Skocz do zawartości

Masa nowych roślin, kiepski ogrodnik i pytanie do znawców:)


Szymonss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie,

dostałem od znajomego całą masę nowych roślin i problem polega na tym że raczej kiepski ze mnie ogrodnik

i nie wiem która roślina powinna być raczej w cieniu a która w pełnym świetle, która z przodu itd...

Poniżej świeżo zrobione zdjęcie, jak znajdzie się ktoś "kumaty: to proszę niech udzieli instrukcji i wskazówek co gdzie i jak posadzić.

Przepraszam za kiepską jakość i to cholerne niebieskie tło ale pewien "znawca" sprzedał mi morską świetlówkę...

 

nemo130: Zakładaj tematy w odpowiednich działach, przenoszę.

 

Pisownia! Następnym razem będzie +1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Tą rośline z lewej strony (chyba kryptokoryna ale expertem nie jestem , moge sie mylić) przesadź na tył akwarium , podaj jaką masz filtrację , powinieneś zrezygnować z napowietrzania bo to wytrąca dwutlenek węgla z wody , który jest niezbędny do rozwoju roślin . Pomyśl nad techniką CO2 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny masz głównie mało wymagające,poza trawką (z prawej-1 plan) i żabienicą (druga z lewej-1 plan,przy okazji daj ją na 3plan ),więc wszystkie dadzą radę przy tym świetle i możesz je umiejscowić jak chcesz,byle się trzymać rozkładu 3 planów,czyli nisko rosnące na przodzie itd.

Anubiasy ( te z przed korzenia ) wyjmij z podłoża i przywiąż żyłką wędkarską do korzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anubiasy są na korzeniu tylko takim małym, który leży na żwirku:) Powiedzcie mi jak to jest z tym napowietrzaniem, mam całkiem wyłączyć? Dopiero kupiłem napowietrzacz tetry APS 300 (dość drogi...) więc to dość istotna informacja:) Jeśli chodzi o filtrację to pracuje filtr Tetra 1200. CO2 już niedługo będzie, kończę przerabiać butlę jednorazowego użytku na wielokrotnego:P Mam już taką stację do CO2, zwie się to "Ph regulator", wsadza się taką sondę do wody i ona pokazuje mi Ph 7.3, to odpowiednio jak dla takiego zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuje się gotowych mieszanek. Może piewiastki w nim zawarte są dobrze dobrane dla jego akwarium ale nie muszą być do Twojego i będziesz miał problem. Kupuje się sole osobno, robi się roztwory samemu. I masz możliwość wprowadzania korekt do nawożenia.

Jakie sole i tak dalej wyczytasz z tematu Łorena o nawożeniu (znajduje się on w jego podpisie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne ile ktoś czegoś namieszał,ważne ile ty tego lejesz.

Owszem proporcje są dobrane standardowo,ale to tak jak w przypadku kalkulatorów do soli,czyli nie w każdym baniaku ten sam kalkulator się sprawdzi.

Po to są testy,a u doświadczonych oczy,żeby wiedzieć czego brakuje i wtedy ewentualnie można uzupełnić gotowca o brakujący pierwiastek.

Również na podstawie testów/obserwacji dość łatwo dostosować odpowiednie dla swojego akwarium dawki gotowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za post pod postem,ale temat dość istotny.

Mapet na jakiej podstawie wyliczasz dawki soli,na podstawie kalkulatora i pod konkretny litraż?

 

Tak Sławek to niby jest standardowe.

Ja na przykład w 280-tce nie musiałem robić praktycznie żadnych korekt. Chyba, że po ostrej przycince.

Ale w 75-tce musiałem ograniczać jak nie jedno to drugie.

A tu kupując gotową mieszankę wszystkiego nic Ci nie da, że będziesz lał mniej bo nadal proporcje składników będą złe.

A decydując się na taki zakup, kupujący nie myśli o kupieniu dodatkowych soli na korekty.

Więc dlatego odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego niby mają być złe proporcje w gotowcach?

Głównie myślę tu o firmowych gotowcach w płynie,ich produkcją zajmują się specjaliści nie domorośli "chemicy".

