Skocz do zawartości

Pare ważnych pytań POMOCY


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jakiś tydzień temu zmieniłem akwarium z 30l na 112 i zaczęły się "małe" problemy. Ze starego akwarium zostały mi: 4 neoni, 2 molinezje, 1 mieczyk, dwa małe glonojady, 1 kirysek i do wczoraj 2 małe rybki, które właśnie mi zdechły. Po zmianie na większe akwarium dokupiłem jeszcze:2 gurami i 2 skalary. Problemy mam takie nie dawno zdechły mi 2 rybki, teraz jedna czarna molinezja pływa tak jakby siły nie miała, o ile dobrze widzę płetwy boczne trochę się wybarwiają. drugi problem to taki ze skalary ostatnio też osłabły i gurami samiec je podgryza. pomoże ktoś ???

Dodam jeszcze 2 gurami i skalary kupiłem razem i Pani nic nie mówiła że będą się gryzły. Druga sprawa kupiłem nie dawno filtr JBL 901. Proszę o Wasze rady i pomoc :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie przelałeś wodę ze starego do nowego akwarium, dolałeś nowej i nie poczekałeś ile trzeba. Do tego nowy filtr i wiadomo, że masz niedomknięty cykl azotowy. Podmień wodę. Resztę znajdziesz na forum.

Nie nie cała woda jest świeża, na początku gdy jeszcze nie miałem gurami i skalary nalałem jakieś 3/4 akwarium, potem dolałem resztę. Przy podłączeniu filtra dolałem bakterie na start.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozchodziło mi się ile czasu stał zbiornik zalany zanim wpuściłeś ryby. To się tyczy cyklu azotowego. Wlane bakterie same jakoś nie pomogą, chociaż jest na pewnym forum eksperyment z tetra safe start. Rośliny masz, tak?

Pisałem ze stało może z pół dnia bo wsadzałem rośliny rozmieszałem ozdoby itd. rośliny mam te same co wcześniej-ze starego akwarium gdzie były właśnie te molinezje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik musi dojrzewać 3 tygodnie zanim ryby się wpuści do niego!Filtr przez ten czas chodzi 24 godziny na dobę! Poczytaj trochę zanim zaczniesz działać.

Co do ryb:

Neony muszą być co najmniej 6 - więc kiedyś dokupisz.

Molinezje - trzymamy w haremach! 1 + 3.

Kiryski tak jak neonki ryby stadne - minimum 6 sztuk.

Gurami też trzymamy w haremie.

A Skalary to nie ryby na ten baniak.

Jak już będziesz miał dojrzałe akwarium, zajrzyj:

przykladowi-mieszkancy-akwarium-112l-128l-t32927.html

A pani z zoologicznego to się nie powinieneś słuchać, bo opchnie ci wszystko co wlezie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dojrzałe akwarium i tyle. U mnie restart wygląda tak że ryby przekładam z wodą do małego akwarium, 30% wody odlewam do kanistra po czym ta woda ląduje z powrotem do wyczyszczonego akwarium z starym filtrem (nie czyszczę gąbki, tylko wirnik itp), dolewam kranówy po 48 godzinach wpuszczam ryby. Robiłem tak już trzy razy, średnio co pół roku zmiana podłoża lub całej obsady i nigdy nie padła mi żadna ryba. Skalary do oddania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie^. I pamiętaj że filtr musi chodzić podczas dojrzewania bo w nim rozwijają się "dobre" bakterie. Więc nawet gdy myjesz filtr, to gąbkę płuczesz w wodzie odlanej z akwarium. A te "bakterie na start" z zoologicznego to możesz wylać do zlewu co najwyżej, tam jest ich miejsce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dojrzałe akwarium i tyle. U mnie restart wygląda tak że ryby przekładam z wodą do małego akwarium, 30% wody odlewam do kanistra po czym ta woda ląduje z powrotem do wyczyszczonego akwarium z starym filtrem (nie czyszczę gąbki, tylko wirnik itp), dolewam kranówy po 48 godzinach wpuszczam ryby. Robiłem tak już trzy razy, średnio co pół roku zmiana podłoża lub całej obsady i nigdy nie padła mi żadna ryba. Skalary do oddania!

Właśnie karmiłem ryby i zauważyłem że skalary już nawet nie chcą jeść, :( tak więc chyba nawet nie zdąże ich oddać! Tak więc co mam zrobić? Zebrać wszystkie ryby do starego akwarium?

 

 

Pisownia. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik musi dojrzewać 3 tygodnie zanim ryby się wpuści do niego!Filtr przez ten czas chodzi 24 godziny na dobę! Poczytaj trochę zanim zaczniesz działać.

Co do ryb:

Neony muszą być co najmniej 6 - więc kiedyś dokupisz.

Molinezje - trzymamy w haremach! 1 + 3.

Kiryski tak jak neonki ryby stadne - minimum 6 sztuk.

Gurami też trzymamy w haremie.

A Skalary to nie ryby na ten baniak.

Jak już będziesz miał dojrzałe akwarium, zajrzyj:

przykladowi-mieszkancy-akwarium-112l-128l-t32927.html

A pani z zoologicznego to się nie powinieneś słuchać, bo opchnie ci wszystko co wlezie.

