Skocz do zawartości

Przelicznik mocy LED


Bartex
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moje pytanie dotyczy przeliczenia moc Led-ów na moc zwykłych świetlówek.

Mianowicie do akwarium planuję zakup 2x Lampka Diversa Led Intenso 7,2W + 1 Lampa Diversa 15,8W (Akwarium 60x30x35)

Suma wychodzi 23W.

Jak to przeliczyć na moc zwykłych świetlówek i jaką moc uzyskam na 1litr wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mocowo" to na diody powinno być OK. Zakładając, że oświetlenie zostało zrobione przez firmę akwarystyczną można przyjąć, że powinno być wystarczające.

Z wyczytanych informacji wiem, ze w zasadzie moc LED i świetlówek do akwarium powinna być podobna.

U siebie mam 2x18 W T8 (6500K) i świetlówki LED 2x13,6 (6500K). Ledy dają więcej światła widzialnego i gdy świecę za dużo LEDy to glony rosną wyśmienicie, a i i rośliny raczej też (nie ma wymagających - choć ludwigia repens wybarwia się na czerwono).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego więc ogólne zniechęcenie do Ledów?

Jestem trochę do tyłu co do spraw LEDów ale jak rozmyślałem nad zmianą oświetlenia ze świetlówek na Ledy to główną przyczyną, dzięki której zostałem przy świetlówkach była Cena Ledów.

Chodzi mi o to, że oświetlenie powiedzmy 20W T5 zamontuje za 50zł to na ledy musiałbym wydać ok. 200zł czyli trochę już jest.

 

Osobiście uważam, że Ledy w odpowiedniej ilości są lepszym oświetleniem niż świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja kwestia finansowa przemawia zdecydowanie za świetlówkami.

Szkoda, że oprócz mocy producent nie podaje żadnych innych parametrów lampek led.

Na razie zakupiłem 1 lampkę Diversa 7.2W. Na dniach dokupię drugą taką samą i belkę 15.8W również od Diversa.

Przypuszczam, że dopiero po stanie roślin będzie można coś więcej powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ledami bywa różnie, mogą mieć dużo lumenów, ale mogą świecić szerokim kątem przez co te lumeny rozchodzą się na boki. Żeby diody świeciły mocno, należy zastosować soczewki (kolimatory) które skupiają światło do np. 30 lub 60 stopni. Wtedy wiadomo że cały strumień świetlny jest skierowany w jednym kierunku i światło dociera głębiej. Dużo osób pisze że słabo rośną rośliny przy ledach, co wynika nie z słabej mocy ledów tylko z niewiedzy. Ja mam 35szt 1W diod mocy, które oświetlają akwarium 150x50x35cm (WSG), łącznie dają 4200 lumenów, ale bez soczewek do dna docierało by tylko z 40% z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie mocno zastanawia to zagadnienie. Założyłem jakiś czas temu temat: jak-przeliczyc-pobor-mocy-swietlowek-na-pobor-mocy-led-t51000.html i teoretycznie przelicznik to 0,1 W/ 1 l. Ale to czysto teoretycznie. Są różne LED-y o różnym natężeniu światła przy tym samym poborze mocy, o różnym kącie rozchodzenia się światła, o różnym widmie tego światła. Więc nie pozostaje nic innego jak eksperymentowanie.

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...