Skocz do zawartości

Planuję założyć akwarium 210 litrów


vic2000
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem nowym użytkownikiem forum, powoli przymierzam się do założenia akwarium. Jestem zdezorientowany przez mnogość różnych informacji znalezionych na forum. Mam kilka pytań na które może pomożecie mi znaleźć odpowiedź.

 

Pierwszą rzeczą nad którą się zastanawiam to rodzaj zbiornika ( zwykłe szkło czy Opti White ) Jakie są plusy i minusy jednego i drugiego. Dodam że byłem już zdecydowany na Opti White aż trafiłem na informacje że brak zielonkawego zabarwienia powoduje że zbiornik prezentuje się mniej ciekawie. Oglądałem wiele zdjęć i powiem że i jedne i drugie ciekawie wyglądają. Jakie wy macie zdanie na ten temat.

 

Drugi i chyba największy mój problem to obsada. Chciałbym aby była dobrze dobrana przy czym mam kilka jej elementów które są dla mnie ważne i koniecznie chciałbym je zawrzeć o ile będzie możliwe połączenie ich wszystkich w jednym akwarium.

 

1. Koniecznie chcę mieć dużo roślin, niskich wysokich, jakieś mchy porastające korzenie może rzęsa,rogatka no i do tego odrobinę np czerwonych roślinek i koniecznie jakiś ładny trawnik na części dna.

 

2. Na pewno chcę neony innesa lub czerwone, jakieś kiryski, glonojada może krewetki.

 

czy są jakieś rybki które będą mogły żyć w takim akwarium a które będą miały swój rewir np jaskinie i nie będą zagrażały pozostałym jego mieszkańcom. Chciałbym takie abym mógł oglądać ich ciekawe zachowania.

 

Podobają mi się również płaskoboki ponieważ ślicznie wyglądają w ławicy, neony są barwniejsze ale sama ławica nie porusza się tak wspaniale. Do tego płaskoboki podobno zjadają słabszą roślinność i nie wiem czy 200 litrów to nie za mało na te ryby.

Może znacie jakieś gatunki które moglibyście mi zaproponować w zamian za płaskoboki,chyba że uważacie, że mógłbym je z powodzeniem trzymać.

 

Chciałbym również aby jakieś z moich rybek miały szansę na rozmnożenie bez żadnych odłowów. Wiem że to małe szanse ale jednak zdaża się że jakiś narybek przetrwa w akwarium ogólnym. Jaki gatunek byście polecali.

 

Ogólnie chciałbym aby mój zbiornik był możliwie jak najbardziej interesujący i różnorodny ale jednocześnie nie przesadzony. Chciałbym aby cieszył oko ciekawymi zachowaniami lokatorów. Ważne jest dla mnie również aby rybki miały podobne wymagania jeśli chodzi o parametry wody tak abym mógł im wszystkim zapewnić odpowiednie warunki do życia.

 

Jeśli macie dla mnie jakieś propozycję i uwagi, chętnie o nich poczytam

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że bardzo mnie zasmuciłeś tą informacją. No ale niech to będzie dla mnie nauczka aby nie podejmować pochopnych decyzji, bez konsultacji z profesjonalistami. Jednak dopiero 2 lata mieszkam w Lublinie i nie wiem jak to jest u mnie z wodociągami, nie wiem kto dostarcza wodę, kiedyś obiło mi się o uszy że mamy jakieś studnie głębinowe. Jutro zapytam żony ona tu mieszka od urodzenia to pewnie będzie wiedziała skąd mamy wodę. Jedyne co zaobserwowałem to to że np na słuchawce prysznicowej odkłada się dużo mniej kamienia niż w Krakowie ( moim mieście rodzinnym ). Także chyba można stwierdzić że woda jest miękka.

 

PS. Czy to co kupiłem jest naprawdę aż tak złe ?? Wiele lat temu w szkole podstawowej pamiętam jak badaliśmy odczyn wody papierkami lakmusowymi i mówiono nam że to dobra metoda, czy to co kupiłem to coś gorszego?

Jak zatem samemu badać parametry wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wiem na 100%. Wodę w kranie mam z własnej studni głębinowej. Więc na nic mi się zdadzą parametry ze strony wodociągów, ale dzięki 123Patryk za zainteresowanie i wyszukanie mi tych danych.

Nie obejdzie się bez badania, jak już kupiłem ten marny zestaw to chociaż będę miał dane poglądowe.

 

Jak tylko zbadam to podzielę się z wami wynikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...