 

Właśnie w piątek mam zamiar wybrać się do sklepu po nowe ryby ale z tego co mi piszecie to chyba nie warto :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega wyżej ci napisał bakterie możesz wylać nie ma czegoś takiego jak bakterie w płynie, tabletkach itp. Proponuje oddać wszystkie ryby zrobić porządny restart z płukaniem wszystkiego i wymianą całej wody na kranówę. Odczekać minimum 3 tygodnie i dopiero wpuścić ryby uwierz że nie będziesz mieć żadnych problemów. Potem wymiana wody 30% raz tygodniowo choć sam robię jak mi się chcę zwykle co 2/3 tygodnie. Z obsadą również zwróć się na forum by nie przesadzić z ilością itd. Ktoś na forum miał trafny podpis "W akwarystyce pośpiech wskazany jest tylko przy zbieraniu wody z podłogi". Na marginesie twój filtr czyści się raz na pół roku jak ktoś już napisał wodą z akwarium (chodzi oczywiście o gąbkę). Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega wyżej ci napisał bakterie możesz wylać nie ma czegoś takiego jak bakterie w płynie, tabletkach itp. Proponuje oddać wszystkie ryby zrobić porządny restart z płukaniem wszystkiego i wymianą całej wody na kranówę. Odczekać minimum 3 tygodnie i dopiero wpuścić ryby uwierz że nie będziesz mieć żadnych problemów. Potem wymiana wody 30% raz tygodniowo choć sam robię jak mi się chcę zwykle co 2/3 tygodnie. Z obsadą również zwróć się na forum by nie przesadzić z ilością itd. Ktoś na forum miał trafny podpis "W akwarystyce pośpiech wskazany jest tylko przy zbieraniu wody z podłogi". Na marginesie twój filtr czyści się raz na pół roku jak ktoś już napisał wodą z akwarium (chodzi oczywiście o gąbkę). Powodzenia.

Lipa bo to akwarium z rybami ma może z 1 tydzień. Inny problem polega na tym, że nie mam bardzo gdzie oddać tych ryb. Szczerze Wam powiem że to akwarium zrobiłem z myślą o mojej pół rocznej córki która uwielbia przyglądać się na rybki. :(

 

 

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że te "dobre bakterie" to bakterie nitryfikacyjne (poczytaj o cyklu azotowym).

Co do bakterii w płynie, na ten temat są zdania podzielone. Według mnie to niepotrzebny wydatek, ale jak już to masz i nie możesz oddać, to wlej.

Zaszkodzić nie zaszkodzi.

Głównym siedziskiem bakterii w filtrze jest ceramika lub temu podobne złoża, gąbka bardziej robi za filtr mechaniczny nie biologiczny.

Podczas czyszczenia filtra wszystkie wkłady płuczemy w wodzie z akwarium, nie tylko gąbkę.

Filtr nie czyścimy co pół roku, czy co miesiąc tylko jak zauważymy spadek przepływu. Im mniej go otwieramy tym lepiej.

Apropo obsady dowiesz się więcej w dziale do tego przeznaczonym.

Jeżeli nie masz gdzie na dzień dzisiejszy odłowić ryb rób częstsze podmiany, żeby zredukować NH3/NH4, NO2 jak i wzrastające NO3. Może dzięki temu uratujesz rybki i będziesz mógł je oddać. Przedłuży to dojrzewanie akwa, ale może uratujesz ryby.

Jak już zauważyłeś sprzedawcom bardziej chodzi o zysk, więc zanim coś kupisz popytaj na forum a dopiero idź do sklepu.

 

Ps. O pisowni już wiesz... Podpis jest mój. :) Niektórzy zanim coś doradzą, radzę im również uzupełnić wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że te "dobre bakterie" to bakterie nitryfikacyjne (poczytaj o cyklu azotowym).

Co do bakterii w płynie, na ten temat są zdania podzielone. Według mnie to niepotrzebny wydatek, ale jak już to masz i nie możesz oddać, to wlej.

Zaszkodzić nie zaszkodzi.

Głównym siedziskiem bakterii w filtrze jest ceramika lub temu podobne złoża, gąbka bardziej robi za filtr mechaniczny nie biologiczny.

Podczas czyszczenia filtra wszystkie wkłady płuczemy w wodzie z akwarium, nie tylko gąbkę.

Filtr nie czyścimy co pół roku, czy co miesiąc tylko jak zauważymy spadek przepływu. Im mniej go otwieramy tym lepiej.

Apropo obsady dowiesz się więcej w dziale do tego przeznaczonym.

Jeżeli nie masz gdzie na dzień dzisiejszy odłowić ryb rób częstsze podmiany, żeby zredukować NH3/NH4, NO2 jak i wzrastające NO3. Może dzięki temu uratujesz rybki i będziesz mógł je oddać. Przedłuży to dojrzewanie akwa, ale może uratujesz ryby.

Jak już zauważyłeś sprzedawcom bardziej chodzi o zysk, więc zanim coś kupisz popytaj na forum a dopiero idź do sklepu.

 

Ps. O pisowni już wiesz... Podpis jest mój. :) Niektórzy zanim coś doradzą, radzę im również uzupełnić wiedzę.

Na dzień dzisiejszy wygląda to zdecydowanie lepiej, fakt skalary w złej formie (moją poobgryzane troszkę płetwy)ale mam nadzieje ze im się polepszy. Czarna molinezja już nie pływa po dnie tylko po całym akwarium :) oby tak było w dalszej przyszłości, a w piątek może dokupię jakieś rybki i kupię testy.

 

p.s. dzięki kolego Mapet za bardzo ważne uwagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...