Skocz do zawartości

Wstęp do: stalowy stół i oświetlenie LED-owe własnej roboty


URSUS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

całość z dwoma filtrami pobiera mi 50W

Napisz jeszcze jaki masz pobór mocy samych LED-ów. Na filtrach masz na pewno napisane ile pobierają mocy odejmij to od tych 50W, albo jak mierzyłeś moc miernikiem zrób to z wyłączonymi filtrami grzałka itp.

 

Z góry dziękuję

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym tygodniu podam na forum schemat prostego ściemniacza do Ledów, kiedyś projektowałem różne elektroniczne duperele na zamówienie. Do swojego zbiornika mam stateczniki elektroniczne z wbudowanym dimerem więc będzie symulacja wschodu i zachodu słońca.

 

Do zwykłego statecznika jak też elektronicznego nie wolno stosować ściemniaczy takich jak do zwykłych żarówek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry mają po 8W czyli same diody mają 34W~

 

Przy obliczaniu poboru nie należy kierować się tym ile W mają w nazwie. Mam kilka diod, które w opisie miały napisane że są 5W-owe ale nie są bo działają na napięciu 3,6V przy natężeniu 1A, czyli pobierają 3.6W

 

Dodam że dobrze jest je pogrupować i robić jakby lampy HQI, wtedy jest lepszy efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Diody mocy się grzeją i radiator jest potrzebny, ponieważ moc diody uwalniana jest na bardzo małej powierzchni.

Dobra dioda czy nie zasada działania jest taka sama, najwyżej wcześniej padnie lub zmniejszy strumień światła.

 

Też chciałbym po zmianie zbiornika na większy wykonać pokrywę samodzielnie i oświetlić LED'ami powerled (podobno te z pasków szybko tracą swoje właściwości). Diody Cree są stosowane np. w lampach nurkowych.

Właśnie kombinuję system opuszczania lampy na linkach i bloczkach.

Widziałem taki system w jednej lampie, z ciężarkiem który stabilizuje wysokość podwieszenia - nie trzeba kołowrotków (np:w google "lampa wisząca Marian regulowana wysokość").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też będę swoją podwieszał, ale na wysięgniku. Jak już ją zawieszę uaktualnię temat: oswietlenie-led-drewno-i-plexi-t51245.html

 

Co do do LED-ów Cree, to nie w tym problem, że jest duża moc na małej powierzchni. Problem polega w zasilaniu 3,6 V zamiast 12 V co przy tej samej mocy powoduje większy pobór prądu. Jak powszechnie wiadomo straty energii elektrycznej zależą od prądu a nie od napięcia. Dlatego w energetyce transformuje się napięcie do wysokich wartości w celu transportu tej mocy na dalekie odległości. Oczywiście LED-y Cree są dobre ale do wszelkich latarek itp zasilanych z baterii gdzie dużo łatwiej uzyskać 3,6 V niż 12 V.

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Potwierdzę wypowiedź e_gregora - Diody mocy się grzeją, a przy wyciąganiu z nich 100% mocy nawet te małe radiatory nie są w stanie wychłodzić diody, aby długo posłużyła. Stosuję diody w podświetleniu akwarium od 2 lat - pierwsze podświetlenie zrobiłem na taśmach ledowych w żelu - efekt bardzo dobry, ale po ok 5 miesiącach taśma zrobiła się matowa i straciło ok 40% na jasności.

Drugim rozwiązaniem były moduły ledowe w kostkach izolowanych żywicą - efekt taki sam jak przy taśmach, ale zarówno i taśmy i moduły na dłuższą metę nie były tak energooszczędne jak diody mocy. Zarówno te pierwsze jak i drugie pobierały ok 40W (150cm szerokości zbiornik) co w porównaniu ilości światła emitowanego z diod mocy było nieporównywalnie mało wydajne. Teraz mam 36 diod mocy 1W które zamontowałem dodatkowo na blaszkach aluminiowych z czego wyciągam 4320 lumenów. To o niebo lepszy wynik niż na świetlówkach i o ponad 50% lepszy wynik niż na taśmach ledowych. Diody mają szeroki kąt świecenia, więc dla dobrego oświetlenia należało by dać soczewki (kolimatory) na diody które zmieniają kąt świecenia lub zamontować ich ok 1,5 razy więcej niż się wstępnie zakłada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Widzę, że dyskusje o LED-ach maja znikomy sens. Jest ich tyle na rynku różnych jakościowo, że zaczyna to przypominać porównywanie TATA do BMW. Sam ciągle dostaje próbki od rożnych producentów i niektórzy naprawdę nie nadążają za konkurencją.

 

jungu to optymistyczna informacja, że coś rośnie na LED-ach. Czemu ci zmatowiały? Zasłoniłeś je jakoś od wody? Może to nalot z kamienia?

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jungu to optymistyczna informacja, że coś rośnie na LED-ach. Czemu ci zmatowiały? Zasłoniłeś je jakoś od wody? Może to nalot z kamienia?

 

URSUS

Nic na nich nie rosło... po prostu żel w którym były zalane diody dostał wilgoci i zaczął, matowieć. Pracuję na tych ledach już 3 lata i wiem co się może z nimi dziać - nawet w hermetycznym opakowaniu żel wyschnie i zrobi się twardy jak żywica. Te diody po prostu nie do końca się nadają. Później jak diody zmatowiły, to zanim zmieniłem na te w żywicy dołożyłem jeszcze dwa paski taśmy, ale tym razem włożyłem je w przeźroczysty wąż i zaizolowałem od wilgoci. To wytrzymało trochę dłużej ale zaczął matowieć również i wąż, chociaż w niewielkim stopniu.

To matowienie to nie jest osadzający się kamień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...