moja zdolność czytania ze zrozumieniem kiepska jest, albo naprawdę tego nie napisałeś - ile litrów ma twój zbiornik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś mógł dać zdjęcie to byłoby super. Wiesz, u mnie jak padła ampularia, to pierwsza rozłożyła się skorupa po niej, a wieczko dalej leży nie ruszone. Ostatnio je dotykałam, jest mocne, giętkie, elastyczne w dotyku. Ciekawi mnie ta dziura - może to właśnie jej dolega? Że jest ranna z tego powodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś (trzeci dzień) ampularia leży nadal w tym samym miejscu. Nie rozkłada się. Trochę ułożenie jej stopy zmieniło się. Glonojady czyszczą jej skorupę, a krewetki i ryby nie mają ochoty na nią. Pamiętam o zdjęciu, mam je, ale mam problem ze zgraniem ich do kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, słuchaj - moja zdolność czytania ze zrozumieniem kiepska jest, albo naprawdę tego nie napisałeś - ile litrów ma twój zbiornik?

tomeksup faktycznie nie napisał wprost, tylko zostawił nam zadanie do rozwiązania:

 

Oświetlenie: 3x18W T8 OSRAM 0,57W/l

3x18 / x = 0,57

54 = 0,57x

x ~ 94,74l

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...