Skocz do zawartości

Wszelkie rady mile widziane


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Długo zastanawiałam się czy zamieścić tutaj post, może głównie dlatego, że jak każdy człowiek popełniam błędy lecz boję się publicznego linczu. Cóż jak to mówią – raz kozie śmierć. To zaczynamy.

 

 

1.Kiedy akwarium zostało zalane – wrzesień 2009r (rok zakończenia moich studiów – akwa kupione za pierwszą wypłatę, oczywiście nie całą).

Po drodze było około 2-3 restarty. Ostatni restart – 6.06.2012

2.Litraż i wymiary akwarium – 110 litrów, 70x35x45

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- pokrywa ze spienionego pcv z 4 świetlówkami (3x865 i 1x840). Jeżeli mam wziąć pod uwagę objętość brutto akwarium wypada jakieś 0,65 W/l

4.Jak długo świecisz (ile godzin)-10h (od 10:00 do 20:00)

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa – zabijcie mnie , nie wiem. Kupiłam jakiś podkład specjalnie dla roślin, wygląda jak drobniutki żwir, na wierzchu mam czarny żwirek 2-4 mm

6.Filtracja

filtr zewnętrzny – tetratec ex700 – funkcjonuje jako biologiczny

wkłady (idąc od dołu)

- gąbka

- ceramiczne krążki – wymienione na samym początku z oryginalnych na bardziej porowate

- zeolit

- nitas +wata perłowa

filtr wewnętrzny – sera fil 120 – jako mechaniczny

7.Typ zbiornika - towarzyskie

8.Ozdoby - korzeń

9.Rośliny

Mikrantemum okrągłolistne

Microsorium pteropus

Lobelia cardinalis

Kabomba karolińska

Ludwigia peruviana

Mały heniek

Bacopa monnieri

kryptokoryna

10.Ryby

ehhh – miało być 15 neonów + kirysy. Jednak walki z mężem doprowadziły że jest więcej.

10 neonów inessa

10 danio (pręgowane + różowe)

10 gupików

bojownik samiec

5 kirysów (2 spiżowe, 2 pandy,1 pstry)

11.Podmianki – 20 litrów tygodniowo (co niedzielę)

12.Nawożenie akwarium

Przy podmianie wody – planta gainer classic, codziennie PG carbo 2ml i PG macro 2ml

13.CO2 – póki co bimbrownia, na dniach będzie zakładana butla

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe

I tutaj nastąpi lincz. Nie mam i pomimo że cały dzień latałam dzisiaj po zoologach w mieścinie obok to nie dostałam. Cóż, mieszkam na kompletnym pipidówku, ale lada dzień wybiorę się do porządnego sklepu kawałek drogi ode mnie i zakupię co potrzeba.

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik – restart?

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?

1 raz dziennie tropical guppy, a dla kirysów mam tetra wafer

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali

Fotka sprzed 2 tyg. Napowietrzacz został włączony jedynie chwilowo bo świeży bimberek był i miałam wrażenie że ryby są z lekka przyduszone. Na co dzień napowierzacz jest wyłączony.

Dołączona grafika

 

Aktualne foto

Dołączona grafika

Jak widać roślinki rosną, aczkolwiek martwi mnie mały heniek i kabomba.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Moja przygoda z akwarystyką trwa już 20 lat. Budując dom wiedziałam że stanie duże akwarium (myślę coś o 450 l bądź większym, wyjdzie z czasem). Strop i hydraulika jest już przygotowana, jednak muszę czekać na wykończenie salonu - dopiero wtedy powstanie większe akwarium. Póki co mam to malutkie. Mój problem to rośliny z odcieniem rdzy na liściach. Jednak proszę o porady - co zmienić, co by było bardziej przydatne. Czy te 2 deszczownice to nie przesada? Czy filtr mechaniczny zmienić z wewnętrznego na zewnętrzny? Czy wkłady w filtrze są odpowiednie? Jakie nawozy dodać (myślę o potasie i żelazie z serii PG). Pokarm dla ryb - zmienić? Co polecacie? Czy nie jest za dużo ryb? Czy gatunki są odpowiednie względem siebie? Ogólnie chodzi mi o porady gdzie popełniam błędy.

