Skocz do zawartości

początek przygody.akwarium 112l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Panie/Panowie mam parę odnośnie sprzętu jaki obecnie posiadam, oraz co do samej obsady jaki w nim miała by zamieszkać. Ale od początku...

 

akwarium: 80x35x40 (szerokośćXgłębokośćXwysokość) 112litry

filtr: Heilea RP-600 (http://www.hailea.com/e-hailea/product1/RP-600.htm)

grzałka: Aquael AQ-200 200W

pokrywa z oświetleniem: 2x24W

 

I tak by się prezentowała strona "techniczna". Czy ten filtr jest wystarczający do akwarium? Czy raczej myśleć nad zakupem czegoś innego? W filtrze, w gąbce znajdował się węgiel, z tego co poczytałem na forum, raczej stosowany po użyciu leków a nie na co dzień, więc wymieniłem na gąbkę bez "wkładki".

 

Oświetlenie...tutaj pewni by się przydało info o roślinkach, także będą:

- camomba caroliniana

- sagittaria subalata

- wąkrotka białogłowa

- hedyotis salzmannii

- hygrophila polysperma

 

no i oczywiście podłoże: biały piasek, a w jednym narożniku malutki czarny żwirek

 

No i czytając juz parę tematów domyślam się, że te 2x24W świetlówki to troszkę za mało może być,czy może wystarczy?Pod roślinki pójdą kulki torfowe.

W akwarium będą jeszcze dwa korzenie obsadzone mchem: taiwan moss. Myślałem również o jakimś kamieniu/-ach oraz uciętych rurkach bambusa.

 

No i teraz obsada...Wiele rybek po głowie chodzi i powiem tak, na pewno będą:

- 6 otosków

- 6 kirysów spiżowych bądź panda

- krewetki red cherry

 

No i co dalej przyznam nie wiem, wszystkie ładne...ale pewni będą to neonki bądź kardynałki, i teraz pytanie czy do neonków, oraz rybek i krewetek podanych ciut wyżej można dać gurami?Jeśli tak to jakie?Ile?

 

No i na koniec parametry kranówki, którą zalałem akwarium (info ze strony miejskich wodociągów):

ph 7,90

żelazo (mg/dm³) 0,020

mangan (mg/dm³) 0,015

twardość (mg/dm³) 195

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr będzie troch za mało wydajny lepiej zainwestuj w jakiś kubełek. Światła by wystarczył 0,43W/L (jakie świetlówki są zamontowane?") oraz przydała by się tobie instalacja CO2 dla roślin i jeszcze trzeba pomyśleć o nawożeniu akwarium (ale to musi ci podpowiedzieć ktoś z doświadczeniem). A jeszcze pod żwirek zamiast kulek lepiej dać ziemie ogrodową lub jakiś substrat.

Nie jetem pewien czy biały piasek będzie się dobrze prezentował na całym dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dziękuję za pierwsze odpowiedzi...

 

I teraz tak, co do filtra:

a) ten mój RP600 kompletnie nie da rady i natychmiast potrzebny inny

b) da radę, ale myśleć nad innym trzeba

c) a gdybym tak dołożył aquela FAN-1 plus, myśląc pomału nad zakupem innego

 

Co do ziemi pod piasek...hmhmh...może być ciężko, piasek już wsypany na 4/5cm a akwarium zalane, żeby dojrzewało. Natomiast wygląd jak dla mnie ok, powiem, że moje oko cieszy całe akwa w białym piasku, z czarnym narożnikiem

 

