Skocz do zawartości

Obsada do zbiornika roślinnego 200 l


joy_s_pride
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam dojrzewający zbiornik 200l i powoli zastanawiam się nad obsadą

 

Dane zbiornika:

 

pojemność 200L

podłoże ADA+AS II+

filtr kubełek 900l/h

grzałka 200W nastawiona na temp. 26

CO2 godzine po włączeniu światła do końca świecenia

światło: Narazie 49W 10.000K przez 7 godzin + w środku cyklu świetlnego 30W 6000K przez 1,5 godziny

(generalnie cała galeria świetlna to 0,7 W/l ale w związku z tym, że akwarium dojrzewa, światło jest "dawkowane")

 

flora:

Kryptokoryna wendta

Microsorium pteropus

Microsorium Windelow

Pelia

Riccia Fluitans

Hydrofila Sessiflora

Ludwida Repens

Sagitara Subtala

Bacopa Monnieri

Anubias Nana

Anubias Lancelota

Echinodorus Ocelot green

Echinodorus Amazonicus

Echinodorus Longiscpus

Echinodorus Barthi

Rotala Indica

Rotala Green

Ludwiga Inclinata

Valisneria

 

Roślinki pływające:

Limnobium rozłogowe

paprotnica

Pistia

rogatek oraz rzęsa jako pożeracznadmiaru azotanów

 

b.skromne ilości:

mech jawajski

Echinodorus Parvula (przypuszczam że rykoszetem dostałem ze sklepu) powoli ale coś nich będzie

 

 

 

W tej chwile (stan na 12.10 2012 akwarium dojrzewa 11 dni.

 

Zbiornik zalany w 50% wodą z akwarium z poprzedniego aranżu 50% kranówką z dodatkiem uzdatniaczy, garbników i szczepów bakterii. Codzienna podmiana 40 litrów z wody deminarlizowanej aby uzyskać interesujące mnie parametry- wodę miękką oraz lekko kwaśną.

po 7 dniach wpuściłem do zbiornika 3 krewetki Amano 3 sztuki Otoska, 2 kirysy spiżowe oraz piskorka z poprzedniego zbiornika.

 

Parametry wczoraj mierzone:

 

pH - 6,5

Gh - 8

 

Zależy mi aby w miarę możliwości stworzyć w tym akwarium biotop ameryki południowej. Chcę wpuścić do zbiornika krewetkii red cherry z mojego krewetkarium.

 

Czy taka obsada będzie ze sobą współgrać? nigdy nie zajmowałem się rybami na "serio". Bardziej znam sie na roślinach... Mam wielki problem z wydaniem ryb, więc proszę nie pisać mi "wywal kirysy/piskorka"

 

Chciałbym, żeby ryby były raczej dodatkiem do zbiornika w skromych ilościach.

 

10 ślimak helenki

6 otosek

2 (??) kirysy spiżowe

10 bystrzyk amandy

10 miedzik obrzeżony

piskorek

 

skorupiaki:

xxx red cherry

oraz 3 Amano

 

 

Zdjęcia zbiornika wstawię w poniedziałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcie, chcę zobaczyć to nasadzenie. Sporo gatunków roślin użyłeś, ciekawy jestem jak to się pomieściło. Ja w moim 200l mam tylko 10 gatunków, plus dwa pływające.

 

Jeśli chodzi o obsadę to z tych ryb, które wymieniłeś ładnie prezentowałyby się miedziki w większym stadzie.

Ja u siebie mam neony czerwone - zajmują niższe partie zbiornika, czasami środek i prawie nigdy górnej strefy - oraz razbory klinowe - pływają w środkowej i górnej strefie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcie, chcę zobaczyć to nasadzenie. Sporo gatunków roślin użyłeś, ciekawy jestem jak to się pomieściło. Ja w moim 200l mam tylko 10 gatunków, plus dwa pływające.

 

 

Nie nastawiaj się na na gąszcz. Mam małe 30 litrowe krewetkarium z którego rośliny z przycinki regularnie umieszczam w akwa 200l. Większość roślin (czasem pojedyncze sadzonki) mam od znajomych akwarystów również z przycinki. Sklepem wsparłem się tylko w przypadku anubiasa i echinodoros Ocelot. Pozatym microsorium sadziłem piętrowo na wysokim pionowym korzeniu. Zdjęcia wstawię w poniedziałek/wtorek. Aktualnie jestem na weekendowym wyjeździe.

 

Mam też prośbę do kogoś kto ma odsprzedać cebulkę kryni rzeminiolistnej. Chętnie nabyłbym tę roślinkę w rozsądnej cenie (okolice Poznania/Ostrowa Wielkopolskiego).

 

PS. Według Diany Westland lepiej mieć w akwarium dużą różnorodność ze względu na odmienne zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze. W takim razie w zbiorniku o dużej różnorodności łatwiej o zachowanie równowagi. Tak mówi teoria...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Według Diany Westland lepiej mieć w akwarium dużą różnorodność ze względu na odmienne zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze. W takim razie w zbiorniku o dużej różnorodności łatwiej o zachowanie równowagi. Tak mówi teoria...

Mam i czytam. Wg D.W. po jakimś czasie niektóre gatunki obumierają, a inne rozwijają się jeszcze bardziej. Opisuje akwarium , które zdominowały wyłącznie kryptokoryny, a i tak jest "atrakcyjne".

