Skocz do zawartości

Glony nitki- pomocy 300l - odświeżenie tematu , str 3.


tysonus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czytałem wiele na ten temat ale im więcej czytam, tym bardziej nie wiem co robić. Pojawiają się u mnie glony chyba nitkowate. Jest ich stopniowo coraz więcej. Proszę o pomoc, co dalej robić, bo zaatakowały mi mchy i pojawiają się w innych roślinach np. duży heniek.

 

1.Zalane 24.05.2012r

2.Poj. 300l. , 120x50x50

3. Oświetlenie 2x30W T5 i 2x54W T8 ( 6500K i 10000K)

4.T5 (60W) świeci 9h oraz Wszystkie T5+ T8 ( 168 W ) świeci 6h.

5.Podłoże to zwykły żwirek + kulki gliniane pod korzenie

6. Filtracja: Zew.Kubełek JBL e1501 ( wylot porusza taflą wody) i wewnętrzny aquael fan 2 do którego podłączony jest wężyk z bimbrowni

7.Zbiornik ogólny

8.Ozdoby to korzeń i kamień obrośnięty mchem

9.Rośliny: Bacopa, moczarka kanadyjska, duży heniek, mech java, gwiazdy wodne, mały heniek od niedawna, pistia, pelia, anubias, limnofilia bezszypułkowa.

10.Obsada:30x neon inessa, 10 otosów, 5 kosiarek, 7 platek ( 4 młode ), 5 gupików ( 2młode ), glonojad, 2 sumy (kiryśnik plamisty )

11. Podmiany 2 x w tyg 10% - 30 litrów ( nie mam możliwości by odstała większa ilość-brak zbiorników). Woda z kranu, odstała 3-4dni

12.Nawoże aqua art "Classic" 2 naciśnięcia dozownika codziennie + kulki gliniane JBL w podłożu

13.CO2 podawane z bimbrowni przez wewnętrzny filtr. Ostatnio założyłem 2 bimbrownie ( brak funduszu na butle)

14. Parametry wody robione testem paskowym JBL easy test:

ph=7,2-7,5

kh= 15 ( kilka dni temu było 10 )

Gh>21

NO3= 0-10

NO2=0

15.Miesiąc temu dołożyłem oświetlenia ( wtedy właśnie zaczęło się powoli z tymi glonami). Wcześniej były 3 świetlówki 30W T8 ale dla roślin tupu mały heniek, zrobiłem nową pokrywę z PCV z oświetleniem j.w.

16.Ryby karmione płatkami rano i wieczorem. Zjadają dość szybko. niewiele albo nic nie zostaje. Dodatkowo 2-3x tyg dostają trochę mrożonego typu ochotka

 

zdjęcia dziś. 04.08.2012

http://desmond.imageshack.us/Himg521/scaled.php?server=521&filename=dsc0981e.jpg&res=landing

 

http://desmond.imageshack.us/Himg560/scaled.php?server=560&filename=dsc0985e.jpg&res=landing

 

http://desmond.imageshack.us/Himg820/scaled.php?server=820&filename=dsc0988j.jpg&res=landing

 

 

Problem to pojawianie się nitek. Gdy staram się je usunąć ręcznie to niekiedy wyrywam całe rośliny. Nie jest z nimi bardzo zle ale występują coraz częściej i coraz więcej roślin atakują. Do tego pojawiły się na liściach anubiasa zielone kropki. Proszę o pomoc, co robić by nad tym zapanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bimbrownia nie nadaje się do tak dużego zbiornika to pierwsza sprawa - glony pojawiły się bo - światła jest dużo , CO2 za mało - nawożenia makro nie ma wcale za to jest przenawożenie mikro. No i to są powody powstawania glonów w Twoim zbiorniku. Do czasu zakupu instalacji CO2 zmniejsz ilość światła. A jak już kupisz butlę trzeba będzie zacząć nawozić zbiornik - o tym poczytaj tu >>>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Szkoda ze nie zrobiłeś żyznego podłoża - na dłuższa metę czarno widzę roślinniak HT z samym żwirkiem i kulkami - będą problemy z nawożeniem i utrzymaniem parametrów . Żwirek nie ma właściwości sorpcyjnych - nie może chłonąć nadmiarów ani ich oddawać w czasie niedoborów pierwiastków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz. Jeśli u mnie nie ma nawożenia makro, to co mogę podać, jeszcze zanim kupie butle? Miało być to akwarium ogólne, ale tak stopniowo dosadzałem, i w końcu dołożyłem światła. Z podłożem już dawno zrozumiałem swój błąd. Jeszcze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli u mnie nie ma nawożenia makro, to co mogę podać, jeszcze zanim kupie butle?

