Skocz do zawartości

Glony


kubas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Kiedy akwarium zostało zalane -luty 2012

2.Litraż i wymiary akwarium - 60x35x35

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 1x Philips 965 15W 1xPhilips Aquarelle 15W

4.Jak długo świecisz (ile godzin) - Od tygodnia 11:15-21:15. Wcześniej 11:00 - 21:45

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa JBL Manado

6.Filtracja -Aquael Turbo 350

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -Ogólny z naciskiem na rośliny

8.Ozdoby (jakie)- Korzeń

9.Rośliny (ile,jakie)- .Mech, H. corymbosa, polisperma, staurygene repens, pogostemon helferi, l. sessifloa, moczarka, anubiasy nana, microzorium pteropus narrow

10.Ryby - obsada (jw.)- .11 neonków, 5 otosków, 2 ramirezy, 2 gupiki

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- .ok 15l. Co tydzień, woda około 16GH, PH 7.4, ostatnia podmiana godzinę temu

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-Sole makro + http://gyazo.com/e30f10fec5fda2f7921d7d5bcc8ec9fb

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-Butla CO2, dyfuzor spiekany w czasie świecenia.

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - NO3 ok. 20, PO4 ok 1.4, Fe ok. 0.2 (zmniejszyłem ilość, ponieważ na starych liściach robią się małe dziurki), GH -17, KH- 12, PH 7.2

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? Wsadzanie, przesadzanie roślin, jednak glony mam praktycznie od początku zbiornika raz takie, raz inne.

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Płatki, żywy wodzień 2-3 razy dziennie

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - post441698.html#p441698

Opis problemu-Moim problemem są glony: nitkowate- długie. Największa ich ilość jest na mchu i to głównie z nimi nie mogę sobie poradzić, oprócz tego małe ilości pojawiają się np. na nowo rozwiniętej microzorium, czy korzeniach tejże.

Glony cosmopogon głównie na starych liściach corymbosy, ostatnio także na starych i trochę obumarłych staurygene repens, oraz na starych liściach microzorium.

Zielenice punktowe i kolonijne obydwa raczej ciężko schodzą - z racji ich od początku tygodnia nie podaję tego nawozu http://gyazo.com/e30f10fec5fda2f7921d7d5bcc8ec9fb//

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się rozpisałem ale zanim się wypowiem zapytam o kilka rzeczy

- czy rośliny rosną i nie masz z nimi problemu (pomijając glony)?,

- ile podajesz tego żywego wodzienia ? - trzy torebki dziennie ?, ile podajesz pokarmu w płatkach - napisz w ile czasu ryby go zjadają,

- czy stosowałeś inny nawóz niż ten, którego opis podałeś i czy stosowałeś ten, który podałeś w innych akwariach?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny rosną bardzo szybko. Pomijając to, że na starych liściach obydwóch hygrophili pojawiają się małe dziurki ale to raczej wina za małej ilości potasu/zbyt dużej żelaza.

Myślę że około 10-15 robaczków dziennie zjadają to szybko (głównie ramirezy). Co do płatków również zjadają w max minute chyba, że część pospada w mech.

Przed tym, jak zacząłem podawać sole stosowałem nawóz makro od tego samego Pana, do którego dałem opis jako mikro + aqua art K+. Nie rozumiem za bardzo drugiego pytania?

Dodam jeszcze, że stosuję co kilka dni podwwyższoną dawkę EC w walce z cosmopogon, po której mam przez kilka godzin mętną wodę.

 

O i jeszcze mogę dodać, że od początku akwarium mam kożuch bakteryjny, którego się nie mogę pozbyć deszczownią, usuwaniem gazetami(to robiłem kilka miesięcy temu) itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem za bardzo drugiego pytania?

Można kupić żywego wodzienia, jest pakowany w woreczki.

 

Dodam jeszcze, że stosuję co kilka dni podwwyższoną dawkę EC w walce z cosmopogon

Jak piszesz coś takiego to pisz dokładnie - ile.

