Skocz do zawartości

Jak przeliczyć pobór mocy świetlówek na pobór mocy LED


URSUS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w dziale "zrób to sam" założyłem temat: "Wstęp do: stalowy stół i oświetlenie LED-owe własnej roboty". I mam dość poważny problem z doborem mocy LED-ów. Zakładam nowy temat w tym dziale, gdyż myślę ze to najlepsze miejsce na takie rozważania.

 

link do tematu: wstep-do-stalowy-stol-i-oswietlenie-led-owe-wlasnej-roboty-t50996.html

 

pytanie na które szukam odpowiedzi:

Jaką dać moc? Wszędzie podawana jest moc świecenia (a raczej pobór mocy elektrycznej z sieci) dla świetlówek. Wiem, ze LED-y maja pobór mocy około 8 krotnie mniejszy, ale to jest współczynnik szacunkowy i na pewno niewystarczająco dokładny do akwarystyki. Dlatego zadaję pytania: Jaki przyjąć współczynnik poboru mocy z sieci dla LED (waty) na jeden litr akwarium. Jak łatwo przeliczyć ten współczynnik z świetlówek na LED-y (np: 0,5 W/l świetlówka ile to W/l LED).

 

próbował z Was ktoś takiego rozwiązania?:

A może inaczej, trafił ktoś z Was kiedyś na przelicznik litrażu akwarium na lux-y (natężenia oświetlenia)?. Można by było zrobić światło do akwarium według standardowych wytycznych dla świetlówek (np: 0,5 W/l) zmierzyć fotograficznym miernikiem intensywności światła ile go jest i tle dać LED-ów aż efekt będzie taki sam.

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi tu tylko o waty, ale także o barwę światła. A ledy mają barwę zimną czyli coś ok. 2000K-4000K, ale nie jestem do końca pewny.

2000-4000 k to bardzo ciepłe światło, a nie zimne. Jest ono wręcz żółte i przyjemne dla ludzi w domu.

 

Z LEDami jest ten problem, że jest mnóstwo chińskiej tandety na rynku, która tylko na papierze reprezentuje jakieś wartości oświetlenia. Jeśli jednak kupisz porządne to możesz przyjąć, że LED daje ok. 4,5 razy intensywniejsze światło, niż standardowa dobra świetlówka. Sam szukałem ostatnio coś na ten temat i takie informacje uzyskałem. Można więc przyjąć, że chcąc uzyskać 50W w akwarium LEDy muszą mieć moc mniej więcej 15W, żeby był margines. Ale nie jestem pewien czy w LEDach nie ma innych istotnych parametrów, bo wydaje mi się, że sama wartość mocy jest tu drugorzędna tak naprawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. własnych doświadczeń dla typowego akwarium (50cm wys) stosuję przelicznik 10Wat na 100l wody. Przy takim oświetleniu i świeceniu 12h dziennie, rośliny rozwijają się prawidłowo bez CO2, oraz populację glonów mam pod kontrolą. Proponuję dawać diody LED Creed o mocy 1W wychodzi najkorzystniej. W przeliczeniu Lumen/watt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, w końcu jakieś konkrety.

 

Wiem już sporo o jakości chińskich LED-ów, zgłębiam ten temat od jakiś 4 lat i używam tylko koreańskich. Przelicznik 10 W na 100l wody sam chciałem zastosować. Planuję lampę 5-10-15 W do 145 litrowego (brutto) zbiornika, dodatkowo regulowana wysokość od lustra wody. Oczywiście prócz mocy świecenia bardzo istotne jest widmo światła czyli jego złożoność z poszczególnych kolorów tak aby było jak najbliższe naturalnemu (słonecznemu). LED-y firmy Creed moim zdaniem są kiepskie, będę korzystał z modułów LED-owych a nie z LED-ów mocy.

 

Jeszcze raz dzięki za konkrety.

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LED-y firmy Creed moim zdaniem są kiepskie, będę korzystał z modułów LED-owych a nie z LED-ów mocy.

 

URSUS

Tutaj się nie zgodzę - diody Creed są diodami jednymi z lepszych na rynku - a większość właśnie traktuje je jako gorsze z niewiedzy. Wytłumaczę - chińskie, koreańskie czy inne tego typu nie są kontrolowane przez wymogi UE czyli co zleceniodawca będzie kazał napisać na opakowaniu to producent zrobi. Diody produkowane w UE muszą spełniać normy i są poddawane testom. Czyli tak naprawdę chińskie diody (np 1W) jak mają napisane że dają 100-120 lumen to znaczy że dają 70-80, produkty UE jak mają napisane 100 to dają 100.lumen...

Spotkałem się kiedyś na allegro z żarówkę diodową 300lumen 5W za 19zł/szt - sprzedanych 180szt w tydzień, więc dzwonie do hurtowni z którą współpracuję, a ona mi mówi że żarówki o takich parametrach w hurcie z ceną "jak dla mnie przy zamówieniu 500-1000szt" za jaką mogę mieć to 28,20. To ja się pytam skąd ta cena jak po allegro chodzą po 19 - to się wykład zaczął jak importerzy z chin nabijają ludzi w butelkę oszukując na parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...