Skocz do zawartości

Start LT


Jaśko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie założyłem nowe akwarium wody wlałem ok 48l. 19l ze starego akwarium i 29 odstanej wody z kranu. Kamienie i żwirek wygotowałem tylko raz w wodzie bez soli dokupiłem kilka nowych rośli reszta starych. Na podłoże dałem ok 3cm ziemi ogrodowej przykrytą moskitierą i przysypałem żwirkiem warstwą od 2cm z przodu do 5cm z tyłu. Rybek nie mam jeszcze żadnych, filtr HBL-701 ustawiony na minimum. Niepokoją mnie trochę parametry wody, przed chwilą zrobiłem test NO3=5mg/l, PO4=5mg/l. I nie wiem co mam teraz robić bo rośliny zaczynają brązowieć i wiem że będą gniły bo tak miałem w starym akwarium NO3=5mg/l i wygniło prawie wszystko. Mam roztwór soli KNO3 zrobiony do mojego akwarium bo stare akwarium nawoziłem. Próbuję zrobić Low-Tech i proszę o poradę czy nawozić KNO3 czy czekać jeszcze i obserwować co będzie działo się z roślinami i co robić z PO4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam 5 Gupików, 4 samice i samca :).

Pytanie dodatkowe. Ile czasu muszę czekać w mojej sytuacji aż akwarium będzie gotowe na wpuszczenie rybek (oczywiście mniej więcej bo chyba nikt nie jest w stanie tego określić z dokładnością do jednego dnia), i czy do tego czasu podawać jakieś nawozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za książką Diany Walstad mawiają że "LT dojrzewać nie musi", ale jest to ściema nie mniejsza od tego że nie musi dojrzewać po biostarterze. Licz standardowe 2 tygodnie od zalania, a obsadę podziel sobie na dwa rzuty tak żeby nie wpuścić wszystkiego w jeden dzień. Możesz zrobić taki mały trick, wrzuć szczyptę pokarmu na dno. NO3 powinno ruszyć w górę naturalnie po tygodniu od założenia baniaka, ale tak będzie go więcej i namnoży się więcej bakterii nitro, które przydadzą się jak już będą ryby.

 

Nawozów próbuj nie ruszać. Daj sobie przynajmniej miesiąc/dwa bez nich jeśli to ma być LT z prawdziwego zdarzenia, a nie po prostu roślinniak na substracie. Może się uda, bo na tym opiera się cała filozofia tego typu baniaków, a mało komu to wychodzi. Zadbaj o jak największą biomasę roślinną. Przynajmniej 50% dna musisz mieć obsadzone, inaczej nie ma co kombinować.

 

Gupiki się nadadzą, ale to będzie wciąż mało. Jak nie chcesz mieć gupikarium, to dokup sobie platek. Gdyby to był duży baniak, można by kupić Ancistrusy sp., ale tutaj miałyby za ciasno, a stado otosków nie brudzi nawet w połowie tak jak jeden duży zbrojnik. Nie polecam za to neonów i innej tego typu drobnicy do LT, za mała przemiana materii. Głównym źródłem nawozów w LT [nie tylko azotu] są ryby, przez pokarm wprowadzamy pół tablicy Mendelejewa i ta fabryka musi działać jak najlepiej. Dobrze gdybyś tam miał przynajmniej 10-12 dobrze karmionych dorosłych żyworódek + narybek [ew. możesz dołożyć bojka który będzie zjadał częściowo młode, ale może też się skusić na samce gupika - to zależy od charakteru danego osobnika].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem tylko o Gupikach ale ostatnio po raz pierwszy widziałem na żywo Bojownika Syjamskiego w sklepie i mi się spodobał, więc może tę bestję kupię, ale zastanawiałem się też na Crystal Red, choć nie wiem czy to się z Bojownikiem nie pogryzie. Co do nawozów to już raz przez brak azotu wygniły mi prawie wszystkie rośliny w niespełna tydzień i nie chciał bym powtórki. Akwarium mam chyba przyzwoicie obsadzone, wstawiam fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, no to za mało, może to tłumaczyć zbyt duży poziom PO4? Mam u siebie: ECHINODORUS AMAZONICUS, MOCZARKA, MICROSORIUM PTEROPUS, SAGITTARIA SUBULATA, VALLISNERIA TORIFOLIA, HYGROPHILA CORYMBOSA, LILAEOPSIS BRASILIENSIS.

Może jakieś propozycje co i ile mógł bym dokupić z mało wymagających i niezbyt drogich rośli bo szczerze powiem że budżet już trochę przekroczyłem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupiki się nadadzą, ale to będzie wciąż mało. Jak nie chcesz mieć gupikarium, to dokup sobie platek. Gdyby to był duży baniak, można by kupić Ancistrusy sp., ale tutaj miałyby za ciasno, a stado otosków nie brudzi nawet w połowie tak jak jeden duży zbrojnik. Nie polecam za to neonów i innej tego typu drobnicy do LT, za mała przemiana materii. Głównym źródłem nawozów w LT [nie tylko azotu] są ryby, przez pokarm wprowadzamy pół tablicy Mendelejewa i ta fabryka musi działać jak najlepiej. Dobrze gdybyś tam miał przynajmniej 10-12 dobrze karmionych dorosłych żyworódek + narybek [ew. możesz dołożyć bojka który będzie zjadał częściowo młode, ale może też się skusić na samce gupika - to zależy od charakteru danego osobnika].

A jak by się miał do tego jeden albo dwa Skalary znajomy się chce pozbyć więc może mi dać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...