-usuń glona/glony mechanicznie, ile możesz, zarażone liście po prostu odetnij - oczywiście w miarę rozsądku, np. nie więcej niż 1/3 rośliny może zniknąć :),

-po tym zabiegu podmień wodę(50%) zbierając, ile się da, syfy z dna - nie odmulaj tylko zbieraj/zasysaj, nie wzruszając dna,

-dawka carbo 4ml codziennie przez 2 tygodnie,

-po podmianie odczekaj 48h i zrób kolejną 30%, odczekaj 48h i następna podmiana 30%, tydzień przerwy i podmiana 50%, potem już co tydzień 30%-40%,

-odstaw na miesiąc robaki, karm tylko suchą karmą(1 dzień w tygodniu głodówka), potem robaki raz w tygodniu,

-pisałeś, że przesadzasz rośliny, nierób tego, jak chcesz ją przenieść w inne miejsce to po prostu odetnij ją nożyczkami najbliżej podłoża - możesz nawet rozgarnąć trochę podłoże i wtedy uciąć - korzeń zostaje w podłożu,

-zmień nawóz na : jak nie chce Ci się myśleć czego ile wlewać żeby osiągnąć mg/l danego pierwiastka to polecam nawozy firmy Tropica, a jak chcesz wiedzieć ile czego wlewasz to polecam firmę Easy Life,

-kup sobie jakąś pożywkę dla bakterii nitryfikacyjnych i podawaj po podmianach, ja używam Femanga Bakto Fit, można też dostać bakterie(o ile rzeczywiście są w tych buteleczkach ;P) - TROPICAL Bacto Active lub inne - poszukaj w sklepach,

-mógłbyś zainwestować w filtr zewnętrzny,

 

Po tych zabiegach glony powinny zniknąć i już nie powrócić.

Pamiętaj, że nie będzie to z dnia na dzień i musisz trochę poczekać na efekty, informuj nas jak ma się zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nie rozumienia pytania chodziło mi o: " i czy stosowałeś ten, który podałeś w innych akwariach?." Trochę nie jasno się wyraziłem.

 

Kolejne pytanie czy EC może być przeterminowane? :P Ponieważ dostałem je razem z akwarium i nie wiem czy nie jest przeterminowane.

Co do ilości to nalewałem korek od zwykłej butelki 0.5l.

Co do carbo codziennie - nie przejmować się tym, że po nalaniu mam mętną wodę?

Obecnie w filtrze mam zeolit da coś wymiana na ceramike? Jak tak to lepiej na początek wymienić np. połowę wkładu aby nie pozbyć się zbyt wielu bakterii prawda?

Czemu mi radzisz zmienić nawóz? Chodziło Ci o mikro czy o wszystkie? Wydawało mi się, że solami można uzyskać najlepsze rezultaty. Jeśli chodzi o mikro to mam już tego końcówkę i miałem zamiar kupic mikro intermagu czy lepsze efekty będą z jakimś gotowym?

 

Co do filtra zewnętrznego - mam Eheima 2213 jednak kupiłem używany i po kilku złączeniach podwójnego zaworu zaczął mocno przeciekać na łączeniu i stoi nie używany :D

 

Nitki staram się usuwać jednak te głęboko w mchu dość ciężko jest- razem z nitkami wyrywa się mech, jak i ciężko wyłapać nitki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nie rozumienia pytania chodziło mi o: " i czy stosowałeś ten, który podałeś w innych akwariach?." Trochę nie jasno się wyraziłem.

Niejasno napisałem, sorry - chodziło mi o to czy stosowałeś ten nawóz w innych swoich akwariach.

 

Kolejne pytanie czy EC może być przeterminowane? :P Ponieważ dostałem je razem z akwarium i nie wiem czy nie jest przeterminowane.