I mam jeszcze jedno pytanie - czy nawóz macro może zabarwić tak rośliny. Zapytacie dlaczego tak myślę - otóż przy podawaniu i obiegu wody jaki mam przy deszczownicy na szybie pojawił się brązowy nalot, podobnie na żwirku na tej samej wysokości i dalej na heniu. Czy to możliwe że nawóz taki osad pozostawił? Może powinnam przy podawaniu nawozu wyłączać filtr?

 

Ehh, dobiegłam do końca. Pytań pewnie będę miała jeszcze więcej, te są na taki dobry początek :)

 

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada:

 

10 neonów innesa- ok

10 danio (pręgowane+różowe)- noooo ok

10 gupików- zredukuj może do 1+3, 2+5

bojownik- ok

5 kirysków- nie ok, wyberz sobie jeden gatunek i zrób tak, aby było ich min. 6 szt.(reszte kirysków oddaj albo sprzedaj)

 

Akwa:

 

Filtr, fototapeta i końcówka węża troche szpecą akwarium.

Może posadzisz kabombę też i po lewej str.?

Może jakiś mech na korzonek?

 

Pokarm:

 

Wzbogać go jakimiś mrożonkami, np. ochotka, wodzień.

Możesz kupić też suchy jajeczny, roślinny albo wieloskładnikowy.

Dla kirysków możesz kupić rureczniki- to jest ich przysmak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni restart – 6.06.2012

Tu masz pierwszy ważny element. Prawdopodobnie nie masz na razie ustabilizowanego w pełni akwarium, więc różne "kwiatki" zdarzać się mogą ;]

 

 

2.Litraż i wymiary akwarium – 110 litrów, 70x35x45

10.Ryby

10 danio (pręgowane + różowe)

 

Wybacz kolejność, ale uznałem, że będę adresować do nasuwających mi się spraw po kolei. Pomijając kwestie które poruszę później, na danio masz trochę przykrótkie akwarium.

 

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- pokrywa ze spienionego pcv z 4 świetlówkami (3x865 i 1x840). Jeżeli mam wziąć pod uwagę objętość brutto akwarium wypada jakieś 0,65 W/l

4.Jak długo świecisz (ile godzin)-10h (od 10:00 do 20:00)

Tu się pojawia kolejny problem, tłumaczący atak glonów. Masz za mocne światło jak na niedoprowadzanie CO2 w sposób ciągły i intensywny. Po prostu rośliny nie wyrabiają z przerabianiem nawozów przez zbyt małą jego ilość i tą sytuację wykorzystują glony, które mają mniejsze wymagania co do węgla.

 

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa – zabijcie mnie , nie wiem. Kupiłam jakiś podkład specjalnie dla roślin, wygląda jak drobniutki żwir, na wierzchu mam czarny żwirek 2-4 mm

Tu będzie moja prywatna opinia. Bazalt to syf jeśli myśli się o rybach dennych/grzebiących w dnie, takich jak np:

5 kirysów (2 spiżowe, 2 pandy,1 pstry)

Do których z resztą wrócimy później.

 

6.Filtracja

filtr zewnętrzny – tetratec ex700 – funkcjonuje jako biologiczny

wkłady (idąc od dołu)

- gąbka

- ceramiczne krążki – wymienione na samym początku z oryginalnych na bardziej porowate

- zeolit

- nitas +wata perłowa

filtr wewnętrzny – sera fil 120 – jako mechaniczny

 

Jest ok. Sam mam tetrateca w dwóch akwariach w domu, jest fajny. Niestety słaby wybór filtra wewnętrznego, bo z zasłoniętą gąbką ma małą powierzchnię filtracji mechanicznej. Znacznie lepszym pomysłem są filtry z otwartą gąbką.

 

7.Typ zbiornika - towarzyskie

Nie lubię i napiszę o tym :D

 

10.Ryby

ehhh – miało być 15 neonów + kirysy. Jednak walki z mężem doprowadziły że jest więcej.

10 neonów inessa

10 danio (pręgowane + różowe)

10 gupików

bojownik samiec

5 kirysów (2 spiżowe, 2 pandy,1 pstry)

No i tu się rozgadam ;] Nie jakoś bardzo, ale dam przykład na podstawie porównania wymagań neona i danio w kwestii parametrów wody. A potem dalej:

 

Danio Neon:

Temperatura: 18-22°C 22-26°C

Twardość: 5.0 – 8.0 5.0 – 7.0

Odczyn: 6.0 – 8.0 5.0-7.5

 

także widzisz że kwestia temperatury jest bardzo śliska.

