Skocz do zawartości

Okrzemki


Sayien
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie okrzemek, proszę żeby ktoś mi jasno to wyjaśnił, czy walka z nimi ma przebiegać że akwarium zaciemniam czy

ustawiam oświetlenie zbiornika na 10h z określonymi parametrami świetlówek?? Niestety na forum jedni piszą tak, drudzy tak i nie można

wyciągnąć potrzebnych wniosków :)

 

PS Potrzebuję dobrego filtra +-100 zł do akwa 112l

 

Dzięki za informację z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie okrzemek, proszę żeby ktoś mi jasno to wyjaśnił, czy walka z nimi ma przebiegać że akwarium zaciemniam

Nie koniecznie.

Zmiana światła(W) lub barwy dużo daje.

Podaj swoje oświetlenie, barwę oraz litraż akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwarium zwykle parę dni po zalaniu następuje atak glonów i okrzemek. Po prostu akwarium musi Ci się ustabilizować, a okrzemki same znikną. Pomaga w tym podawanie CO2. Jezeli zakładałeś akwa juz dawno to moze być wina słabego oświetlenia lub słabej filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa zakładałem dawno, potem restart robiłem jakieś dwa tygodnie temu i pojawiły się okrzemki.

Oświetlenie to 1x Aquael F24 T5 DL 6500k

 

Litraż 112l a barwa nie mam pojęcia.

Dodam że od jakiegoś czasu podmieniam regularnie wodę.

 

PS Jeszcze jedna ważna sprawa, słyszałem że otoski bardzo lubują się w okrzemkach, natomiast moje są zmulone i leżakują przeważnie na kamieniach bądź liściach a glonów przybywa. Miałem 4 otoski lecz 2 mi zdechły, nie wiem dlaczego, nie było widać że na coś chorują...

Niby im większe akwa tym łatwiej ale coś mi się że tak nie jest, nie wiem co mam robić, mam kryptokorynę i ona cała jest obrośnięta okrzemkami i z dnia na dzień widzę jak kolejne liście odpadają, jak tak dalej pójdzie to niedługo bez roślin pozostanę :/

 

Edit:

 

Jeszcze jedno pytanie mam, do akwarium po restarcie włożyłem kamienie z jeziora, najpierw je przegotowując pare minut we wrzątku,

następnie czyszcząc i myjąc w chłodniejszej wodzie. Czy ów kamienie mogły spowodować atak okrzemek w moim akwa poprzez wzrost krzemu w wodzie??

 

nemo130: Edytuj posty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barwa nie mam pojęcia.

T5 DL 6500k

Podałeś jaką masz barwę.

6500K to barwa dzienna( biała z lekkim odcieniem błękitu)

Moc to 24 W

Światełko trochę słabe 0.21W/l

Pierw proponuję dodać światła by było min 0.30W/l

Jeśli masz jak to dodaj tam jakąś t5 12W 8500K( barwa biała z lekkim odcieniem różowego)

To powinno pomóc.

 

EDIT

Czy ów kamienie mogły spowodować atak okrzemek w moim akwa poprzez wzrost krzemu w wodzie??

Może.

Jakie to kamienie?

Daj fotki.

Nie pisz post pod postem. Użyj opcji edytuj i wklej to w jedną odpowiedź a nie dwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

restart robiłem jakieś dwa tygodnie temu

- No i to wszystko wyjaśnia. Twoje akwarium po prostu dojrzewa jeszcze raz... Nie wiem ile czasu mineło od restartu ale okrzemki powinny przystopować już, czy nawet zacząć się cofać.

słyszałem że otoski bardzo lubują się w okrzemkach, natomiast moje są zmulone i leżakują przeważnie na kamieniach bądź liściach a glonów przybywa. Miałem 4 otoski lecz 2 mi zdechły, nie wiem dlaczego, nie było widać że na coś chorują...

Testy? NO2? NO3? Może one po prostu się trują. Niestety nie potrafią Ci zrobić tak: :help:

Czy Ty czymś skleiłeś te kamienie do siebie?

Poczytaj o cyklu azotowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie mam kupić te testy właśnie bo nie znam się na nich. Żeby nie kupić jakiegoś badziewia. Paski odpadają zapewne bo nie są dokładne tak?

Kamienie są sklejone silikonem akwarystycznym i odczekane kilka dni nim zostały włożone do akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś kupie te testy i porobię je. Coś poza tym mam zrobić? Oczywiście mechaniczne czyszczenie szyb i kamieni, a czy kamienie można wygotować/zalać wrzątkiem? Czy już nie robić tego? Dokupię tą świetlówkę jeszcze jedną i może jakieś nawozy pod roślinki aby podłożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czym czyścić to nie musisz pisać bo to akurat nie problem.

 

Od 2 tygodni nic się nie zmienia, okrzemki jak były tak są, roślinki mają się gorzej. Oświetlałem akwa przez 11h dziennie, opłaca się spróbować teraz zaciemnić na 3 dni?? Czy to coś da??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zwykle pomagało (zawsze) czyszczenie mechaniczne z natychmiastową podmianą wody poprzez odmulanie (30%),zaraz po zakończeniu czyszczenia,w wodzie znajduje się mnóstwo zarodników okrzemka.Poprzez podmianę i odmulenie wyeliminujesz znacznie jego przetrwalniki i jest bardzo mała szansa że się odnowi.Po tygodniu obserwuj akwarium i zdaj relację.

W przypadku silnego nawrotu okrzemków zaleca się zaciemnić akwarium i jednocześnie odstawić pokarmy,akwarium masz jeszcze za młode by zacząć nawozić i zakładam że tego nie robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem tak jak mówisz, co dwa dni przez około tydzień wymieniałem ok 20% wody w akwa, uprzednio czyszcząc mechanicznie co się da z okrzemek, teraz nawet wyciągnąłem wszystkie kamienie ze zbiornika, bo podejrzewam że okrzemki dostały się właśnie poprzez nie. Kamienie mam z jeziora, niby wygotowane były i czyszczone ale kto wie czy takie brunatnice to przegoni. Po tygodniu dalej zauważam pojawiające się plamy okrzemek na szybie i roślinach i teraz myślę właśnie o tym totalnym zaciemnieniu, tylko czy pomoże.

 

Dziś rano akwa wygląda tragicznie, pełno glonów na szybach... Co robić bo sam już nie wiem, ręce opadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...