Wydaje mi się, że powinna być na opakowaniu - jutro zobaczę. Osobiście nie wlewałbym do akwarium podejrzanych rzeczy ;)

Co do ilości to nalewałem korek od zwykłej butelki 0.5l.

To kup sobie strzykawkę, to nie majątek ;)

Co do carbo codziennie - nie przejmować się tym, że po nalaniu mam mętną wodę?

Nigdy nie miałem zmętnienia wody po dodaniu tego środka, moim zdaniem jest coś nie tak - ale o tym napisałem wyżej.

Obecnie w filtrze mam zeolit da coś wymiana na ceramike? Jak tak to lepiej na początek wymienić np. połowę wkładu aby nie pozbyć się zbyt wielu bakterii prawda?

Zeolit to nie jest dobry materiał do osiedlania się bakterii, więc jest ich tam niewiele, włóż ceramikę - całą nową. Bakterie masz w całym zbiorniku - bez obaw, szybko zasiedlą ceramikę. Jak się boisz to najpierw włóż ceramikę do akwarium(na tydzień) i potem do filtra :)

Czemu mi radzisz zmienić nawóz? Chodziło Ci o mikro czy o wszystkie?

Kup jeden nawóz ze wszystkimi potrzebnymi pierwiastkami(makro i mikro) - Tropica Plant Nutrition Plus Liquid. Po prostu zaufaj :)

Wydawało mi się, że solami można uzyskać najlepsze rezultaty.

A próbowałeś innych nawozów ?.

Co do filtra zewnętrznego - mam Eheima 2213 jednak kupiłem używany i po kilku złączeniach podwójnego zaworu zaczął mocno przeciekać na łączeniu i stoi nie używany :D

Szkoda, pasowałby idealnie do twojego zbiornika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam innych akwariów.

 

Mam strzykawki, jednak z butelki nie daje rady z niej nabrać, a korek to właśnie około 4-5 ml.

 

Wymienie na ceramike.

 

Postaram się także w miarę możliwości nabyć ten zawór i zamontować Eheima

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup jeden nawóz ze wszystkimi potrzebnymi pierwiastkami(makro i mikro) - Tropica Plant Nutrition Plus Liquid. Po prostu zaufaj

"Każda sroczka własny ogonek chwali " ;) Ja jestem odmiennego poglądu jeśli chodzi o nawozy gotowe - nawet najlepsze zawierające wszystkie składniki makro i mikro - mieszanki - nigdy nie zagwarantują optymalnego poziomu nawożenia - Co będzie jeśli po rozpoczęciu nawożenia takim "uniwersalnym" nawozem makro+mikro okaże się ze np są niedobory fosforu a nadmiary azotu? Żadna mieszanka nie daje możliwości regulowania składu - i to jest jedyny i najpoważniejszy minus wszystkich mieszanek i tych z najwyższej półki i tych tanich z allegro - moim zdaniem są tak samo do d... bez względu na cenę i nazwę ;). Inaczej sprawa się ma z liniami nawozowymi np E.Life - każdy nawóz jest osobno - i nimi daje się uzyskać bardzo dobre rezultaty - ale cena jest powalająca (jak dla mnie) - dokładnie to samo uzyskamy nawożąc solami. To oczywiście moje zdanie w tej materii .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Łoren ale ja nie każę mu kupić nawóz jako złoty środek na zwalczenie tego glonu. Nawóz ten czy inny to oddzielny temat, ja napisałem mu co ma zrobić po kolei, nie wiem co ten jego nawóz zawiera ponieważ go nie stosowałem i wolę żeby nalał ten, który sprawdza się u mnie w 60L, 2x250L, 25L. W moim 60L i jednym z 250L mam porównanie ponieważ przez pewien okres lałem tam i sole i EL - Tropica wypadła najlepiej.

Tak czy inaczej, jeśli nie zadba o czystość w zbiorniku tak jak mu napisałem wyżej to będzie mógł lać złoty środek a i tak mu to nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej, jeśli nie zadba o czystość w zbiorniku tak jak mu napisałem wyżej to będzie mógł lać złoty środek a i tak mu to nie pomoże.