 

Druga, to przyczepię się do kirysków, gdyż te nie tworzą stad międzygatunkowych. Kirysek A i kirysek B to jak goryl i szympans.

 

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?

1 raz dziennie tropical guppy, a dla kirysów mam tetra wafer

Kup sobie w sklepie ze dwie paczki mrożonego cyklopa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupików niedługo w ogóle się pozbędę bo to nie moje, tylko mojego męża z innego akwa. Właśnie dojrzewa i przygarnęłam je na troszkę. Z kiryskami nie będzie problemu, jakoś się załatwi sprawę.

Filtr wew - no właśnie myślę jak się pozbyć - kwestia jest że on jest od filtracji mechanicznej. Zamienić na drugi kubełek? Nie będzie przesady w tak małym akwarium? Czy bazować na jednym filtrze z lekka zmodernizowanym?

 

Jednego węża lada dzień nie będzie bo jest od bimbrowni - czekam tylko na dostawę zestawu do co2. Drugi jest do napowietrzania i czasami włączany dlatego został, czekam aż rośliny trochę podrosną i może wtedy jakoś go ukryję.

 

Z fototapetą jest problem. Akwarium kupione było z przyklejoną na jakiś klej tapetą. Jak zaczęłam odrywać to tylko wierzchnia warstwa się odrywała, a reszta zostawała brzydko porozrywana dlatego spasowałam. Póki co na razie zostanie, bo to trzeba pomyśleć jak to zdjąć z szyby żeby nie porysować akwarium i żeby wszystko zeszło.

 

Mecha na korzonek - już coś mi kiedyś przyszło do głowy, ale myślę też nad zmianą korzenia na korzeń mangrowca i wtedy mech na niego.

 

Czy ta "rdza" na kabombie może być spowodowana złą lokalizacją w akwa dla niej? I co z heniem? No tak, ale bez testów skąd można wiedzieć, ale muszę poczekać do weekendu żeby pojechać po nie.

 

 

Czyli ogólnie obsada do kitu - wrrr, a miało być tylko 15- 20 neonów. Zabiję męża jak wróci z pracy :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rdza to glony. Masz ją od słabego rozpuszczenia CO2 i złych proporcji składników odżywczych w akwarium. Poczytasz o tym w nawożeniu.

Mechanika możesz mieć, ale mniejszego z otwartą gąbką, schowanego za roślinami. Albo gąbka na wlot kubełka.

Fototapetę potraktuj rozpuszczalnikiem i gąbką.

 

Nad rybami się zastanawia po zbadaniu wody ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, tło strukturalne ma wiele wad:

 

-jest drogie (oczywiście zależy jakie)

-zmniejsza miejsce w akwa o dybrych kilka litrów.

-jakaś rybka może wpłynąć za ścianke i już niestety nie wypłynąć.

 

Ale to tylko moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szykuje się akwarium HT i myślę że powinnaś dokładnie zapoznać się z artykułem >>>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html wiele rzeczy powinno się wyjaśnić bo właściwe nawozenie takiego zbiornika to podstawa jego funkcjonowania . Tym bardziej że jak pisałaś przymierzasz się do jeszcze większego zbiornika docelowo więc dobrze by było opanować wiedzę w tej materii. Na rybach się nie znam więc nie pomogę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę chyba czekać aż do weekendu, bo obawiam się że nie będę w stanie nigdzie wyjechać. Dlatego zamawiam na allegro. Cóż sposób dobry jak każdy.

 

Testy:

http://allegro.pl/jbl-testlab-elegancki-zestaw-testow-i2489331250.html

Czy taki zestawik będzie dobry? Szukam czegoś przyszłościowego, żeby było dobre i posłużyło na jakiś czas. Czy jednak zamawiać oddzielnie? Jeśli tak - to jakie testy zamówić.

 

Dziękuję Łoren - poczytam sobie na spokojnie, mam nadzieję że uda mi się opanować tą kwestię. :?

 

Sverting, a mógłbyś mi przybliżyć jaki będzie dobry model do takiego akwarium? Nie wiem dlaczego ale jakoś mi się gąbka na zewnątrz kojarzy z takimi starymi filtrami na pompki membranowe jakie miała moje siostra 25 - 30 lat temu. Sama nawet gdzieś mam takie zabytki w paczce na strychu :D.

