Skocz do zawartości

Wielkość akwarium + dropne pytania i dylematy ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako że to mój pierwszy post na Tym forum, chciałbym się z wami serdecznie przywitać i podziękować za ewentualne odpowiedzi, porady.

Dla zaciekawionych mam na imię Sebastian i mam 18lat.

 

Mam parę dylematów, gdyż nie wiem czy wybrać akwarium 140l czy 200l, mam na to około 400-500 zł, max.

kolejną sprawą jest układ mojego pokoju i wydaje mi się że brak podstawy pod akwarium bo wystawało by z obu stron (dostarczę później zdjęcia pokoju i ewentualnego miejsca na zbiornik + dokładne wymiary)

Podstawy na pewno nię kupię bo ceny są zbyt kosmiczne.

 

Zostaje także dylemat podłoża, bo pamiętam że mój papa miał jakieś rurki na samym dole i nad tym dopiero piasek, czy tam kamienie.

Ponadto widziałem różne filmiki np. Tetry gdzie gość nakłada tych warstw chyba z 5 ;O. to by w sumie było na tylę co do moich wątpliwości na ten czas.

I tu pytanie czy też montować te rurki czy obejdzie się bez tego?

((pamiętam jak rośliny się odrywały od podłoża i wszystko było na powierzchni, haha xD ))

 

Dodam że akwarium zamierzam zrobić słodkowodne, na np. neoniki itp ;)

Dziękuje za odpowiedzi ;)

 

ps. czytam jakieś książki o akwarystyce więc podstawowe informacje chyba znam ;)

 

Zdjęcie pokoju.

http://imageshack.us/photo/my-images/82 ... 09562.jpg/

Szafka "A" wyższa:

-szerokość 40cm, długość 160cm

Szafka "B" niższa:

-szerokość 45cm, długość 160cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie rurki? po raz pierwszy o tym słyszę. Nie, nie muszą być.

 

Jak amsz ograniczone fundusze, to najlepszym rozwiązaniem będzie te 140, chociaż wiadomo, im większe, tym lepsze. Chodzi mi o koszty, te większe będzie więcej kosztowało, bo oświetlenie, roslinki, podłoze, sprzęt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych rurek. To pewnie był filtr podżwirowy, rzecz zbędna. ;)

 

Jeśli film z tetry widziałeś na YouTube, to na moim kanale. Ogólnie dużo tam fajnych rzeczy dla początkujących, ale też dużo reklamowej ściemy pt. "kup nasz produkt ten i ten, dodaj ten i ten i będzie super" - a nie będzie. :P

 

Warstwy pewnie były 3 - węgiel aktywny/albo jakiś preparat na dno, substrat [ziemia+glina+nawozy], ew. jakaś siatka/moskitiera co by podłoża się nie mieszały i żwir. Jak nie chcesz szaleć z akwarystyką roślinną, zacznij od samego żwiru.

 

Akwarium oczywiście postawić lepiej większe, ale z tym budżetem nie zmieścisz się w samym markowym sprzęcie i parę rzeczy mógłbyś sam zmajstrować np. pokrywę. Idąc w orginalne gotowce za sam baniak dasz +200zł, za pokrywę ze słabym światłem kolejne, a za dobry filtr kubełkowy przynajmniej 300zł. Można jednak dużo taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za tak szybką odpowiedz ;) co do tych rurek to faktycznie możliwe że coś pochrzaniłem bo to było pare-parenaście lat temu ;) ale bankowo coś kładł pod żwir ;].

Hmm, akwarium wraz z pokrywką około 200l widziałem na allegro za 400zł, myślałem nad zbudowaniem samemu pokrywki ale czytałem w książce że powinno być odpowiedno odbijane to światło czy jakoś tak ;] Poza tym wydaje mi się że nie dam rady sam tego zbudować, jeszcze montować te kable, jeszcze coś źle zmontuje i siebie skrzywdzę zrobię albo komuś ;p

podam linka do allegro.

http://allegro.pl/akwarium-200l-proste- ... 46782.html

opłaca się?

 

apropos tego podłoża, to ok nie będę się bawił w jakieś warstwy tylko położę sam żwir ;p

i ceny w sklepach faktycznie są bardzo wygórowane. za np, akwarium 100-350zł (w sumie nawet ok) a za pokrywe od 300-800zł .... śmieszne ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm co do żwiru, mogą powstać warstwy beztlenowe przez co mogą obumierać Ci rośliny, lepiej będzie jakieś inne podłoże o większej granulacji. Polecam czarny bazalt ok granulacji 3mm.

 

Co do tego linku, nie znam się na tym,a el wydaje mi się to jednak dośc drogo, lepiej poszukaj wsród znajomych, często można świetny zestaw nabyc za naprawdę niską cenę. Nawet tu na forum poszukaj,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od podstawowego pytania - jak ma docelowo wyglądać to Twoje akwarium i co ma w nim być - od tego zależy cała reszta. Sam nie jestem zwolennikiem wydawania niepotrzebnie pieniędzy ale jakieś tam wydatki będą - trzeba rozsądnie to co masz zagospodarować - a jakie to będą rozwiązania uzależnione jest od tego co w tym szkiełku będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...