No i co z tą obsadą...kirysy/otoski/neonki/krewetki rc i te gurami, mogę je dodać?Powiedzmy sztuka gurami czekoladowego??Czy za trudna rybka dla początkującego?Inne gurami??A może prętnik karłowaty??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za roślinki...podoba mi się Lemna minor (może ktoś z forum ma i chętnie sprzeda?) rybki będą kupowane w sklepie internetowym, u mnie w mieście czekoladowych nie ma, a tam są dostępne, ale mam nadzieję, że jak poproszę o parkę, to takie wyślą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemna minor jest chyba najbardziej pospolitą rośliną na powierzchnię więc w tym sklepie w którym kupujesz rybki zapytaj może dorzucą gratis :D szybko się rozrasta więc niewiele ci jej potrzeba na początek. Z biegiem czasu będziesz rozdawał albo wywalał bo będzie tego za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję troszkę najpierw poczytać na temat zakładania akwarium z roślinami >>>> moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html, A potem cokolwiek o nawożeniu. >>>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html . Biały piasek będzie tak długo ładny dopóki go ryby nie obsrają - ponieważ i tak i tak chcąc mieć rośliny powinieneś zrobić żyzna podłoże to przy okazji pomyśl nad wymiana białego piasku na jakiś inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie nad filtrem pomyślę...ale czy to według Was tak na pilnie trzeba, czy przez powiedzmy jakiś czas ten RP600 da radę?No i co myślicie o obsadzie:

- otosek 6 sztuk

- kirys panda/pstry 6 sztuk

- neon innesa 15 sztuk

- krewetki rc

i do tego parka gurami albo parka barwniaka, która parka lepiej sie na da?

 

roślinki to:

- camomba caroliniana

- sagittaria subalata

- wąkrotka białogłowa

- hedyotis salzmannii

- hygrophila polysperma

- z dekoracji dwa korzenie a na nich mech...

 

No i na koniec parametry kranówki, którą zalałem akwarium (info ze strony miejskich wodociągów):

ph 7,90

żelazo (mg/dm³) 0,020

mangan (mg/dm³) 0,015

twardość (mg/dm³) 195

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przepraszam, że jeden pod drugim.

 

Akwarium zalane 15/08, więc pomału można myśleć nad wpuszczaniem mieszkańców. Moja wizja jest taka:

- neon inessa - 20 sztuk

- gurami dwuplame - parka

- kirys spiżowy - 6 sztuk

- po dnie, wśród roślinek i mchu kręciło by się parę krewetek red cherry

 

Nie będzie za dużo?

 

No i dla przypomnienia:

akwarium: 80x35x40 (szerokośćXgłębokośćXwysokość) 112litry

filtr: Heilea RP-600 (http://www.hailea.com/e-hailea/product1/RP-600.htm)

grzałka: Aquael AQ-200 200W

pokrywa z oświetleniem: 2x24W

 

I tak by się prezentowała strona "techniczna". Czy ten filtr jest wystarczający do akwarium? Czy raczej myśleć nad zakupem czegoś innego? W filtrze, w gąbce znajdował się węgiel, z tego co poczytałem na forum, raczej stosowany po użyciu leków a nie na co dzień, więc wymieniłem na gąbkę bez "wkładki".

 

Iinfo o roślinkach, są posadzone:

- camomba caroliniana

- sagittaria subalata

- wąkrotka białogłowa

- hedyotis salzmannii

- hygrophila polysperma

 

no i oczywiście podłoże: biały piasek, a w jednym narożniku malutki czarny żwirek

 

 

W akwarium są jeszcze dwa korzenie obsadzone mchem: taiwan moss, ucięte rurki bambusa oraz trzy kamienie (po teście octowym)

 

 

No i na koniec parametry kranówki, którą zalałem akwarium (info ze strony miejskich wodociągów):

ph 7,90

żelazo (mg/dm³) 0,020

mangan (mg/dm³) 0,015

twardość (mg/dm³) 195

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A może kolega to czytał?

http://www.superakwarium.pl/neon-innesa-id419.html

Neony przy zbyt jaskrawym podłożu tracą barwę.

Co do piasku, hm, nie mam niestety z tym podłożem dobrych wspomnień. Po prostu rośliny nie za bardzo chciały rosnąć.

Ale na pewno bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzą.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...