Skocz do zawartości

Wszelkie rady mile widziane


Rekomendowane odpowiedzi

Jest to arkusz kalkulacyjny na dole są zakładki - powinnaś widzieć "podstawowe" - zresztą o ile się nie mylę otwiera się domyślnie na tej zakładce. Można także przesunąć tym suwadełkiem w prawo i pojawią się kolejne zakładki - nieco bardziej zaawansowane - na razie rozgryziemy tą pierwszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnalazłam :)

Mówiłam, że jestem blondynką - zwłaszcza o tej porze po pracy :)

 

Widzę 2 podpunkty

1. Kalkulator do tworzenia typowego nawozu

2. Kalkulator do obliczenia dawek dodanych przez nawozy.

Z której opcji mam korzystać? Pierwszej czy drugiej?

Moje akwarium to 110 litrów - zakładam że wody netto jest około 85 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu 1.

 

Wpisujesz pojemność akwarium czyli 110l, ilośc roztworu możesz zostawić bez zmian i zostawiasz także bez zmian to, ile chcesz jednorazowo wlewać nawozu, lub też wpisujesz swoją wartość.

 

Arkusz wyliczy Ci ile musisz wsypać nawozu do 400 ml wody demineralizowanej, a następnie musisz uzupełnić roztwór do 500 ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odmierzeniem soli nie będzie problemów, siostra ma dokładną wagę w pracowni z dokładnością do setnych części grama (jak dobrze pamiętam).

 

A co z konserwacją nawozu? Jak przechowywać? Kupiłam także sorbinian potasu do konserwacji (0,2 g na 500 ml nawozu). Czy warto tego używać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kalkulatorze wyszło całkiem ok - tak jak kubas podpowiada - można zmniejszyć ilość dozowanego nawozu do wody poprzez wykonanie większych stężeń - w polu "codzienna dawka nawozu do wody" możesz podstawić inną wielkość np 5ml - po prawej zmienią się wielkości - jeśli nawóz będzie roztworem nasyconym po prawej pojawi się czerwono podświetlony napis "nie rozpuści się"- wtedy trzeba będzie zwiększyć "codzienną dawkę do wody"

Co do precyzyjnego odważania - nie ma co przesadzać żeby odważać do setnych części grama - to nie laboratorium i prace nad bombą atomową ;) Błąd przy odważaniu jeśli sięgnie 10% właściwie nie ma wpływu na ogólną sytuację. Ilości podawane do wody są bardzo niewielkie.

Wykonanie roztworów tu należy zwrócić uwagę na poprawność wykonania :

Odważoną ilość soli rozpuszczamy w ścisle określonej ilości wody demineralizowanej lub destylowanej . Zakładamy że chcemy wykonać roztwór Azotanu potasu .Żeby roztwór miał odpowiednie stęzenie rozpuszczamy odwazoną ilość soli ( tą która wychodzi nam z kalkulatora) w mniejszej niż zakładamy do użycia ilości wody po czym ten roztwór który nam powstanie uzupełniamy do pożadanej ilosci wodą. Przykładowo : Robimy roztwór KNO3 Zakładamy że potrzebujemy 500ml takiego nawozu i będzie nam do zrobienia potrzebnych 50g suchej soli. Sól wsypujemy do naczynia wlewamy np. 400ml wody , mieszamy do całkowitego rozpuszczenia i uzupełniamy wodą demineralizowaną do 500ml. Roztwór gotowy. Teraz pozostaje nam systematyczne podawanie go do naszego akwarium. Analogicznie postepujemy z innymi solami.

Rozrabiamy więc nawozy makro - będziesz miała ich cztery pojemniki (w przyszłości kiedy już ustalimy ten właściwy poziom nawożenia będzie można pokusić się o wykonanie dwóch nawozów makro - mieszanek które będą odpowiednie do Twojego akwarium )

Co do nawozu mikro - na razie można stosować ten PG- mikro ale dawkę którą podajesz po podmianie podziel na 7 i podawaj codziennie. W przyszłości możemy się pobawić komponowaniem nawozu mikro z "mikro-plus" intermagu i chelatu żelaza. Jak Ci sie nie będzie chciało to kup gotowy nawóz Easy Life Profito - to przyzwoity nawóz mikro którego stosowanie da się przeliczyć i wiemy ile mamy "cukru w cukrze".

Przechowywanie nawozów - nie ma potrzeby dokładanie konserwantów bo ten nawóz zużyjemy w ciągu 3miesięcy . Przechowuj nawozy w ciemnej szafce.