 

A co do samego kalkulatora soli to może wytłumaczę to na przykładzie standardowego zbiornika 98L :

Powiedzmy,że dajesz taki kalkulator dwóm osobom z takim baniakiem i mówisz macie panowie,to jest standard do waszego baniaka,wyliczcie sobie i lejcie.

Wtedy taki zwykły Kowalski wylicza i leje,ale...nie bierze pod uwagę kilku istotnych rzeczy.

1 Sam litraż w takim baniaku może się różnić w zależności od ilości podłoża i zastosowanych dekoracji oraz od tego czy jest filtr wewnętrzny czy zewnętrzny o ok.20-25L. Czyli można powiedzieć,że nawet 0 25%.

2 Różnicę robi także obsada rybna i roślinna.

3 Parametry wody kranowej.

 

Myślę,że biorąc pod uwagę te zmienne różnica śmiało może wynosić 30%,więc jaki sens ma taki kalkulator ?

 

Bez testów/obserwacji i tak nie osiągniemy dobrych rezultatów ;)

 

Dlatego uważam ( i nie tylko ja ), że oba rozwiązania są jednakowo niedokładne jeżeli nie ma się testów i doświadczenia,czyli oba są tak samo wskazane.Kwestia tego czy ktoś ma czas i chęci w zabawę z solami,czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek ale mówimy tutaj o gotowej mieszance wszystkich składników i mając nawet testy nic nie zrobisz, bo nie masz wpływu na korektę którego kolwiek pierwiastka.

Przypuśćmy:

Rośliny w danym akwarium pobierają więcej jak azotu jak fosforu.

Mając osobno namieszane pierwiastki podasz więcej fosforu i wzrost roślin się utrzyma dzieki czemu nie będziesz miał ataku glonów.

Podając nadal tą samą mieszankę doprowadzisz do niebezpiecznego poziomu fosforu a braki azotu nadal będziesz miał.

Co może zakończyć się plagą sinic.

Lub odwrotnie pobierają fosfor a azotu mniej. Podając większe dawki danej mieszanki chcesz podnieść fosfor a doprowadzasz do niebezpiecznego podniesienia się NO3 i doprowadzisz do potrucia obsady oraz rozwoju innych glonów.

Gotowe mieszanki "robi" się gdy masz usabilizowane dawki nawozów tzn dokładnie już wiesz ile czego pobierają Twoje rośliny w ciągu tygodnia.

Wtedy można się pokusić o zrobienie sobie gotowca (miesznki wszystkich pierwiastków w jednej butelce). Choć i to nie gwarantuje, że np. po przycince rośliny nie zmienią ilości pobierania jednego z pierwiastków.

Tak jak w przypadku mojej 280-tki kalkulator obliczał prawie idealne dawki, ale znów do 75-tki nie.

Kalkulator oblicza Ci ilość podawanych pierwiastków, ale nie określa z jaką prędkością który z nich będą pobierać rośliny.

I zgadzam się z Tobą, że bez testów czy obserwacji nie osiągniemy zadowalających rezultatów.

Ale z gotową mieszanką nie mamy możliwości korekty ilości podawanych pierwiastków do akwarium. Co zwykle kończy się katastrofą.

 

Edit:

 

Dlatego jeżeli bym lał ustalone przeze mnie dawki nawozów z 280-tki do 75-tki (oczywiście z uwzględnieniem wielkości zbiornika/ilości wody), to bym poległ na starcie i moment by obrosło glonami lub zabił bym obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Twoje argumenty,ale...

wystarczy w przypadku jakiegoś braku,dodać oprócz gotowca konkretny pierwiastek i mamy sprawę załatwioną,a to prostsze niż odważanie wszystkiego osobno.

Głównie chodzi mi tu o przypadki takie jak mój,gdzie mamy kilkanaście akwariów,a nie 1-2.

 

Więc jak widać punkt widzenia,także w tym temacie zależy od punktu siedzenia ;)

 

I dlatego też nie skreślam żadnej z tych opcji.

To tyle ode mnie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...