Trzeba zacząć nawożenie makro - jak Cię stać na nawozy firmowe - polecam nawożenie nawozami z serii Easy life ale dokładnie takie same efekty za 10 razy mniejsze pieniądze można uzyskać nawożąc nawozami samodzielnie komponowanymi- przy zbiorniku 300 litrów różnice w kosztach będą znaczące i odczuwalne. Nawożąc firmowymi nawozami koszt miesięczny to ok 150zł może więcej - nawozami własnoręcznie zrobionymi ok 10zł . Różnica będzie jeszcze większa kiedy doliczymy jeszcze E-carbo (węgiel w płynie) zamiast CO2.

Najpierw więc musisz się określić na jaką linię nawożenia chcesz się zdecydować - wtedy można zająć się szczegółami z tym że pozostaje nierozwiązana kwestia podłoża która będzie miała znaczący wpływ na całokształt - w tym stanie w którym jest nie spodziewaj się cudów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zależy mi by mieć jakiegoś wybitnego roślinnego akwarium. Kosztów zbyt dużych również wolałbym nie ponosić. Zastanawiam się nad kupnem butli albo rezygnacji z roślin w akwarium ( może tanganika? ). Jeśli natomiast wybrałbym kupno butli to podejrzewam , że i potrzebny byłby restart i zmiana podłoża. Teraz pytanie - jakie podłoże wybrać? Jak wspomniałem , ponosząc wydatki na technikę CO2 , chciałbym zaoszczędzić na czym się da. Wiem, że nie zawsze się da, ale choć tam gdzie można. Więc co z podłożem? No i czy czekają mnie jeszcze jakieś niespodzianki? Teraz wiem , że popełniłem kilka błędów i dziękuję za pomoc w ich usuwaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłączyłem świetlówki t8 (2x30W) i oświetlam tylko t5 2x 54W przez 6 godzin na dobę. Glony-nitki usuwam mechanicznie ( ręką ) i zauważyłem że jest ich mniej ( trochę ) ale nadal występują. Butle CO2 mam już zamówioną 8l- 6kg i do tego chcę kupić taki zestaw : http://allegro.pl/show_item.php?item=2546041228 ( czy to dobry pomysł? )

Aktualnie z bimbrowni podaje ok 1 bąbel na sek. Zamówiłem również makro i mikro na allegro (gotowe porcje do wymieszania w wodzie ). Proszę o komentarz do moich czynności. Co robić by tych nitek nie było wogóle ? Czy jeśli podam więcej CO2 z butli to one zginą ? Jak to ma wyglądać z dalszym losem mojego akwa? Co jeszcze mogę zrobić? dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No więc moja sytuacja wygląda teraz następująco :

Dozuje CO2 z butli ok 3 bąble na sekundę ( czy to nie za dużo? Sporo osób pisze ze 2b/s. ).

Światła mam 2x54W T8 i 2x30W T5 ( ile światła świecić i ile czasu ? Do tej pory było 6h), ( zmniejszyłem z powodu glonów )

Stosuje makro i mikro z linku powyżej.

Glonów-nitek jest mniej ale nie wiem czy giną czy tu przez to ze regularnie je wyjmuje mechanicznie (tj ręką , pęsetą i czym się da )

Choć w mniejszej ilości to nadal występują, co robić by się ich pozbyć całkowicie ?