P.S

Co do restartu - powstrzymaj się kilka dni i zacznij nawozić - jeśli się okaże ze sytuacja się poprawia (powinna moim zdaniem) to może restart nie będzie konieczny.. Musisz także przygotować się na to że mogą w pierwszej fazie nawożenia pojawić się wysypy glonów - to zjawisko normalne i mija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem.

 

Chciałam się tylko upewnić - litraż podawany w kalkulatorze jest pojemnością brutto akwarium, a nie ilością wody jaka się w nim znajduje?

Czyli w skrócie - 4 butelki po 0,5 litra, a w każdej inna sól (oczywiście przygotowana według zaleceń). Dawkowanie dzienne zmienić w kalkulatorze do 5 ml. Czyli teraz czekam tylko na przesyłkę z solami :)

 

Ten nawóz jaki stosuję to Planta Garnier Classic - skład :żelazo, mangan, cynk, miedź, molibden, bor, potas, magnez. Także po składzie wnioskuję, że tylko magnez i potas to macro a pozostałe to micro. Tygodniowo wymieniam 20 litrów wody i dodaję do nowej 5 ml nawozu classic. W dawkowaniu dziennym wyjedzie po około 0,7 ml. Jednak czy zawartość potasu i magnezu nie wpłynie na dawkowanie soli? Może lepiej od razu zakupić nawóz mikro jaki poleciłeś i zastąpić PGC. A po opanowaniu do perfekcji dawkowania nawozów macro zawsze można by było zacząć naukę o przygotowaniu nawozów micro.

 

Restart niestety będzie chyba konieczny. Wczoraj moje psiaki dorwały się do maty od akwarium (nie wiem jak one to zrobiły) ale część została wyrwana spod niego. Także powiem szczerze, skorzystam z okazji i pozbędę się tapety z tyłu, zmienię szafkę (bo jak na razie to mam taki hmm stoliczek akwarystyczny - to po prostu taka szafka z 1 półką bez zamknięcia) i wymienię podłoże. Restart byłby częściowy - woda cała zostałaby przelana do wiader i załączyłabym filtr, żwir byłby ten sam. W skrócie jedynie zmieniłaby się warstwa podżwirowa - a pozostałe zabiegi byłyby poza akwarium.

Tylko rodzi się w tedy pytanie - czy okres dojrzewania znów wyniesie 3 tyg? Jeżeli tak - to jutro zakupię akwarium zastępcze, bo największe jakie mam z zapasów to 40 l, a nie chcę aby ryby musiały tam pływać 3 tyg.

 

Czy moje parametry wody (chodzi mi głównie o wartość) nie są za duże? Jeżeli tak - to co zrobić z tym?

 

P.S. Jeszcze raz dziękuje Łoren i Kubas za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nastała kwestia szafki. Czytałam w wielu tematach jakie parametry ma mieć aby wytrzymać takie obciążenie. Stolarz przyjedzie w piątek / sobotę aby wziąć wymiary. Mój pomysł jest taki:

 

Dołączona grafika

 

Mniejsza część szafki - na której będzie stało akwarium będzie miała wymiar 80/45 (akwarium ma 70/35) i wysokość 75 cm. Po prawej stronie w szafce będzie miejsce na filtr zew i narurowy, a po lewej 3 półki na wszelkie rzeczy akwaryjne.

Większa część szafki będzie dla butli co2 (mam 6kg) i na górze będą zamontowane gniazdka prądowe i ewentualnie będzie obok stał brzęczyk by w razie czego go uruchamiać.

 

Legenda wymiarów:

większa część szafki - 137 cm

mniejsza - 75 cm

 

Akwarium razem z pokrywą ma 62 cm. Także akwarium razem z mniejszą częścią szafki będzie miało wysokość większej szafki.

 

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam być szczery to bym tą szafkę na której ma stać akwarium od razu zrobił większą....Wiesz jak to jest - w miarę jedzenia apetyt rośnie za chwilę przyjdzie Ci do głowy wymiana zbiornika na większy ;)

Ale jeśli ma zostać tej wielkości to - zaplanuj wysokość szafki tak żeby po postawieniu akwarium można było swobodnie dostać ręką do dna - Jak staniesz koło szafki górna krawędź akwarium nie powinna sięgać wyżej niż pod pachę - inaczej do kmpletu będziesz musiała zamówić jakiś taboret :lol:

Pod blatem na którym będzie stało szkło zrób sobie solidną szufladę na mocnych prowadnicach, albo inna opcja drugi wysuwany blat coś a'la blat pod klawiaturę komputerową - przyda się w czasie prac przy akwarium , będzie gdzie postawić jakąś kuwetę , wiaderko itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apetyt jest większy już dziś - ale póki co nie chcę robić dużego akwarium przed remontem salonu. Po remoncie (mam nadzieję w przyszłym roku) stanie większe akwarium - a to oddam mężowi na krewetkarium ( bo póki co gnieździ się biedak w 45 l akwarium). Także szafka będzie dedykowana tylko dla tego akwenu.

