Skocz do zawartości

grubowarg dwubarwny (labeo)


voytech
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Mój pierwszy post na forum i od razu w takim dziale, ale... jak trwoga, to do Boga.

Owszem, czytałem kompendium chorób (wydawnictwo SERA i tutaj na forum), ale wywnioskowałem, że moja rybka choruje na wszystkie możliwe choroby :-(

Pomóżcie proszę, chodziłem, pytałem po sklepach akwarystycznych, ale pomoc tam taka jak od sprzedawcy w Media Markt :-(

 

Akwarium 160 l (z czego wody ok. 130 l)

ph = 7,8

NH3 = 0

NO3- = 20

25 stopni Celsjusza

filtr zewnętrzny

filtr wewnętrzny

podmiana co tydzień 19 l wody

ostatnio 2x tydzień po 19 l

 

Grubowarg dwubarwny - dorosły, w pełny wyrośnięty, mieszka u mnie od około 1-2 lat. Zaczęło się około miesiąc temu.

Zaczął pływać pionowo przy wylocie wody z filtra zewnętrznego.

Na jego ciele pojawiło się kilka jaśniejszych plam (w tylnej części tułowia).

Jest apatyczny, często leży na dnie.

Nagle się zerwie i bardzo, bardzo szybko kręci się w kółko (szybciej niż pies goniący własny ogon), aż woda pryska, widziałem takie zachowanie u niego 3 razy.

Sam grzbiet płetwy ogonowej zrobił się biały (ok. 0,5-1 mm szerokości).

Ciało ma wygięte w łuk w pionie (jak banan), tzn. pyszczek i ogon są niżej niż środek.

 

Próbuję go ratować, bo razem z całą rodziną uwielbiamy tę rybkę.

 

Dodaję do wody:

 

Zoolek FMC

SERA fishtamin

4 dni temu wsadziłem do filtra zewnętrznego wkład z węglem aktywnym

 

Pomóżcie, proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale pomoc tam taka jak od sprzedawcy w Media Markt :-(

Pracowałem w Media, fakt, jako promotor z firmy Sony, ale chłopaki z marketu normalnie pomagali, nie wiem gdzie Ty chodzisz na zakupy...

 

Dodaję do wody:

 

Zoolek FMC

SERA fishtamin

4 dni temu wsadziłem do filtra zewnętrznego wkład z węglem aktywnym

Węgiel stosuje się do usunięcia z wody resztek leków PO zakończonym leczeniu, więc skoro stosujesz leki to wyjmij węgiel z filtra.

 

Jakie schorzenie podejrzewasz u swojej ryby najprawdopodobniej ? Mogł byś także wstawić zdjęcie labeo... Uświadamiam Cię również, że ryba ta, preferuje wodę miękką, a przy pH 7,8 nie wygląda to za dobrze. Mógłbyś również podać twardość wody, czy to test, czy w przypadku lania kranówki, ze strony wodociągów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, moim zdaniem przyzwyczaiłeś Labeo do twardej wody, a teraz to wszystko wychodzi... Umyj szybę ;)

Umyłem. Niestety, nie pomogło mu.

 

Byłem dziś w sklepie zoologicznym. Po opisaniu objawów, pani długo myślała i zdecydowała, że to mogą być pasożyty, albo bakterie.

Odłowiłem grubowarga do 20 l akwarium i dostał Zoolek Protosol w dawce podstawowej. Do dużego też dodałem Protosol, tylko w dawce profilaktycznej (wyjmując uprzednio węgiel).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy, szkoda, że coraz mniej jest na tym forum pomocy, ale gdybyś napisał że masz akwa 60 litrów to zamiast pomocy, miałbyś już ze 20 postów o nieprawidłowej obsadzie... Kozaki z forum, po kilka tysięcy postów macie (9 na 10 to "masz złą obsadę") a pomóc koledze nie możecie ??

 

Czy ten post pomaga w zdiagnozowaniu choroby?

Spam - ostrzeżenie.

Dulle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie: grubowarg na kwarantannie od dwóch dni, a tymczasem w dużym akwarium:

 

Dołączona grafika

 

Jest to trzeci taki przypadek w odstępach ok. 2-tygodniowych, że jedna z księżniczek rano tak wygląda, a wieczorem wyławiam ją martwą.

 

A grubowarg męczy się już miesiąc od pierwszego objawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy, szkoda, że coraz mniej jest na tym forum pomocy, ale gdybyś napisał że masz akwa 60 litrów to zamiast pomocy, miałbyś już ze 20 postów o nieprawidłowej obsadzie... Kozaki z forum, po kilka tysięcy postów macie (9 na 10 to "masz złą obsadę") a pomóc koledze nie możecie ??

Kozaku może zamiast się czepiać innych sam pomożesz ?

Nikt tu nie ma obowiązku odpowiadać na posty.

 

Ps.Na razie masz wolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to, na co zapadł grubowarg i to, przez co straciłem 3 księżniczki to dwie różne choroby?

Bo:

odłączanie się od stada, pływanie w samotności

trudno powiedzieć

 

nienaturalne ubarwienie - utrata barw, ich ciemnienie, brak połysku

gruby tak, księżna tak

 

białe smugi i odbarwienia na skórze - zwłaszcza wzdłuż kręgosłupa oraz poniżej płetwy grzbietowej

gruby tak, księżna tak

 

chwiejne pływanie spowodowane porażeniem mięśni, skrzywienie układu kostnego

gruby tak, księżna nie wiem

 

grudkowate torbiele deformujące mięśnie

nie widać

 

strzępienie płetw - zwłaszcza ogonowej (najczęściej spowodowane wtórnym zakażeniem)

gruby tak, księżna tak

 

brak apetytu - wychudzenie ciała

gruby tak, księżna tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...