Skocz do zawartości

Błędy w nawożeniu?


jaakova
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś pół roku nawożę solami. Proporcje dobieram według kalkulatora, mikro rozcieńczam według instrukcji z buteleczki (Intermag). CO2 nie żałuję. Światła jest dostatek. A jak się okazuje rośliny mają kiepski przyrost. Co gorsza niektóre zdychają, a inne obłażą glony (?). Czasem w akwa brakuje Fe, ale wtedy dolewam więcej mikro. Macie jakieś pomysły na zmianę nawożenia? Obecnie leję na przemian (oprócz soboty) 3 ml mikro i 20 ml makro. To co widać na liściach to glony, czy niedobory/nadmiary?

Pozostałe parametry akwa w linku z opisu.

 

PO4 - 5,0 mg/l

Fe - 0,25 ml/l

NH3 - 0

ph - 7

NO2 - 0

NO3 - 50

GH - 21

KH - 10

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pisanie o tym że światła jest pod dostatkiem lub też ze lejesz mikro i makro..nic nam nie mówi. Ile to jest "pod dostatkiem" ?Podaj dokładne oznaczenie świetlówek/lamp - przelicznik W/l.

Po drugie - to że makro rozrabiasz według kalkulatora wcale nie oznacza że twoje akwarium się z tymi wyliczeniami zgadza - widać że nie bardzo. Z jakiego kalkulatora korzystasz? I jakie dawki nawozowe stosujesz w przeliczeniu mg/l tygodniowo. Opisz bardzo dokładnie sposób nawożenia.

Po trzecie - przy tak wysokim poziomie PO4 zelazo powinno być już ok 0,8mg/l - jaka była instrukcja na butelce? z mojego doświadczenia wynika jednak ze za pomocą samego mikro intermagu tego wyniku prawidłowego nie osiągniesz ponieważ znacznie przedawkujesz inne pierwiastki śladowe. Należałoby rozrobić nowy nawóz mikro - jako baza intermag ale wzbogacony chelatem zelaza aby podnieść jego poziom bez podnoszenia pozostałych śladowych.

żeby odnieść się do jakichkolwiek danych odnośnie twojego nawożenia potrzebna jest też wiedza na temat wielkości zbiornika - a tak najlepiej by było gdybyś opisał go według schematu - glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html wtedy będziemy myśleć co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak podałem w pierwszym poście - pozostałe dane w linku z opisu. Podam jeszcze raz na wszelki wypadek:

 

Akwarium:

- 80x35x40 - 112l

 

Oświetlenie:

- Standardowe w pokrywie - 2x18W

- Dodatkowe - 2x24W (8000K i 10000K)

 

Filtracja:

- Aquael Wersamax FZN-3 - wkład ceramiczny

 

Nawożenie:

- Metoda EI

 

Technika CO2:

- Butla ciśnieniowa i atomizer

 

Podłoże:

- 5l - JBL Aquabasis Plus

- 15l - JBL Manado

 

Nawozy dozuję:

Nd - 3 ml mikro

Pon - 20 ml makro

Wt - 3 ml mikro

Śr - 20 ml makro

Czw - 3 ml mikro

Pt - 20 ml makro

 

Korzystam z kalkulatora Spider'a. Makro rozrabiam według proporcji podanych przez kalkulator.

Mikro - instrukcja mówi, aby zawartość buteleczki wlać do 600 ml wody. Następnie dozować 1ml/100l dziennie.

 

Co do CO2 to popsuł mi się licznik bąbelków, ale na manometrze mam ok. 25-30 barów (dozuję przez atomizer).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie:

- Metoda EI

Nawozy dozuję:

Nd - 3 ml mikro

Pon - 20 ml makro

Wt - 3 ml mikro

Śr - 20 ml makro

Czw - 3 ml mikro

Pt - 20 ml makro

 

Korzystam z kalkulatora Spider'a. Makro rozrabiam według proporcji podanych przez kalkulator.

No i fajno jest - tyle że dalej nic z tego nie wiadomo ile konkretnie i czego rozrabiasz w jakiej ilości wody - moze rozrabiasz 10g suchego nawozu w wiaderku wody i dozujesz 20ml ? jak ja Ci napiszę ze ja dozuję np 10ml KNO3 na 500 litrów wody to zgadnij jaki mam poziom NO3 w akwarium w mg/l?

Mikro - instrukcja mówi, aby zawartość buteleczki wlać do 600 ml wody. Następnie dozować 1ml/100l dziennie.

A ta "buteleczka" to ile ma pojemności 50 ,100, 500ml?

Jeśli nie podasz szczegółów to nie sadzę żeby ktoś się podjął zgadywania ile czego do akwarium podajesz i co robisz nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z grubsza wiemy o co chodzi - akwarium jest przenawożone i to z całą pewnością - jak często i w jakiej ilości robisz podmiany wody? To bardzo istotne przy metodzie EI.

Prawdę mówiąc jak dla mnie ta metoda jest zbyt ekstremalna choć całkiem logiczna i ogólne założenia są słuszne. Nie mniej jednak moja propozycja to zmiana systemu nawożenia na nawożenie zbilansowane pod Twój zbiornik. Przeczytaj artykuł >>>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html jeśli zdecydujesz sie na zmianę metody nawożenia (nawożenie solami ale nieco inaczej) to możemy z tematem powalczyć - przy metodzie EI nie będę umiał Ci pomóc - nie mam żadnego doświadczenia w tym systemie i żadnej praktyki jedynie jakąś cząstkową wiedzę - a to trochę mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za głupie pytanie, ale czy codzienna dawka oznacza 7 dni w tygodniu?

To oznacza, że tygodniową dawkę danego pierwiastka dzielisz na 7 i podajesz codziennie. A jak chcesz jeszcze dokładniej to: jeśli 70mg/l danego pierwiastka musisz podać raz w tygodniu to dzielisz 70mg/l na 7dni i wychodzi, że musisz codziennie podawać 10mg/l danego pierwiastka.

I czy makro i mikro są dozowane codziennie czy naprzemiennie?

Codziennie, makro rano, mikro wieczorem. To zależy też od tego jaką metodę zastosujesz, jeśli podawanie codzienne to tak jak wyżej pisałem, jeśli chcesz iść "klasykiem" to: poniedziałek-makro, worek-mikro, środa-makro, czwartek-mikro, piątek-makro, sobota-stop, niedziela-podmiana, itd. :)

Moim zdaniem trochę przesadziłeś z dawkami - widać po wynikach testów. Najlepiej jak dokładnie napiszesz ile czego podajesz ale nie w mililitrach tylko mg/l(dawka dzienna lub tygodniowa) - zobaczymy jak to sobie wyliczyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...