 

Wysuwana półka/szuflada - no tak to bardzo potrzebne. A może faktycznie zrobić dłuższy blat który będzie pomocny przy pracach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może faktycznie zrobić dłuższy blat który będzie pomocny przy pracach.

Jeśli blat będzie mocno wystawał po za akwarium nie będzie to wyglądało estetycznie - jakiś zapas powiedzmy 5cm tak ale więcej chyba nie..to oczywiście kwestia gustu o którym się podobno nie dyskutuje :) Jeśli blat będzie z boku wydłużony to zaraz znajdzie się coś co warto będzie tam położyć i zacznie się robić graciarnia. Szuflada/wysuwany blat wydaje się być optymalnym rozwiązaniem.Decyzja oczywiście jest po Twojej stronie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Dzisiaj otrzymałam pozostałe testy do wody, jednak soli ani widu ani słychu.

 

Pomiar z dnia dzisiejszego:

Ph – 7,4

Kh – 12

Gh – 15

NO3 – 0

PO4 – 0,5 mg/l

Fe – 0,1 mg/l

 

Z tego wnioskuję (jeżeli się mylę – proszę skorygować) i sposoby działania na zmianę parametrów:

1. ph za wysokie - zakupiony sera super peat

2. kh/gh za wysokie – póki co 2 wyjścia:

- woda z mieszkania jakie mam – ale tam woda jest miękka i chlorowana

- woda z domieszką wody destylowanej

- docelowo – filtr osmozy

3. NO3 – podwyższenie solami (jak już do mnie dotrą)

4. PO4 – mniemam że prawidłowe?

5. Fe za niskie – zakupiłam chelat Fe – ale co dalej?

 

Pozostałe zmiany:

- tło – zamiana z fototapety na folię samoprzylepną

- szafka – i tutaj decyzja podjęta – od razu robimy szafkę pod akwarium docelowe

- dyfuzor narurowy – będzie wykonany przez męża – skoro chce się pobawić w budowę to dam mu tą satysfakcję

- zmiana filtra mechanicznego na taki z gąbką na wierzchu

 

Plany przyszłościowe:

- akwarium 375 l lub 450l – oba mają ten sam wymiar 150x 50 różnią się tylko wysokością. Czytałam na forum, że akwaria o wysokości 60cm ciężej jest dobrze doświetlić i dlatego skłaniam się do zakupu akwarium 375l

- filtracja – obawiam się że ciężko będzie w mojej okolicy o specjalistę od wiercenia dziur w akwa – dlatego raczej sumpa nie zrobię, myślę o 2 filtrach kubełkowych – jeden mechaniczny (tetratec ex 700) i jeden biologiczny (tetratec ex 1200)

- oświetlenie – ile watów? Belka czy pokrywa?

- Szafka – i tutaj potrzebna szybka porada ze względu na wykonanie jej teraz. Nie wiem jak skonstruować szafkę pod tak wielkie akwarium. Jakie wzmocnienia oprócz pleców z płyty i podwójnych ścianek poprzecznych wewnętrznych?

- Obsada – akwarium ma być głównie roślinne –ale jakieś minimum rybek musi być (taki konsensus z mężem co kocha ryby, a ja rośliny). Myślałam coś o prętnikach karłowatych, gurami, bądź wielkopłetwy wspaniałe. Jakie ryby doradzacie i czy będą się nadawały do takiego akwarium i przy tych parametrach wody.

-

Bardzo proszę o weryfikację moich przemyśleń i wszelkie sugestie.

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sposoby działania na zmianę parametrów:

1. ph za wysokie - zakupiony sera super peat

Za wysokie dla kogo/czego? Ph zostanie obniżone przez podawanie CO2

2. kh/gh za wysokie – póki co 2 wyjścia:

- woda z mieszkania jakie mam – ale tam woda jest miękka i chlorowana

- woda z domieszką wody destylowanej

- docelowo – filtr osmozy

Znów to samo pytanie po co obniżać twardość wody? Planujesz jakieś bardzo wymagające ryby? Dla roślin warunki są bardzo dobre - ja obecnie swoje akwarium mam na wodzie KH 18 i GH 20 - wszystko rośnie.

4. PO4 – mniemam że prawidłowe?

Prawidłowe by było gdyby stosunek azotanów do fosforanów był jak 10:1 - przy oświetleniu ok 0,5W na litr PO4 powinno być w okolicach 1mg/l Tak więc prawidłowo nie jest.