Głównie chodzi mi o to aby sprzęt był dobry, cena nie gra roli.

Glony :x A myślałam że to od nawozu, bo takie dziwne umiejscowienie jest tej rdzy. I mimo że mam bibrownie i suplementuję PG carbo to i tak paskudy są :(

Fototapeta - rozpuszczalnikiem? Czy wiąże się to z restaretem? Boję się trochę o opary jakie mogą się dostać do akwarium.

 

Przejdźmy do sedna, mój kochany mąż zapewniał mnie , że na dniach kupi mi zestaw do co2. I co? Kupił ale samą bultę co2 ( ma szczęście że 6kg a nie mniejszą). Kwestia zakupu pozostałych części.

 

Także moja prośba to dobór filtra wew, zestawu do butli i weryfikacja zakupu testów.

 

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być to dobry filtr wewnętrzny to proponuje Juwel bio-flow 3.0 - konstrukcja świetna , czyszczenie wkładów filtracji mechanicznej i biologicznej bajecznie proste bez wyjmowania filtra z wody (wyjmuje się same wkłady fitracyjne) żadne syfy nie wydostają się na zewnątrz , funkcja skimera zbierającego wszystko z powierzchni i możliwość podłączenia grzałki wewnątrz filtra. Wydajność rzeczywista jest taka jak deklarowana . do tego duże złoże (jak na filtr wew) do filtracji biologicznej. Cena..nie jest niska - ale coś za coś . mam dwa takie i sobie chwalę. Oczywiście w czasie ich pracy - cisza.

Glony A myślałam że to od nawozu, bo takie dziwne umiejscowienie jest tej rdzy. I mimo że mam bibrownie i suplementuję PG carbo to i tak paskudy są

No tu już stety albo i nie ;) bedziemy musieli powalczyć z odpowiednio zbilansowanym nawożeniem - ale wspólnymi siłami damy radę.

P.S

Widzę ze w tym zestawie testów jest również instrukcja co robić jeśli normy są przekroczone - moja osobista rada - przed zastosowaniem się do porad z broszury opisać temat na forum ;) tak..na wszelki wypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za porady. Patrzyłam na allegro i nie ma akutrat Juwel bio-flow 3.0, jest 6.0. Ale popatrzę po innych sklepach.

 

Jeszcze 2 pytanka (przepraszam że zamęczam):

1.Dzwoniłam do kuzyna i ma jakieś testy paskowe i mógłby mi je podrzucić jutro - czy warto dokonać chociaż wstępnego pomiaru tymi paskami czy lepiej nie bawić się w nie i poczekać na te kropelkowe.

2. Zestaw do butli - to ma być coś takiego?

http://allegro.pl/mini-plant-zestaw-co2-reduktor-dlawik-wroc-plan-i2478619697.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś czarne chmury nade mną krążą. Dostałam te paski ale niestety do niczego się nie nadają. Dowiadywałam się na allegro u sprzedawcy, to dostałam odpowiedź że dostałabym ten zestaw na początku przyszłego tygodnia. Dlatego idąc tym tokiem, wzięłam wolne w piątek w pracy i jadę do Warszawy, tam na pewno wszystko dostanę.

 

Z tego co czytałam w innych tematach to podstawą są testy na ph, kh, no3, po4 i fe. Czy dokupić coś jeszcze czy wystarczą te testy?

 

Widzę że muszę trochę się pośpieszyć ze zrobieniem testów, bo roślinki mają się coraz gorzej :(

 

To heniutek

Dołączona grafika

 

a żwirek dziwnie wygląda przy przedniej szybie - też ma kolor rdzy, w dalszych częściach akwarium wygląda normalnie

 

Dołączona grafika

 

Nawet nurzaniec zaczyna mi żółknąć chodź mam go kilka lat i zawsze było ok (te glony na nim już widzę obumierają, bo były na nim przed restartem)

Dołączona grafika

 

Czy do czasu wykonania testów ograniczyć PG macro? Daj codziennie 2 ml na całe akwarium.