Parametry wody dziś :

test paskowy JBL 6in1 NO3=10 , NO2=0 , KH=6-10 , GH= 14-21 , Ph= 7,6

test kropelkowy zoolek Ph = 7,2

Ph testem kropelkowym wieczorem wynosi 7-7,2 a rano 7,4-7,5. Czy te skoki są bezpieczne i jest ok? ( w nocy nie podaje CO2 )

Proszę o pomoc co robić dalej w sprawie tych glonów. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę szkoda ze nie czytałeś dokładnie tego co pisałem w artykule o nawożeniu

.....To jeden z powazniejszych argumentów dlaczego nawozić solami (...) Ale najwazniejszy z nich to możliwość dowolnego koponowania składu i ilosci podawanych do akwarium a także korygowania ilości pojedynczych składników – żadne mieszanki nie dają nam mozliwosci obniżania lub podwyższania poziomu jednego pierwastka bez podniesienia lub obniżenia innych które występuja w składzie takiej mieszanki.

I tu popełniłeś błąd - ktoś opracował mieszaninę "kota w worku" która sprawdziła się w jego akwarium - tak naprawdę nie wiesz ile czego podajesz - a nie na tym rzecz polega - istota całego zagadnienia tkwi w jednym szczególe - tj.ustabilizowanie i zapewnienie optymalnego poziomu pierwiastków w naszym akwarium - a ponieważ nie ma dwóch takich samych akwariów - to i nie ma jednakowego przepisu na nawożenie - takie to hobby że do pewnych rzeczy musimy dojść metodą prób i błędów . Powiedzmy tak - do czasu przeprowadzenia restartu (który moim zdaniem i tak Cię czeka) Nawoź tą mieszanką choć nie sadzę żeby efekty powaliły na kolana . Myśl nad zakupem zestawu CO2 . Jako podłoże proponuję ziemię - może być z ogródka/kretowiska lub najtańsza z Biedronki.

Zamów sobie na akwanawozy.com.pl pojedyncze sole - KNO3 , K2SO4 i/lub KCl ,MgSO4 po 200g , i KH2PO4 (tego najmniej 20g max) - z tego zrobimy roztwory makro

Z mikro - w tym samym sklepie zamów sobie mikro-plus intermagu 100ml i chelat żelaza 8 lub 13% jakieś 50g - z tego zrobimy nawóz mikro.

Będziesz także potrzebował koniecznie test na PO4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw CO2 już posiadam. Mimo tego w niczym nie pomaga i glony znów się mnożą. Dziś przyciąłem rośliny do połowy ich wysokości bo nitki zaczęły je obrastać. Myślę o restarcie coraz bardziej. Gdy zakupie w.w sole i mikro , zajmę się podłożem i wtedy rozpocznę wszystko od początku. Czy z tymi solami i samodzielnym mieszaniem nie wiąże się jakieś ryzyko ? im więcej czytam o tym, tym bardziej zdaję sobie sprawę z niewiedzy ( i przeraża mnie to :) ) . Czy wszyscy Ci którzy maja piękne akwaria maja wiedzę czy szczęście po prostu ? Dzięki za rady i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z tymi solami i samodzielnym mieszaniem nie wiąże się jakieś ryzyko ?

Np. Jakie? Myślisz ze coś wybuchnie? :lol: Nic nie wybuchnie z całą pewnością.

im więcej czytam o tym, tym bardziej zdaję sobie sprawę z niewiedzy ( i przeraża mnie to ) . Czy wszyscy Ci którzy maja piękne akwaria maja wiedzę czy szczęście po prostu ?

W akwarium nic nie dzieje się przypadkiem - chcąc mieć fajne akwarium trzeba chcąc - nie chcąc zgłębić trochę wiedzy . Mnie też kilka lat temu przeraził stan mojej wiedzy - była absolutnie żadna choć akwaria miałem od dawien dawna - zacząłem się uczyć i uczę się do dziś - choć teraz to bardziej robienie doświadczeń i eksperymentowanie niż walka o utrzymanie roślin przy życiu. Najbardziej przerażające jest jednak to że im więcej wiem tym wzrasta świadomość ile jeszcze nie wiem :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecyduję się na restart to czy część moich roślin się będzie nadawała do ponownego zasadzenia czy wywalić wszystko i rośliny potrzebne będą nowe ? Czy czy woda musi być zmieniona cała czy mogę użyć ponownie tej samej ( pewnie dla szybszego dojrzewania zbiornika ). kiedy zacząć nawożenie po restarcie, jeśli już zakupie sole ?

