Skocz do zawartości

Tetra Aqua Art 60l - filtr i oświetlenie


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Zamierzam założyć swoje akwarium, bo kilkunastoletniej przerwie. :) Od znajomych w ramach prezentu urodzinowego dostałem zestaw Tetra Aqua Art 60l. (cały komplet z filtrem, grzałką, itp.) Mam pytanie dotyczące filtru i oświetlenia:

- w zestawie jest filtr wewnętrzny Tetra Easy Crystal C250/300. Chciałbym go jednak zmienić na jakiś filtr zewnętrzny, kubełkowy - co polecacie do takiego litrażu?

- oświetlenie - w zestawie jest jedna świetlówka T5, wg instrukcji 15W, ale na samej świetlówce jest napisane 13W. Z tego co czytałem to trochę mało, bo powinno być około 0,5W / litr. Co z tym zrobić? Zamontować jakąś inną świetlówkę o większej mocy? Czy znajdę coś takiego co będzie pasowało do tej pokrywy? Czy też mam dodatkowo zamontować drugą świetlówkę? Tylko jak i gdzie, bo z tego co patrzyłem na pokrywę to nie za bardzo da się domontować drugą.

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Minikani 120

-Oświetlenie zależy od typu akwarium jakie chcesz. Jeśli chcesz biotop to zazwyczaj oświetlenie fabryczne wystarcza, ale natomiast jeśli chcesz roślinniak to potrzebujesz 0,5 W/l minimum. Ja w swojej pokrywie Diversy zamontowałem dodatkowo 2 świetlówki 15W (jedna z tyłu, druga z przodu). Tobie wystarczy jedna świetlówka 15W dodatkowo. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do filtra nie baw się w półśrodki typu mini kani 80 czy 120, kupuj filtr przeznaczony do 200-300 litrowego akwarium będziesz mieć święty spokój, a woda będzie krystaliczna ja w jednym baniaku 54l mam Tetre EX700 a w drugim testuje od niedawna Aquaele Midikani 800.

Po odpowiednim ustawieniu filtrów nie ma mowy o jakiejś pralce a obydwa dysponują ponad 6l złożem filtracyjnym. (Aquael jest moim zdaniem nieco lepszy od tetry ze względu na mniejszy pobór mocy i ze względu na prostotę wykonania. Natomiast tetra ma bogatszy osprzęt i łatwiej się ja zalewa. obydwa filtry są niemal bezgłośne.)

 

Natomiast jeżeli chodzi o oświetlenie to raczej nie znajdziesz świetlówki która by spasowała w miejsce standardowej, ponieważ im mocniejsza świetlówka tym jest dłuższa, no i oczywiście musisz się liczyć z mocą statecznika. Dołóż dodatkowe t5 24w w większości mają one ok 55cm długości a jeżeli by była za długa to firma Juvel ma w ofercie świetlówki 24w 44cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra nie baw się w półśrodki typu mini kani 80 czy 120, kupuj filtr przeznaczony do 200-300 litrowego akwarium będziesz mieć święty spokój, a woda będzie krystaliczna ja w jednym baniaku 54l mam Tetre EX700 a w drugim testuje od niedawna Aquaele Midikani 800.

Po odpowiednim ustawieniu filtrów nie ma mowy o jakiejś pralce a obydwa dysponują ponad 6l złożem filtracyjnym. (Aquael jest moim zdaniem nieco lepszy od tetry ze względu na mniejszy pobór mocy i ze względu na prostotę wykonania. Natomiast tetra ma bogatszy osprzęt i łatwiej się ja zalewa. obydwa filtry są niemal bezgłośne.)

Mini Kani to półśrodek? :bije: Mam ten filtr w akwarium 54l, chodzi cicho, woda kryształ, brak problemu ze związkami azotowymi i czego więcej chcieć. Niech najlepiej kupi od razu jakiegoś Eheima np. 2260 bo przecież ma większy przepływ i w ogóle jest większy. Gratuluję pomysłu.

- w zestawie jest filtr wewnętrzny Tetra Easy Crystal C250/300. Chciałbym go jednak zmienić na jakiś filtr zewnętrzny, kubełkowy - co polecacie do takiego litrażu?

Polecam MiniKani 120. Mam w akwarium 54l i działa jak należy. Nie słychać go, brak problemu ze związkami szkodliwymi dla ryb - wszystko OK, a za razem nie jest drogi.

- oświetlenie - w zestawie jest jedna świetlówka T5, wg instrukcji 15W, ale na samej świetlówce jest napisane 13W. Z tego co czytałem to trochę mało, bo powinno być około 0,5W / litr. Co z tym zrobić? Zamontować jakąś inną świetlówkę o większej mocy? Czy znajdę coś takiego co będzie pasowało do tej pokrywy? Czy też mam dodatkowo zamontować drugą świetlówkę? Tylko jak i gdzie, bo z tego co patrzyłem na pokrywę to nie za bardzo da się domontować drugą.

Większa moc = większa długość świetlówki czyli w miejsce 15W nie zamontujesz np. 18W w technologi T8. Wyjściem jest modernizacja z 15W T8 na 24W T5 lecz polecam od razu zakup belki. Również stałem przed tym dylematem i na końcu kupiłem Hagen Glo 2x24W - działa świetnie. Dałem za belkę 140zł, a modernizacja pokrywy przy użyciu jakościowo dobrych podzespołów taniej nie wyjdzie. W zestawie z belką dostałem świetlówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...