5. Fe za niskie – zakupiłam chelat Fe – ale co dalej?

Trzeba go rozrobić albo z mikro intermagu albo sam chelat i dozować tak żeby osiągnąć ok 0,4mg/l - ale dopiero wtedy kiedy zaczniesz dozować wszystkie makro.

- akwarium 375 l lub 450l – oba mają ten sam wymiar 150x 50 różnią się tylko wysokością. Czytałam na forum, że akwaria o wysokości 60cm ciężej jest dobrze doświetlić i dlatego skłaniam się do zakupu akwarium 375l

Chwała Ci za to :)

- filtracja – obawiam się że ciężko będzie w mojej okolicy o specjalistę od wiercenia dziur w akwa – dlatego raczej sumpa nie zrobię, myślę o 2 filtrach kubełkowych – jeden mechaniczny (tetratec ex 700) i jeden biologiczny (tetratec ex 1200)

Proponowałbym inną opcję jednak - unimax 700 i wewnętrzny filtr mechaniczny (Juwel) - dlaczego? Bo filtr mechaniczny czyści sie często i tu Juwel łatwością obsługi/czyszczenia nie ma sobie równych (mówię o filtrach panelowych seria bio-flow) Częste czyszczenie kubła będzie uciążliwe , a jeszcze tetry nie wróży dobrze.Koszt jednej i drugiej opcji (proponowanej przez Ciebie) będzie porównywalny - komfort obsługi nie :)

- Szafka – i tutaj potrzebna szybka porada ze względu na wykonanie jej teraz. Nie wiem jak skonstruować szafkę pod tak wielkie akwarium. Jakie wzmocnienia oprócz pleców z płyty i podwójnych ścianek poprzecznych wewnętrznych?

 

konstrukcja musi być stabilna i taka zapewne będzie - wytrzyma na pewno . Ponieważ jednak takie akwarium trochę waży proponuję takie rozwiązanie - w cokole (dolnej części szafki) wykonać taką kratownicę z płyty/ wstawić kilka/naście pasków płyty na "sztorc" tak aby całość miała jak największą ilość punktów podparcia a ciężar rozłożył się równomiernie. Można także zastosować jedną pełną płytę na spód - czyli wykonujemy taki niby blat na którym będzie stała szafka. Mam nadzieję że nie namotałem za bardzo. Ja mam to pierwsze rozwiązanie i wszystko jest ok. Najważniejsza jednak sprawa - idealne wypoziomowanie szafki - to stanowi i trwałości i bezpieczeństwie.

Na obsadzie się g...znam więc się nie wypowiadam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli zdenerwowałam. Nie miałam tego na celu. Im więcej czytam tym mniej wiem (bynajmniej tak mi się zdaje). Otóż tak się czepiłam tego ph i twardości, bo myślałam że jest za wysokie dla roślin. Jeżeli roślinom odpowiadać będzie to ja już nie wspominam nic na ten temat.

 

Filtracja - jeżeli to będzie lepsze rozwiązanie to tak zrobię. Mam cały rok - skompletuję sprzęt, a tuż po zmianie podłogi ruszam z nowym akwarium. Tak się czepiłam Tetrateca bo mam już jeden, chodzi już 3 lata bez żadnych problemów i jest cichutki. Może też wpływ ma taki, że jakoś przyzwyczajam się do marki - ale jeżeli unimax spełni swoją rolę - to taki zakupię.

 

Dziękuję za radę dot. szafki - ja oczywiście mało co rozumiem - ale przekażę fachowcowi, niechaj tak uczyni.

 

Dziękuję Łoren

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli zdenerwowałam.

Nie bardzo rozumiem...:)

To może ja powinienem przeprosić bo dziś rano jak przeczytałem swój post odniosłem wrażenie że napisany niejednoznacznie - powinienem był użyć emotek emocji żeby wyrazić pozytywny przekaz o taki :D

Co do twardości i ph wody...wiem ze są tzw trendy do kombinowania jak koń pod górkę czyli im więcej wydamy kasy i bardziej komplikujemy sobie życie - tym lepiej.Okazuje się że wcale tak nie musi być. Twarda woda ma swoje zalety - wybacza o wiele więcej błędów niż woda "idealnie"przygotowana przez nas , niektóre gatunki roślin wręcz uwelbiaja wodę twardą np mkrozoria . Wyjątkiem bezdyskusyjnym jest hodowla ryb bezwzględnie wymagających wody miękkiej i kwaśnej. Tych gatunków jest niewiele i adoptowanie ich do akwarium roślinnego to już wyższa szkoła jazdy - początkującym nie polecam.