 

 

Czytałem dokładnie posty o nawożeniu i kalkulatorze który pomaga wyliczyć. Próbowałem się "bawić" kalkulatorem: http://podforak.rzeszow.p...chemia_wody.xls i nie wiem co tam wpisywać. W jakimś poscie czytałem , że tam są jakieś wartości wpisane a u mnie są same zera. Gdy na górze napisze pojemność akwa i dzienną dawkę, co dalej robić z resztą tabel ? jak liczyć i co wpisywać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zdecydowałem się zaciemnić zbiornik. W sumie kieruję się tym, że nie mam nic do stracenia. Dziś mała podmianka, odłączyłem światło, CO2 zakręcone. Ph=7 , Kh=10 ; Gh=16, NO2=0; NO3=10. Zamierzam zaparzyć zielonej herbaty i będę podawał raz dziennie wywar. Korzystam z informacji zawartych w innych postach i będę opisywał czy coś to dało. Zamierzam zostawić akwa w ciemności ze 2-3 dni. Więcej nie pozwoli mi troska o ryby :) , mam trochę "dzieciaków" i chciałbym by żyły. Proszę o ewentualne uwagi, będzie mi razniej ze świadomością , że nie jestem sam :).

 

Co myślicie o Carbo w płynie domowej roboty ( kwasek cytrynowy + woda ) ?? Czy mogę taki roztwór lać podczas zaciemnienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kalkulatora - otwiera się na zakładce "podstawowe" na dobrą sprawę wystarczy wpisać litraż akwarium resztę kalkulator sam poda ( w tabelce po prawej stronie) ile soli rozpuścić w 500ml wody i dozując 8ml dziennie każdego roztworu otrzymujemy w naszym akwarium azotany NO3 - 10mg/l , fosforany PO4 1mg/l potas 15mg i magnez 3mg. To wszystko.

Carbo domowej roboty otrzymuje się rozcieńczając stężony aldehyd glutarowy. Można także nawozić kwaskiem cytrynowym - pod warunkiem że się wie jak to zrobić. Żeby to policzyć użyj zakładki "węgiel" w kalkulatorze zulixa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem - gdy wejdę w zakładce podstawowe, u góry w tabelce po lewej, mam parametry które powinienem utrzymywać w akwa? A po prawej wychodzi ilość soli które muszę rozpuścić w ustalonych wecześniej 500ml wody ? Czy sole rozpuścić razem czy lepiej każdą oddzielnie ? Wchodząc w zakładkę "makro" mogę również wyliczyć ile soli powinienem rozpuścić w ustalonej porcji wody i podając ustaloną dawkę ?

 

Dla nauki weżmy np KNO3 w akwarium 60l. Wchodzę w zakładkę makro, wpisuje akwa 60l , rozpuszczam 25g KNO3 w 250ml wody i dawkuje dziennie 4ml.

Podnoszę tym samym potas dziennie o 2,6 i tygodniowo 18,05 oraz azotany dziennie o 4,09 i tyg o 28,6. Czy dobrze to liczę i dobrze rozumiem ? Oczywiście azotany w ten sposób zostałyby przekroczone. Ale jeśli nie ma ryb i jest dużo roślin to apetyt oczywiście zmniejszy ilość m.in azotanów o tyle ile potrzebują zużyć rośliny ?

 

Czy jest gdzieś jakiś artykuł o tym jakie powinno być prawidłowe stężenie w wodzie poszczególnych składników oraz jakie są apetyty roślin czy to trzeba już badać na "własnej skórze" (własnym baniaku ) ? Czy dobrą drogą idę i dobrze rozumiem to wyliczanie nawożenia? Dzięki i miłego dnia życzę.

 

Edit. P.S Jeśli wychodzi , że mam rozpuścić 49,3g soli a będę miał paczkę 200g to w jaki sposób odmierzyć ilość ? Muszę mieć jakąś labolatoryjną wagę czy są inne sposoby. ( Podobno bieda matką wynalazku ) Może ktoś ma jakieś patenty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem - gdy wejdę w zakładce podstawowe, u góry w tabelce po lewej, mam parametry które powinienem utrzymywać w akwa? A po prawej wychodzi ilość soli które muszę rozpuścić w ustalonych wecześniej 500ml wody ?