 

Biegnę na inny dział - zobaczę co warto dokupić do butli. Za chwilkę wracam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni wpis sprzed 4 dni dlatego pozwalam sobie nie edytować wpisu, a zamieścić kolejny.

 

Otóż moje plany legły w gruzach i zamiast na zakupy musiałam pilnie wrócić do pracy. Przyjechali Szwedzi i musimy w weekend zrobić wszystko w naszym zakresie (od implantów po zwykłe skalingi). Dlatego wysłałam na zakupy moją siostrę. Zakupiła testy ph, oddzielnie kh i oddzielnie gh (mam nadzieję, że nie ma różnicy w jakości jeżeli są oddzielnie) i test no3. Test po4 i fe jak również NH3 (za poradą kubasa) zamówiłam przez internet. Powinny na początku przyszłego tygodnia być razem z reduktorem, dławikiem i pozostałym osprzętem do butli.

 

Przechodząc do sedna. Jutro siostra przywiezie mi te 4 testy. Jak wrócę z pracy :( zacznę pracę przy akwarium (oby tylko mi sił starczyło).

 

I teraz rodzą się pytania. Dużo czytałam na forum na temat podkładu do akwarium. Jak opisywałam mam jakieś podłoże dla roślin w postaci żwiru i na nim kolejny zwykły żwirek. Teraz myślę jak wzbogacić podłoże, bo po wielu artykułach stwierdzam, że to podłoże może być ubogie. Zastosowanie ziemi też ma swoje plusy i minusy. Jednak wymiana podłoża wiąże się z kolejnym restartem akwarium i tutaj będzie mały problem. Męża akwarium dojrzewa, a ja mam część jego obsady przygarniętej u siebie. Także:

 

1. Czy zmieniać podłoże w akwarium?

2. Jeżeli tak - to jakie będzie odpowiednie dla moich roślin?

3. Czy jeżeli przelałabym całą wodę z akwarium do innych zbiorników (mam kilka akwariów mniejszych) i odłowiłabym ryby do nich, podłączając jednocześnie filtr aby cały czas chodził, a po wymianie podłoża wlała wodę i posadziła wszystko od nowa to mogłabym wpuścić rybki czy raczej znów będzie trzeba odczekać 3 tyg. Suma sumarum, zmieniłoby się tylko część "podżwirową" na odpowiedni podkład. Jak sądzicie?

4. Jak wspominałam, butlę 6kg już posiadam, cała reszta dojdzie do mnie na początku przyszłego tygodnia. Jak myślicie, jaki byłby odpowiednie nawożenie co2 (chodzi mi o ilość bąbli na sek).

5. Czy przy butli należy suplementować węglem w płynie (PG carbo)?

6. Czy posiadając te 4 testy jutro mam dokonać pomiarów czy lepiej poczekać aż będę miała komplet i wtedy wykonać badania kompleksowe wody?

7. I ostatnie pytanko - jeżeli polecicie mi mieć ziemię pod żwirem - to bardzo bym prosiła o link do jakiegoś artykułu na temat przygotowania ziemi. Chciałabym aby był to sprawdzony przepis przez kogoś z forum, bo wiele "receptur" już przeczytałam i potrafią sie drastycznie od siebie różnić.

 

 

Przepraszam za tą ilość pytań, ale nie chcę popełnić dużych błędów. Jak mówiłam liczy się głównie to aby akwarium miało to co najlepsze.

 

P.S. Myślę też nad nawożeniem solami - ale boję się że raczej nie podołam kalkulatorom. Zaraz postaram się poczytać więcej na ten temat, jednak bardzo mnie to przeraża.

 

Z góry dziękuję za wskazówki.

Pozdrawiam i życzę miłego weekendu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było jednak gdybyś miała nazwę handlowa podłoża które u siebie zastosowałaś - być może restart nie byłby potrzebny może wystarczyłoby odpowiednie nawożenie wody.