 

U mnie puki co wszystko wzrasta:

 

Bacopa Karolińska

Żabienica amazońska

Żabienica "Ocelot"

Zwartka Nevilla

Zwartka Wendta

Staurogyne

Nawódka tajlandzka

Rotala okrągłolistna

Anubias nana

Alternanthera reineckii

 

Jak chcesz sobie wyhodować rośliny przed posadzeniem, to byle jaki zbiornik, bez filtra i grzałki na parapet - światło tylko słoneczne - i tam sadzisz. Wystarczą nawet plastikowe butelki. Ja tak zasadziłem Staurogyne, Bacopę, Żabienicę amazońską, Zwartkę. Wszystko mi to dalej rośnie w tych baniaczkach, nawet mech się tam teraz regeneruje - zielone pędy zaczął wypuszczać, bo w akwarium coś nie chciał rosnąć. Rotala okrągłolistna, którą też tam wrzuciłem, pływa sobie i liście które wypuszcza, są zupełnie inne niż jak była w akwarium. Bacopa wyrasta ponad wodę, liście te pokryły się włoskami i kwitnie. Mogę nawet powiedzieć, że dochowałem się nasion Bacopy. :) Bardzo ciekawe obserwacje roślin można prowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda obsadzenie roślin w liczbie gatunków jakie podałem. Ocelot green jest zasadzony za dużym korzeniem, który jest jeszcze przygnieciony kamieniem. Zdjęcie jest poglądowe. Aranż jest kwestią gustu, więc proszę się powstrzymać od komentarzy dotyczących estetyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Stan na dzisiaj. akwa chodzi już od 67 dni. Miałem małe starcie z glonami: brunatnicami, ale po zwiększeniu światła wzrost ich został zahamowany. Rośliny nie rosną jakoś szlenie, ale dzięki temu mam mniej roboty z przycinką. Pozatym flora wygląda na zdrową.

 

Na dzień dzisiejszy fauna to :

1 kirysek pstry

1 kirysek spiżowy

1. cierniooczek khula

7 amano

xxx redów

12 bystrzyków amandy

 

Cały czas zastanawiam się co dalej z fauną... Dużo słyszałem o agresywności miedzikówobrzeżonych. dlatego zacząłem zastanawiać się nadinnymi rybymi. Może neon zielony? albo zwinnik jarzeniec?

Ma ktoś doświadczenia z takim zestawem ryb?

 

załączam zdjęcie jeszcze przed zasadzeniem nowo kupiponych roślin. Wykonane komórką 2 tyg temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

Witam. Podczas mojej nieobecności w domu zdażył się wypadek. Niewiadomo dlaczego elektrozwór zawiódł i wpuszczał do akwarium maksymalny przepływ CO2. Nie było mnie tylko 2 dni, niestety usterka nie była zauważona przrez reszte domowników. Krewetki amano padły raczej wszystkie, redy jakieś się uchowały, padł również kirys pstry i jeden bystrzyk amandy.

Butla chodzi teraz na innym zaworze. Musze odrobić straty fauny. I cały czas zastanawiam się nad obsadą. Ostatnio w zoologu widziałem neony zielone. Ma ktoś jakieś wiadomości jak by to współgrało z roślinnością którą mam? Doszły mnie słuchy, że ten gatunek lubi popałaszować w zielsku.

 

Poza innym gatunkiem ławicowym poszukuje jeszcze jakiejś pokaźniejszej rybki górnego planu. Czy ten neon będzie współgrał z prętnikiem? Może jakieś inne pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś większego? Może Laetacara dorsigera - nie jest tak zależna od podłoża piaszczystego.

Hmmm... ciekawa propozycja ale chyba jednak ostane przy prętniku. Wiećej o nim doniesień z literatury i łatwiejszy w zakupie. Przypuszczam, że w hodowli również.

 

Co do neona- lubie różnorodność gatunków, dwa stadka ryb ławicowych i prętnik to już będzie maks. Inaczej wyszłaby zupa rybna. Ile neona? Miałby zdominować bystrzyka? Czy po równo? Poza obsadą zmieniam w akwarium aranż. Microsorium zbytnio się rozrosło mocno zacieniając połowę akwarium i wylatuje z korzenia po prawej stronie. Korzeń będzie obsadzony mchem, albo wyleci w ogóle i na jego miejsce przyjdzie jakaś pokaźna żabienica. Na pierwszy plan dojdzie kryptokoryna parva na drugi kryptokoryna brown. Nici z Amazonii ... :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci nie polecam mieszania kontynentów. To może się źle odbić na zdrowiu ryb. Możesz po równo, albo mniejsze stado neona.

W sensie, że nie dodawać kryptokoryn? Cryptocoryne Wendtti green rośnie już u mnie na potęgę... Z tego co widzę, ludzie mieszają rośliny w swoich aranżacjach. Mało jest 100% biotopów. Nawet góru Pan Amano ma większość aranżacji typu: mocrosorium, kryptokoryny i anubiasy z rybami amazońskimi... Pewnie troche racji jest w tym co mówisz. (Czytałem "gdzieś" że kryptocoryny wydzielają związki hamujące rozój innych roślin). Ale myśle, że parve i mały krzaczek wendtii brown to nie będzie przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...