Tak

Czy sole rozpuścić razem czy lepiej każdą oddzielnie ?

lepiej każdą oddzielnie - masz możliwość regulowania pojedynczych pierwiastków.

Wchodząc w zakładkę "makro" mogę również wyliczyć ile soli powinienem rozpuścić w ustalonej porcji wody i podając ustaloną dawkę ?

Tak - zakładka "podstawowe" działa odwrotnie - tj nie szukamy stężenia tylko ilości soli do rozpuszczenia w zakładce "makro" szukamy odpowiedniego stężenia - w sumie na jeden czort wychodzi z tym ze nie trzeba celować w ilości soli - w "podstawowe" można zmienić docelowe stężenia (wpisane są domyślne) w tabeli po lewej a potrzebne ilości pojawią się po prawej

Dla nauki weżmy np KNO3 w akwarium 60l. Wchodzę w zakładkę makro, wpisuje akwa 60l , rozpuszczam 25g KNO3 w 250ml wody i dawkuje dziennie 4ml.

Podnoszę tym samym potas dziennie o 2,6 i tygodniowo 18,05 oraz azotany dziennie o 4,09 i tyg o 28,6. Czy dobrze to liczę i dobrze rozumiem ?

Całkiem dobrze :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, że wspólnie "pchaliśmy ten ciężki głaz " :) i że w końcu nauczyłem się jak tego używać.

Ale mam 2 ostatnie pytania z serii :

 

1.W wyżej podanym przykładzie nawożenia, podnosząc azotany w skali tygodnia do 28,6 przekroczyłbym limit , czy tak ? Limit to 10.

Czy może to jest inaczej: podnosząc je codziennie o 4,09 rośliny będą "zjadały" azotany i na końcu tygodnia wcale nie będzie więcej o 28,6 tylko stosunkowo mniej o tyle ile pobrały rośliny ?? Jeśli pod koniec tyg będzie zbyt wysoki poziom NO3 ( powyżej 10 ) znaczy, że rośliny mają mniejszy apetyt i trzeba podawać mniej ?

 

2.Korygować dawki poszczególnych soli można właśnie odejmować tego co zbyt dużo lub dodawać tego czego jest zbyt mało- ale prócz testów ( i tak niewiarygodnych ) są inne sposoby by rozpoznać niedobory i/lub nadwyżki ?

 

Jeśli dostane odpowiedz to zrozumiem już wszystko, za co Wam serdecznie dziękuję. Zamawiam potrzebne sole i czas na praktykę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś czwarty dzień zaciemnienia mojego akwarium. Nakarmiłem rybki ( odrobinę ), zrobiłem testy które mam : Ph=7,2-7,4 ; NO2=0,0-0,1 ; NO3=5 . Testy zooleka. Czy powinienem nawozić by zwiększyć NO3 ? Do tej pory co drugi dzień ( w tym dziś ) nawożę 15 ml potasu ( jednorazowo podnosi potas o 2mg/l ) i porcję zielonej herbaty. Jak długo utrzymywać zaciemnienie? Początkowo chciałem 3 dni, lecz wstrzymuję się z odsłonięciem ponieważ glony jeszcze występują ( nie wiem ile, ale po włożeniu ręki w rośliny udaje mi się coś wyłowić ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłoniłem zbiornik i efekt faktycznie nie powalił na kolana. Może glonów jest mniej ale są i obawiam się, że gdy ruszę z nawożeniem i światłem to zwiększą populacje. Zrobiłem test PO4 i wyszło poniżej 0,02 ( test JBL ). Inne testy zrobię wieczorem. Rośliny troszkę ucierpiały ale ogólnie to tragedii nie ma. Ryby żyją :).

O jakiej porze dnia najlepiej nawozić? ( czy może bez znaczenia?) . Gdzieś przeczytałem że lepiej wieczorem, bo wówczas mniej pożywki z tego mają glony a rośliny i tak po zgaszeniu światła pobiorą swoje. Czy to fakt czy może mit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...