Co do podłoża z ziemi - możesz się nie obawiać negatywnych skutków - krąży wiele opowieści "kosmicznych" najczęściej autorstwa tych którzy w życiu akwarium na ziemi nie mieli...ale za to słyszeli..;) Ziema to jedno z najbardziej uniwesalnych podłoży do akwarium roślinnego - sam miałem już 5 razy takie podłoże i nigdy nie było żadnych problemów ani z barwieniem wody ani żadnych nadzwyczajnych przygód z glonami. Obecnie (ponieważ lubię eksperymentować) postawiłem swoje akwarium na podłożu z biohumusu granulowanego - to odchody dżdżownic kalifornijskich - zasobnością porównywalny do obornika - więc bomba nawozowa. Dodam tylko że z takiego biohumusu produkuje sie płynny nawóz do kwiatków (1l sypkiego zalewa się 10l wody i po tygodniu otrzymujemy sklepowy koncentrat) - jak akwarium wygląda na podłożu z biohumusu możesz zobaczyć tu na starcie holenderskie-lorena-t48745.html tutaj ostatnia aktualizacja holenderskie-lorena-t48745-40.html

Możesz także zobaczyć wcześniejsze wcielenia na ziemi do kwiatków - new-guinea-old-rainforest-stary-las-tropikalny-1i2-t45792.html jakość zdjęć nie powala..nie dysponuję dobrym aparatem ale można sie domyślać ze rośliny są w bardzo dobrej kondycji.

Ale - akwarium roślinne to nie tylko podłoże - tu muszą zagrać wszystkie elementy - podłoże , światło, nawożenie . I do ostatniego punktu należy się najbardziej przyłożyć. Nawożenie ogólnie nie jest skomplikowane - trzeba jednak zrozumieć zasady działania akwarium i wpływu poszczególnych pierwiastków na to co dzieje się w naszym szkiełku. Potem to już taka zabawa - na początku używamy testów a z czasem czytamy z roślin czego im potrzeba. Stosując sie do ogólnych zaleceń można dość łatwo przyswoić sobie tą wiedzę. Zresztą chciałbym tu doprecyzować - to nie jest tak że kiedy nawozimy solami to musimy strasznie wysilać nasz umysł a w przypadku nawożenia sklepowymi nawozami możemy je lać ot tak..na pałę - nie - stosując sklepowe nawozy również trzeba mieć pojęcie o nawożeniu, w niektórych przypadkach sporo większe niż do nawożenia solami . Prawda zreszta jest taka - sole to tak naprawdę nic innego jak nośniki pierwiastków - podstawowe nawozy które kupujemy w sklepie to nic innego niż nasze sole w duuuużo droższym opakowaniu ;)

Jeśli zechcesz podjąć wyzwanie - służę pomocą :)

Co do nawożenia CO2 - jeśli akwarium zmierza (a widać że tak) w kierunku HT i chcesz uzyskać dobre nawożenie (bo CO2 to także nawożenie - węglem- to pierwiastek którego rośliny potrzebują najwięcej nazywany czasami "super-makro") proponowałby zastanowić sie na zakupem - samodzielnym wykonaniem reaktora do rozpuszczania CO2 zbudowanego na bazie filtra narurowego do wody. Koszt wykonania samodzielnego ok 70-80zł - kupienia na allegro ok 150zł. Co to daje?

100% rozpuszczalności CO2 w naszej wodzie w akwarium- nawet najlepsze i najdroższe spieki ceramiczne nie mogą równać się sprawnością rozpuszczania z takim ustrojstwem - a co za tym idzie mamy możliwość dostarczenia tyle węgla ile potrzeba - tradycyjne sposoby dystrybucji nie zawsze dają radę . Mamy dzięki reaktorowi też dużo mniejsze zużycie CO2 (butla wystarcza na nieporównanie dłużej) przy akwarium ok 200l - butla 1,5 Kg przy dozowaniu ciągłym 24/24 wystarcza na kilka miesięcy. Nie chodzi tu nawet o koszty ale o wygodę - nie trzeba co miesiąc nabijać butli ;) więc ma to sens.

Czy dystrybuować dodatkowo E.Carbo - na starcie tak (do 2-3miesięcy) dozowanie zgodne z zaleceniami producenta będzie miało działanie zapobiegawcze - przeciwglonowe. Należy jednak pamiętać o tym że jedyną słuszną drogą w walce z glonami jest zadbanie o dobra kondycję roślin - a więc pełne nawożenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Oczywiście jako "inteligentna" blondynka wyrzuciłam opakowanie od podłoża. I chyba nie dowiem się już co to było.

Tak ja wspominałam, mam 4 testy i właśnie przed chwilą je zastosowałam.

 

Wyniki:

gh - 16

kh - 12

ph - 7,4

NO3 - 0

 

Test na Fe i PO4 będzie dopiero w przyszłym tygodniu.