Jeżeli roślinom odpowiadać będzie to ja już nie wspominam nic na ten temat.

Wspominać trzeba będzie mimo wszystko bo od tego bedziemy w przyszłości uzależniać nawozenie a twardość wody to kwestie magnezu i wapnia - bardzo istotnych pierwiastków - rozmowy na ich temat nie unikniemy.

Co do filtracji - zdaję sobie sprawę że każdy z nas ma jakieś przyzwyczajenia i z wiekiem jesteśmy coraz to mniej "reformowalni" (widzę to głównie po sobie - córka mnie uświadamia :lol: ) ale czasami warto skusić się na coś nowego/innego. Ja tak stawałem "okoniem" z zakupem filtrów Juwela - woda w moim akwarium pozostawiała wiele do życzenia - ale twardo i konsekwentnie twierdziłem ze inaczej też jakoś da radę :) Koniec końców wybrałem się do mojego kolegi Zdzisława (też "Moher" po tuningu :lol: ) który ma całe akwarium Juwela tu widać jakie >>>> http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6872 - Zdzisław napisał niemal książkę na jego temat ;) Wszyscy oglądający to jego akwarium jedno mówili - woda kryształ - musiałem sobie tam u niego "pomacać" ten filtr , pooglądać jak działa , posłuchać ..że go nie słychać , i zobaczyć że pomimo dużych gabarytów to nie widać go w akwarium a czyszczenie/obsługa jest rewelacyjnie prosta :) - wtedy klamka zapadła - kupiłem i ja a teraz mogę w ciemno polecać taką filtrację mechaniczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I się zaczęło. Wczoraj sole zostały odważone i zaczęłam podawać. Dzisiaj już 2 dawka podana. Zobaczymy jak to będzie. Butlę już też zainstalowaliśmy, póki co na spiek ceramiczny, bo dopiero dzisiaj jedziemy po korpus filtra narurowego i wszelkie potrzebne złączki. Na razie dawkuję 1 bąbelek na sekundę - zobaczę efekty i w razie czego będę zmieniać.

 

Małe pytanko - odstawić PG carbo jeżeli już podaję CO2 z butli - czy jedno drugiemu nie szkodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie podawaj jedno i drugie - trochę czasu zajmie ustabilizowanie zbiornika - musisz się także przygotować na to że w pierwszym okresie mogą pojawiać się glony - zjawisko będzie przejściowe - nie należy odpuszczać z nawożenia.

Zmierz KH i Ph - w kalkulatorze zulixa znajdziesz zakładkę "CO2 od KH" wpisujesz te dwie wartości - jeśli jest prawidłowa ilość rozpuszczonego CO2 wynik podświetli sie na zielono - można sprawdzić także na piechotę w zamieszczonej tam tabeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne wieści z frontu

 

CO2 podłączone w sobotę, w niedziele zakupiliśmy filtr narurowy i przerobiliśmy go. Został podłączony tego samego dnia. Dzisiaj podana została 4 dawka nawozu (rano). Przed chwilą zrobiłam testy i ....

 

ph - 7.0 (spadło o 0,4)

kh - 12 (ten sam poziom)

gh - 14 (spadło o 2 - nawet nie wiem dlaczego)

PO4 - 1,0 (podniosło się o 0,5)

NO3 - 0,0???

 

Już sama nie wiem co z tym NO3. Albo test jakiś lipny albo rośliny tak pożerają. Testy ph,kh,gh,NO3 zostały zakupione przez moją siostrę - zależało mi na czasie. I tak - testy są firmy Dajana. PO4 i Fe mam jbl - ale sama kupowałam przez internet.

Podczas wykonywania testów wychodzi mi kolor żółty. Na skali są różne odcienie koloru różowego. Sama już nie wiem, czy to tak mało jest azotu i test dlatego pokazuje taki kolor czy test nadaje się do....

 

Z obserwacji roślin - od podania co2 rośliny szaleją i bąbelkują. Troszkę za dużo przygazowałam z CO2 - bo wychodzi mi 36 mg/l z kalkulatora. Obniżyłam podawanie z 1 bąbelka na sek na 1 bąbelek na 2 sek.

 

Chyba zrobię zaraz mały test i dodam nawozu KNO3 do próbki badanej - może to pokaże czy test przypadkiem nie kłamie...

 

EDIT:

 

Test nie kłamie - po dodaniu paru kropel do próbki badanej przybrał kolor ciemnoczerwony także jest ok. Czyli coś zżera azotany w akwarium. Zwiększyć dawkę KNO3? Jeżeli tak to o ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...