I tego się na razie trzymajmy :) Ważna kwestia to utrzymanie właściwych parametrów - dróg dojścia do tego jest kilka - trzeba zdecydować się na jedną - najgorzej jak ktoś kombinuje że troszkę tego...troszkę czegoś tam i w sumie końca dojść nie można.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat energooszczędnych się nie wypowiem, ponieważ nie miałem z nimi styczności.

Możesz sobie zamontować dodatkowe oświetlenie, powiedzmy 24W (świetlówka t5 - 6500k), ale jeśli zaczniesz z dodatkowym oświetleniem to odpalaj je przez pierwszy tydzień na 30 min.(środek świecenia) i potem zwiększaj co tydzień o następne 30min. Pamiętaj, że dodatkowe oświetlenie zachęci rośliny do przyjmowania większej ilości makro i mikroelementów(musisz zadbać o ich dostarczenie), będą też szybciej rosły, wiąże się to z ich cotygodniową(lub raz na dwa tygodnie) pielęgnacją - przycinka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat energooszczędnych się nie wypowiem, ponieważ nie miałem z nimi styczności.

Możesz sobie zamontować dodatkowe oświetlenie, powiedzmy 24W (świetlówka t5 - 6500k)

Żarówka energooszczędna 865, różni się od świetlówki T5 865, tylko i wyłącznie kształtem rury i tym że elektronike ma wbudowaną. To dokładnie ta sama technologia, działająca na tych samych zasadach, dająca dokładnie takie same światło. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wszystko wiem. Rośliny już teraz mi szybko rosną i z niektórymi nie mam co robić.

Oświetlenie dokładam głównie z powodu trawnika oraz jakiś czerwonych roślin.

 

Chodziło mi o glony, ponieważ przy glonach często zaleca się zaciemnienie akwa, a ja bym dołożył jeszcze więcej światla i obawiam się, że może się to źle skończyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze pousuwać wszystkie nitki z mchu? Czy jest szansa, że one same "się usuną"? Przyznam, że jest to dość uciążliwe, nie wiem czy w ogóle wykonalne bez rozrywania całęgo mchu.

 

 

Co zrobiłem do tej pory?

-Wymieniłem wkład w filtrze na ceramike (około 5-6 dni temu)

-Od 3 dni leję 4 ml rozrobionego aldehydu

-Dzisiaj przyszedł mi zawór do Eheima więc będę próbował go podłączyć

-2 czy 3 dni temu 50% podmianka, dzisiaj wieczorem planuje 30%

-Po usuwałem część nitek z akwarium, wymyłem większość zielenic z szyb, po ucinałem liście najbardziej "zarażone" cosmopogonem.

-Od jakiegoś tygodnia świecę po 5-7 h dziennie

-3 razy co 2 dni wlewałem czerwoną herbatę.

 

Akwarium sprzed 3 dni:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez te kilka dni nie podawałem NO3 i PO4, ponieważ uznałem, że przez te ciągłe podmiany i tak się to troche mija z celem + kilka razy przeczytałem na różnych forach, że lepiej zaprzestać nawozić podczas zaciemnienia.

 

Magnezu dawałem 4,5 PPM

Potasu około 20-25 PPM

mikro - połowę wyliczonego roztworu mikro intermagu - nie pamiętam już proporcji ale prawidłowe

żelaza dodatkowego też nie podawałem

 

Parametry sprzed chwili - NO3 między 10 a 25 - myślę, że około 15 PO4-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jak się zachować dalej? Świecić? Nie świecić? Zwiększyć ten aldehyd do 6 ml? Nawozić?

 

Mogę świecić albo samym 2x15 albo 2x15 + 2x18

 

Podczas tego nie świecenia rośliny mi póki co nie pomarniały, nawet się rozrastają bardziej, wolniej bo wolniej, ale się rozrastają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...