 

Co do tej ziemi - wiele wczoraj czytałam - do 3 w nocy, a dzisiaj ledwo poszłam do pracy (oczy na zapałki :D ). Dlatego, iż nie znam nazwy podłoża postanowiłam wymienić. Ale zrobię to za tydzień, bo chcę wpierw ziemię zmineralizować (mam nadzieje, że dobrze to nazwałam). Czytałam wiele składów i myślałam o takiej mieszance:

- ziemia (bez nawozów, hydrożeli)

- kulki gliniano- torfowe (zakupiłam właśnie 200 szt )

- piasek

- węgiel aktywny

- floran filtusia

- keramzyt

 

Co do proporcji właśnie nad nimi myślę. Poczytam jeszcze to i owo. Ogólnie w wielu tematach czytałam, że zarówno nawożenie solami jak i dobre podłoże to klucz do jednego ze składników pięknego akwarium roślinnego.

Piękne są akwaria z linków co dałeś, może przy odrobinie szczęścia uda mi się osiągnąć chociaż ułamek tego.

 

Nawożenie solami - oczywiście jeżeli jest lepszym rozwiązaniem ( a z tego o czytam to nawet najlepszym), to spróbuję podołać temu wyzwaniu. Już zakupiłam poszczególne sole:

- KH2PO4

- KNO3

- MgSo4*7H2O

- K2SO4

- Chelat żelaza forte 8%

- Sorbian potasu

Trochę się jednak obawiam tych kalkulatorów i rozrabiania soli :?. Na pewno chcę spróbować i bardzo chętnie skorzystam z pomocy w pojmowaniu tego.

 

Filtr narurowy :help: Pierwszy raz słyszę - zaraz nadrobię zaległości.

 

A wracając do wyników - co o nich myślicie i co jest źle w akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Braki NO3 - drugiego co do ważności pierwiastka limitującego wzrost roślin . Jego braki blokują możliwość wchłaniania fosforanów i odwrotnie braki fosforanów (PO4) blokują możliwość wchłaniania azotanów przez rośliny. Jest tu bardzo ważna zależność/proporcje jednego do drugiego i powinny one wynosić NO3:PO4 jak 10:1 - czyli jeśli azot z testów wychodzi nam 10mg/l to fosfor powinien być na poziomie 1 mg/l. jeśli NO3 20mg/l to PO4 2mg/l - nic się nie dziej jeśli mamy wysoki poziom jednego i drugiego - NO3 na poziomie 40mg/l nie jest niczym dramatycznym jeśli fosforany są odpowiednio wysoko (piszę tu o akwarium typowo roślinnym - jeśli nie występują ryby które nie tolerują zbyt wysokiego poziomu NO3 np dyskowce ) Natomiast wyraźnie dysproporcje między ilością NO3 i PO4 lub ich braki powodują zatrzymanie normalnych procesów rozwoju roślin a to się równa ich powolnemu obumieraniu (nie dzieje się to natychmiast) pierwszym objawem jest występowanie masowych wysypów glonów czyli sytuacja która powoli zaczyna mieć miejsce u Ciebie. Trzeba więc robić przymiarkę do nawożenia. Jeśli kupiłaś już sole to o ile sobie nie poradzisz sama z policzeniem nawozów - to pomogę. Mozesz posłużyć się kalkulatorem zulixa http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6445 - wejdź w zakładkę "podstawowe" - podstaw wielkość swojego akwarium i wyniki same się pojawią według danych domyślnych. Oczywiście można parametry ustalić indywidualnie - jeśli będzie taka potrzeba mogę to przeprowadzić razem z Tobą czy też sprawdzić poprawność Twoich wyliczeń. Pamiętaj także o prawidłowym wykonaniu roztworów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sole dopiero zakupiłam, pewnie dostarczą je w przyszłym tygodniu.

Jednak mam jeszcze zapas soli KNO3 i K2SO4 z starych czasów kiedy używałam symfonii złota.

Zawartość torebki KNO3 to 100g (paczka akurat nawet nie otwarta).

 

Przepraszam, może to głupie pytanie, ale mam już ten kalkulator i nie wiem gdzie szukać zakładki "podstawowe". Z góry proszę o wyrozumiałość i pokierowanie jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...