Skocz do zawartości

Glony nitki- pomocy 300l - odświeżenie tematu , str 3.


tysonus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nawoże solami odpowiednie dawki obliczone kalkulatorem. Ogólnie wszystko ok, rośliny rosną ładnie i w miare szybko. Podaje CO2 i wszystko byłoby pięknie gdyby...

....no właśnie - gdyby nie to , że równie wspaniale tam czują się nitki. Rosną równie wspaniale co rośliny i wyjmuje ich dosłownie kępy. Czy restart jest tu nieunikniony, i czy załatwi sprawę? Czy jest coś czego warto próbować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy ktoś tu jeszcze zagląda ? :) . Dziś zmierzyłem parametry wody i wyszły następująco : Ph=7 ; PO4=0,05-0,1 ; NO2= 0,3 ; NO3=10 ; Gh=18 ; Kh=12

Do tej pory nawoże w ilościach (dzienne dawki) : Potas =2,37 ; fosfor= 0,175 ; Mg=0,45 mg/l . Azotem nie nawoże ponieważ NO3 utrzymuje się =10 .

Podaje mikro które kupiłem na allegro, rozpuszczone 20g w 400ml wody. Podaje 2ml dziennie.

Skład zawartości czystych pierwiastków w nawozie MIKRO

 

Wagowo %

 

B 0,06g/l 0,045%

Cu 0,05g/l 0,036%

Fe 0,38g/l 0,274%

Ko 0,001g/l 0,0009%

Mg 0,9g/l 3,79%

Mn 0,22g/l 0,16%

Mo 0,01g/l 0,0068%

S 1,2g/l 0,39%

Zn 0,06g/l 0,045%

 

Proszę o komentarz i porady co ewentualnie zmieniać. Glony żyją u mnie w najlepsze. CO2 idzie z butli konkretnie ( kilka b/s )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony żyją i będą się miały co raz lepiej - przy tak niskim fosforze to gwarantowane. Prawidłowy stosunek azotanów do fosforanów ma sie mieć jak 10:1 więc sprawa jasna - są tak duże niedobory że wszystko co wlejesz jest natychmiast wchłaniane - dla roślin wyższych jest za mało - dla glonów w sam raz.

Co do nawozu mikro - jeśli jesteś na podstawie tych danych policzyć ile mg/l żelaza i pozostałych mikro elementów będziesz miał w jednym litrze wody w akwarium to lej śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło , że dochodzimy do jakichkolwiek wniosków. Dałem dziś potrójną dawkę fosforu i jutro zmierzę poziom. Jeśli chodzi o mikro to nie jestem w stanie niczego wyliczyć ( brak takich umiejętności ). Leje to ufając sprzedawcy , gdyż innego wyjścia nie widzę. Może jakieś sugestie ? Cóż mogę więcej uczynić ? :) Dzięki za rady , pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam serdecznie. Myślałem ,że nie będę musiał tego robić, lecz niestety odświeżam temat. Glony nitki znowu dają o sobie znać.

 

1.Zalane 01.11.2012r

2.Poj. 300l. , 120x50x50

3. Oświetlenie T5 4x54W

4. świeci 8h / doba ( było 9 ale zmniejszyłem )

5.Podłoże to ziemia z kretowiska wymieszana z odrobiną gliny ( ok 1/3 gliny ) oraz żwirek na wierzchu ( kilka cm )

6. Filtracja: Zew.Kubełek JBL e1501 i wewnętrzny aquael fan 3 który powoduje ruch tafli wody

7.Zbiornik roślinny

8.Ozdoby to rośliny

9.Rośliny: Bacopa caroliniana, duży heniek, pistia, wgłębka pływa po powierzchni, rotala red i green, cryptocoryne, glosia, ludwigia, hydrocotyle, hygrophila polysperma, eleocharis parvula, sagittaria,

10.Obsada:20x neon inessa, 3 kosiarek, 7 platek , glonojad, 2 sumy (kiryśnik plamisty ) oraz 3 skalary

11. Podmiany raz w tygodniu ok 50l. ( nie mam możliwości by odstała większa ilość-brak zbiorników). Woda z kranu, odstała 3-4dni. niedawno zakupiłem filtr RO4 i zacząłem stosowac wodę do podmiany, lecz zbyt krótki czas by była poprawa ( jedna podmiana z wodą ro )

12.Nawoże mikro plus intermagu oraz chelat żelaza, Mg i makro : potas , fosfor i azot

13.CO2 : butla wysokociśnieniowa ( wiele bąbli na sekunde - nie nadąże policzyć ) - gaz rozpuszczany za pomocą reaktora podłączonego do węża filtra zew.

14. Parametry wody:

ph=7,4

kh= 12

NO3= 10

Fe=0,25

PO4=0,8

 

Nie wprowadzałem żadnych zmian. Myślę że powodem może być mała ilość CO2 ( samo się jakoś przestawiłem i leciały ok 2 bąble/ sek - nie wiem czy to mogło wpłynąć ) Gdy zaczęły się pojawiać nitki, a zauważyłem to pod koniec 2012r ( takie pojedyńcze nitki zauważyłem 19.12.2012 r i wówczas zmniejszyłem oświetlenie do 8h/doba). W swoich notatkach zaobserwowałem ,w tym okresie spadek PO4 Tzn: testy z czasu gdzie pojawiły się nitki NO3=20 , PO4=0,4. Zwiększyłem dozowanie PO4 i teraz jest ok 0,8 , ale problem z nitkami już pozostał.

 

Tu właśnie zgłaszany problem - glony nitkowe które zawijaja się wokół roślin i ciężko je nawet usuwać mechanicznie. PO4 jest już na właściwym poziomie, a glony nadal mają się dobrze. W jaki sposób zagłodzić glony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniż pH, rybkom będzie lepiej i pomożesz sobie w walce z nitkami.

Czy to spirogyra? Na te glony nie działa zaciemnienie.

Zwiększ CO2 i jak masz podaj carbo.

Może coś z Twoim mikro jest nie tak?

Jaka barwa światła?

Jakie wkłady filtrze i czy filtr chodzi na pełnych obrotach czy jest "skręcony"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr chodzi na pełnych obrotach. Wkłady w filtrze to biokulki mocromec i bioceramika cermec i gąbka ( takie jak w orginale ). Z mikro chyba jest ok ponieważ mam inne akwarium , 54l i tam podaje to samo mikro i wszystko jest wporządku. Łoren opisywał pojawiające się zielone kropki na szybach, też czasem się pojawiają z powodu mikro intermagu, ale to jest pod kontrolą. Nitki mogły pojawić się przez niskie PO4 ale to tylko moja wersja.

Światło 4 świetlówki ( 4000K , 6500K, 8000K, 10000K ) . Wszystko było ok. pierwsze 2 miesiące po wystartowaniu było super, rośliny rosły jak oszalałe. Te obniżenie PO4 mnie zastanawia.

 

Obniż pH, rybkom będzie lepiej i pomożesz sobie w walce z nitkami.

Jakim sposobem mogę obniżyć ? Podmianą z RO ? Gdy dokonałem pierwszej podmiany , dałem samą RO ok 40-50l i zmierzyłem. wynik: ph= 7,0 . Ale po kilku dniach podskoczyło.

Wczoraj dokonałem podmiany 55l ( 45l-RO i 10l-kranówy ) i dziś rano ph= 7,4. Nie wiem jak mam inaczej obniżać ph. Wcześniej jakoś było niższe, w okolicy 7,0. Na wyjściu z filtra RO woda ma ph=6 , a kran ma ok 7,6.

Dziękuję za odezw :) . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...